Kategorie
Rodzina

5 regionów Polski, które warto odwiedzić z dziećmi

Lato najczęściej spędzamy nad morzem i, choć nadbałtyckie kurorty niewątpliwie mają swój urok, jest w nich zazwyczaj tłoczno, gwarno i trudno się opędzić od wszechobecnych “atrakcji” – kuszących dla dzieci, bezlitosnych dla rodzicielskiego portfela.

Dlatego, zamiast obierać najpopularniejszy w sezonie kierunek, może w tym roku warto rozważyć inne opcje? Polecamy 5 mniej popularnych regionów turystycznych, które mogą być świetną propozycją wakacyjną dla całej rodziny.

1. Puszcza i Parki Narodowe, czyli zielone Podlasie

Do niedawna traktowane jako Polska kategorii B obecnie jest coraz chętniej eksplorowane przez rodziny z dziećmi. Dolina Biebrzy, Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Puszcza Knyszyńska czy Wigierski Park Narodowy to doskonałe miejsca na aktywny wypoczynek: długie spacery, wycieczki rowerowe, spływy kajakiem. Poza niezwykle malowniczymi krajobrazami i miejscami z niemal dziewicza przyrodą to także obszar niezwykle interesujący kulturowo – w rejonie przygranicznym można odnaleźć zabytki tatarskie, żydowskie, rosyjskie i oczywiście polskie. Na Podlasiu znajdują się dwa turystyczne szlaki piesze poświęcone polskim Tatarom – Szlak Tatarski Duży (57 km) i Szlak Tatarski Mały (19 km). Oba przechodzą przez słynna tatarska wioskę Kruszyniany, gdzie można obejrzeć tatarski meczet i cmentarz muzułmański. Z kolei 4 wsie, Narew, Trześcianka, Puchły i Soce, to miejsca, gdzie znajdują się zabytki rosyjskie w tym cerkwie. Wioski te razem tworzą tzw. Krainę Otwartych Okiennic.

[reklama_col id=”64024, 64023, 64006″]

Nie brak tu także innych atrakcji – w rejonie Augustowa można wybrać się na rejs turystyczny po Pojezierzu Augustowskim, a w Ełku lub na Wigrach przejechać kolejką wąskotorową. Na obszarze Podlasia powstaje coraz więcej zorganizowanych agroturystyk, gdzie rodziny z dziećmi bez problemu znajdą nie tylko nocleg, lecz także przepyszne, regionalne, a często także ekologiczne jedzenie. To doskonałe miejsce, by odpocząć od hałasu, gwaru i zgiełku wielkiego miasta i przeżyć w wakacje w stylu slow.

2. Kaszuby dla miłośników rowerów

Kaszubska przyroda jest zjawiskowa! Na tym terenie jest niemal 700 jezior, ponad 50 rezerwatów, dwa parki narodowe i cztery krajobrazowe. Przez Kaszuby przepływają 4 rzeki: Wda, Słupia, Wierzyca i Radunia. W północnej części zahaczają niemal o tereny nadbałtyckie (Trójmiasto i Puck), w południowej natomiast sięgają Borów Tucholskich. To doskonałe miejsce dla amatorów pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Dla mniejszych dzieci doskonałe będą okolice Mechowa, gdzie maluchy mają do dyspozycji krótką i prosta trasę turystyczną, na której mieszczą się różne groty i jaskinie.

Starszym dzieciom może spodobać się Kaszubskie Muzeum Etnograficzne, gdzie znajdują się rekonstrukcje chat kaszubskich, zabudowań dworskich, wiatraków, kościołów i budynków lokalnych rzemieślników oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie poza domem do góry nogami na dzieci czeka plac zabaw, park linowy i przejażdżki na koniu. Interesującą przygodą mogą być także labirynty w miejscowości Bliziny – to doskonała okazją do ćwiczenia logicznego myślenia i orientacji w terenie. Największa atrakcją jest labirynt z kukurydzy, który zajmuje ogromny obszar – na 3 ha jest aż 4,5 km ścieżek!

Będąc na Kaszubach koniecznie trzeba spróbować także regionalnych przysmaków; hitem regionu jest kaszubska zupa brzadowa (przygotowana z suszonych owoców z kluskami i z dodatkiem mleka lub śmietany) oraz kaszubska zupa z brukwi. Warto także skosztować kaszubskich truskawek, które podobno smakują najlepiej w Polsce!

3. Śląskie złoto i spacer w chmurach

Kojarzony głównie z górnictwem i kiepską jakością powietrza, może być także świetną bazą wypadową na wakacyjne eskapady. Szczególnie malowniczy jest rejon Dolnego Śląska; Góry Sowie, Góry Stołowe czy Kotlina Kłodzka to doskonałe miejsca do wędrówek i wspinaczek. Najmłodszym uczestnikom z całą pewnością do gustu przypadnie skalne miasto w Górach Stołowych (Aspardch, Czechy) lub Błędne Skały po stronie polskiej, gdzie można podziwiać naturalne skalne konstrukcje i przeciskać się przez szczeliny skalne.

