Kategorie
Archiwum

Joga w ciąży

Ciąża to naturalny etap w życiu kobiety. To bardzo piękny czas – wyciszenia, spojrzenia w głąb siebie, bliskiego kontaktu ze swoim partnerem i oczywiście ze swoim przyszłym dzieckiem. Warto ten okres dobrze wykorzystać, nabrać zdrowych nawyków i zmienić przyzwyczajenia. Praca z ciałem i ze swoją psychiką w tym okresie, daje efekty nie tylko na czas ciąży, ale na całe późniejsze życie.

Joga to jeden ze sposobów, który pomaga zachować dobrą formę psychiczną i fizyczną podczas ciąży, przygotowuje do porodu i do świadomego przeżywania macierzyństwa.

Kobiety, które wcześniej praktykowały jogę mogą ćwiczyć od początku ciąży, a osoby, które wcześniej nie korzystały z jej dobrodziejstw, mogą ćwiczyć dopiero po zakończeniu 12 tygodnia ciąży. Przed rozpoczęciem zajęć wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. Zajęcia są dostosowane do czasu ciąży i odpowiednio modyfikowane. Pamiętać musimy, że ciąża nie jest czasem skrajnych ćwiczeń, udowadniania sobie jak bardzo chcemy więcej, mocniej… Praktykujemy na tyle, na ile pozwala nam nasze ciało. Uczymy się go słuchać. Uczymy się je kochać, a ono podziękuje nam i pokaże swoją mądrość gdy będziemy witać nasze maleństwo na świecie.

Praktyka jogi działa na wielu poziomach:

1. Na poziomie fizycznym:

 • zapobiega dolegliwościom ciążowym
 • przygotowuje stawy i kręgosłup do noszenia powiększającego się ciężaru ciała
 • poprawia krążenie krwi i trawienie
 • wzmacnia mięśnie okolic miednicy, narządów rodnych
 • uelastycznia biodra, miednicę, wnętrza ud
 • przygotowuje do porodu
 • zwiększa pojemność płuc – ułatwia oddychanie, dotlenia dziecko

2. Na poziomie psychicznym:

 • stabilizuje zmienność nastrojów
 • wycisza, uspokaja
 • uczy  dystansu do spraw życia codziennego
 • pozwala przeżyć ciążę nie tylko na poziomie fizycznym, ale także na poziomie emocjonalnym, duchowym

Foto: lululemon

Avatar photo

Autor/ka: Monika Lipowska

psycholożka, terapeutka, specjalizującą się w psychologii prenatalnej i perinatalnej, pracy z traumami, certyfikowaną w metodzie "Birth Into Being" (Advanced Facilitator / CAO Poland). Specjalizuje się w pracy z okresem macierzyństwa. Wspiera kobiety/pary przed poczęciem, w ciąży, podczas porodu oraz okresie poporodowym oraz pracą z traumami okołoporodowymi u dorosłych. Prowadzi praktykę, w ramach której oferuje konsultacje psychologiczne, sesje i warsztaty teraputyczne metodą "Birth Into Being", wsparcie okołoporodowe, oraz warsztaty rozwojowe. Warsztaty i sesje Birth Into Being (www.birthintobeing.com.pl) pomagają uzdrowić traumę narodzeniową, wszelkie wczesne traumy, dostrzec i przetransformować ograniczające przekonania, które oprócz podświadomości, zapisane są również w ciele. Sesje oraz warsztaty przeznaczone są nie tylko dla kobiet w ciąży, ale dla każdego, kto chce stworzyć w sobie nowe doświadczenie własnych narodzin, bez ograniczających przekonań i blokad. W swojej praktyce ważna dla niej jest praca z ciałem (Lomi Lomi Nui) i z duchowością. Prowadzi warsztaty (w Polsce i Europie), sesje indywidualne, również przez skype.
Pracuje z traumami (www.birthintobeing.com.pl; https://www.facebook.com/.../Monika.../100087767633918/) - towarzyszy w momentach przejścia, progach życia, tak, by osoby doświadczające ich, mogły przechodzić je w zaufaniu i żyć w zgodzie z własnym sercem i intuicją. Korzysta z tradycji rdzennych kultur, pracy z duchowością, korzystając z możliwości i potencjału różnych stanów świadomości.
Wspiera we wprowadzaniu realnych zmian w swoim życiu.
W swojej pracy reprezentuje podejście holistyczne.
Pracuje na wielu poziomach: psychicznym, emocjonalnym, duchowym, pracy z ciałem (masaż terapeutyczny Lomi Lomi Nui), ruchem, tańcem (Ecstatic Dance) oraz terapii głosem, dźwiękiem.
Wierzy, że łączenie wszystkich aspektów funkcjonowania człowieka, daje możliwość odkrycia kim jesteśmy i życia w harmonii.
Fascynatka ciała, swobodnego bycia w nim i jego możliwości.
Uwielbia muzykę, taniec, wspólnotowość i ludzi. Wierzy w ludzi, ich możliwości, wolną wolę.
Monika Lipowska
tel. 0048 509096046
https://www.facebook.com/profile.php?id=100087767633918
www.birthintobeing.com.pl
www.szczesliwa-mama.pl
https://www.instagram.com/reach.your.full.potential

2 odpowiedzi na “Joga w ciąży”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.