Kategorie
Niemowlę Pielęgnacja dziecka

Masaż Shantala – po co masować dziecko?

Indyjska uboga kobieta ze sparaliżowanymi nogami siedziała na ziemi i masowała swoje dziecko. Z miłością, spokojem i prostotą. Nazywała się Shantala. Od jej imienia powstał Masaż Shantala.

Indyjska uboga kobieta ze sparaliżowanymi nogami siedziała na ziemi i masowała swoje dziecko. Z miłością, spokojem i prostotą. Nazywała się Shantala.

W tym samym czasie w Kalkucie przebywał francuski położnik, fotograf i pisarz Frederick Leboyer. Przypadkowe spotkanie tych dwojga ludzi dało początek rozpowszechnieniu tradycyjnego indyjskiego masażu na skalę światową. Zainspirowany Leboyer w 1976 roku napisał książkę „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants” (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Masaż Shantala nie jest masażem rehabilitacyjnym i może go wykonywać każdy rodzic – to prosta sztuka, która wpływa korzystnie na rozwój dziecka.

Co musisz wiedzieć o masowaniu dziecka:

  • zadbaj o to, aby w pomieszczeniu było ciepło, a oliwkę, której będziesz używać, rozgrzej na dłoniach
  • przed masażem odczekaj co najmniej pół godziny po posiłku dziecka
  • wykonuj masaż, siedząc przed dzieckiem
  • masuj powoli, ale pewnie i rytmicznie
  • podczas masażu nie odrywaj rąk od ciała dziecka, zawsze jedna ręka powinna je dotykać, aby nie przerywać kontaktu
  • po wymasowaniu każdej części ciała wykonuj na niej ruch „zamykający”, obejmując dłońmi
  • powtarzaj każdy ruch kilka razy
  • cały masaż powinien trwać około 5 minut, ale obserwuj swoje dziecko – jeśli widzisz oznaki zniechęcenia, rozdrażnienia, przerwij masaż. Ma to być chwila przyjemności dla was obojga
  • po masażu możesz zrobić kąpiel, która zmyje z ciała oliwkę i zrelaksuje malucha
  • masaż możesz wykonywać codziennie lub 3-4 razy w tygodniu, od 2 miesiąca życia
  • zwracaj uwagę na reakcje dziecka, ale ty także czerp przyjemność z tego kontaktu, to wasze wspólne ważne chwile
  • przeczytaj: Masaż Shantala – jak masować dziecko?

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Zalety masażu Shantala:

  • wykonując masaż regularnie, lepiej zaspokajasz potrzebę kontaktu i dotyku swojego dziecka
  • masaż umacnia emocjonalną więź między wami i tym samym zwiększa poczucie bezpieczeństwa twojego dziecka
  • uspokaja, wycisza, w efekcie pomaga też w uregulowaniu snu
  • korzystnie wpływa na stan skóry, na krążenie
  • poprawia naturalną odporność dziecka dzięki pobudzaniu układu limfatycznego
  • dzieciom mającym kolki może pomóc w oddawaniu gazów, trawieniu

Wpływ masażu na kolkę niemowlęcą

Kolka może pojawić się w pierwszym miesiącu życia dziecka i zaburzyć spokojny rytm dnia całej rodziny. Trudny do wyciszenia płacz niemowlęcia pojawia się na ogół późnym popołudniem lub wieczorem. Nie znamy przyczyn kolki, ale uważa się, że jest to nie tylko problem fizyczny, ale również psychologiczny.

Masaż nie wyeliminuje kolki, jeśli dziecko np. ma alergię na krowie mleko lub jeśli nie toleruje niektórych jedzonych przez ciebie pokarmów, których składniki przechodzą do twojego mleka. Jeśli natomiast niemowlę ma problemy z gazami – podczas karmienia połyka powietrze, które gromadzi się w jelitach w postaci bąbelków i powoduje kolkę – masaż pomoże mu się rozluźnić, rozkurczyć jelita i uwolnić zalegające powietrze. Pamiętaj jednak, by masować niemowlę regularnie, kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie, jednak nigdy bezpośrednio podczas ataku kolki. (Przeczytaj: Masaż brzucha przeciwko kolkom u dziecka)

Istnieją też opinie, że kolka może być wywoływana przez nadmiar wrażeń, które dziecko odebrało w ciągu dnia, a które musi odreagować. Masaż, działając na mięśnie, skórę i układ krążenia, jednocześnie oddziałuje na układ nerwowy. Likwidując napięcie mięśni, przywracając prawidłowy rytm serca oraz ciśnienie krwi, uspokaja i wycisza dziecko.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Rola dotyku podczas masażu

System dotykowy dziecka jest istotny dla jego rozwoju. Świadczy o tym to, że dziecko zaczyna odbierać wrażenia dotykowe już w 5-6 tygodniu życia płodowego.

Wiele receptorów czuciowych znajduje się na skórze. Dzięki temu, że odbierają one doznania dotykowe, układ nerwowy może otrzymywać informacje z ciała i otoczenia.

Wykonując czynności pielęgnacyjne, kołysząc i nosząc dziecko, dajesz mu swój dotyk niezbędny dla prawidłowego rozwoju. Okazując mu podczas masażu miłość, ciepło, budujesz zaufanie, poczucie bezpieczeństwa – tworzysz podstawę tego, aby w przyszłości Twoje dziecko czuło się dobrze w relacjach z innymi ludźmi. Pamiętając o dobroczynnym wpływie masażu Shantala na rozwój i funkcjonowanie dziecka, nie zapominaj, że daje on znacznie więcej – bezcenne chwile bliskości.

Foto

Autor/ka: Marlena Mika

Z pasji i z zawodu pedagog specjalny. Prowadzi terapię metodą Stosowanej Analizy Zachowania i Integracji Sensorycznej. Współpracuje z Fundacją Pomocy Edukacyjno-Terapeutycznej SCOLAR i prowadzoną tam poradnią psychologiczno-pedagogiczną, gdzie zajmuje się terapią indywidualną i grupową młodszych dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Obecnie jest w zespole realizującym projekt "Świat na wyciągnięcie rąk", którego głównym celem jest zwiększanie samodzielności i integracja ze środowiskiem rówieśniczym dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.