Na szlakach spacerowych Kotliny Kłodzkiej (w Międzygórzu) czeka na dzieci Ogród Bajek z dobrze znanymi bohaterami (także tymi z czasów młodości rodziców). Dla poszukujących spokoju i wytchnienia doskonałym miejscem spacerów będzie Ogród Japoński koło Lewina Kłodzkiego.

Dolny Śląsk poza aktywnym wypoczynkiem na łonie natury ma również propozycje dla młodych poszukiwaczy przygód! Kopalnia Złota, Kopalnia Uranu czy Kopalnia Podgórze w Kowarach, które de facto są podziemną trasą turystyczną, to atrakcje przyciągające uwagę ciekawych świata przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Inne warte zobaczenia miejsca to słynny Zamek Czocha i, niemniej znany, Zamek Książ oraz Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Artystyczne dusze koniecznie powinny wybrać się do Wolimierza, gdzie mieści się siedziba teatru Klinika Lalek.

Po stronie czeskiej natomiast niewątpliwie ciekawym doświadczeniem może być spacer w chmurach w miejscowości Dolni Morava, czyli przejście przez wieżę o wysokości 55 metrów znajdującą się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. U podnóża konstrukcji znajduje się fanstastyczne “wesoło miasteczko” w stylu Montessori – Park Wodny Morava. Można tam znaleźć wprawiane w ruch drewniane konstrukcje, drewniane domki, zjeżdżalnie, labirynty i huśtawki. To wspaniałe miejsce, gdzie starsi i młodsi z pewnością znajdą coś dla siebie!

4. Sielskie lato na Warmii i Mazurach

Wsi spokojna, wsi wesoła…. To chyba pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl o wakacjach na Mazurach. Sielski krajobraz, spokój cisza i ponad 2000 jezior to wystarczająca zachęta, by odpocząć od zgiełku i codzienności. Poza mnóstwem atrakcji dla amatorów sportów wodnych (spływy kajakowe, zagłówki, rowerki wodny, itp) i doskonałymi terenami do spacerów i jazdy na rowerze, Mazury obfitują także w inne propozycje. W Puszczy Piskiej utworzono Park Dzikich Zwierząt – to jedno z ostatnich miejsc w Polsce, w którym mamy szansę obejrzeć dzikie zwierzęta w warunkach podobnych do naturalnych. Z kolei w Puszczy Boreckiej, we wsi Wolisko można odwiedzić Park Żubrów. Na amatorów tematów przyrodniczych czeka także Bociania Wieś w Żywkowie – w 9 gospodarstwach znajdziemy aż 60 bocianich gniazd! Nieopodal Giżycka znajdziemy Muzeum Indian z rekonstrukcją wioski indiańskiej. Dzieci mogą także spróbować swoich sił w grach zręcznościowych i wziąć udział w różnych zorganizowanych zabawach.

[reklama_col id=”64026, 64025, 64022″]

Dla wielbicieli historii i klimatów rycerskich polecamy wycieczkę w okolice Grunwaldu – można tam zobaczyć pokazy walk rycerskich oraz rekonstrukcję bitwy, a w miejscowości Strębark warto zwiedzić Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W deszczowy dzień można wybrać się do olsztyńskiego planetarium, gdzie organizowane są specjalne pokazy dla dzieci.

5. Jura Krakowsko-Częstochowska dla spragnionych wrażeń

Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, powinni zaplanować rodzinny wypad w okolice Krakowa. Jura Krakowsko-Częstochowska to doskonałe miejsce, aby rozpocząć przygodę z pieszymi wędrówkami, wspinaczką czy wycieczkami rowerowymi. Na małych i dużych turystów czeka tu całe mnóstwo atrakcji, m.in.: Szlak Orlich Gniazd, czyli mierząca 163 km trasa turystyczna ciągnąca się od Częstochowy aż do Krakowa. Znajdziemy na niej kilka zamków i warowni, jak chociażby zamek w Ogrodzieńcu, zamek w Bobolicach czy ruiny zamku w Ojcowie. Ciekawym miejscem jest także Pustynia Błędowska, (obecnie zarastająca, ale nadal interesująca). Jeszcze 100 lat temu obserwowano tu zjawisko fatamorgany i burze piaskowe a 50 lat temu odbywały się tu ćwiczenia przygotowujące do walk na Saharze. Doskonałym miejscem do pieszych wędrówek będzie Ojcowski Park Narodowy, który słynie z licznych grot i jaskiń. W Częstochowie natomiast interesujące może być jedyne w Europie Muzeum Zapałek oraz Muzeum Historii Kolejnictwa. Obowiązkowym punktem wycieczki jest także Kraków, ale o nim można by napisać oddzielny artykuł.

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

1 odpowiedź na “5 regionów Polski, które warto odwiedzić z dziećmi”

Ja myśle, ze każdy region ma wiele ciekawych miejsc do pokazania :) Na Mazurach można tez poznać trochę historii polski, np. odwiedzajac Hotel Zamek Ryn, nasze dzieci uwielbiają tam jeździć i brać udział w różnych historycznych imprezach ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.