Kategorie
Ekowiadomości

Picie kawy w ciąży

Norwescy badacze dowiedli, że kobiety pijące więcej niż kubek kawy dziennie mogą urodzić dziecko z niedowagą. Wraz z kolejny kubkiem rośnie prawdpodobieństwo na niższą wagę urodzeniową dziecka, w porównaniu z wagą dzieci, których mamy nie piły kawy zarówno przed zajściem w ciążę, jaki i podczas jej trwania. Kolejny wniosek płynący z badania mówi o tym, że kawa może też wydłużyć poród nawet o osiem godzin.

Badanie

Objęto nim dużą liczbę kobiet – aż 60 tysięcy. Pod uwagę wzięto nie tylko kawę pitą w formie napoju, ale również inne produkty zawierające kofeinę. Dla porównania, kawa przygotowana w domu zawiera zwykle ok. 100 miligramów kofeiny, natomiast ta kupiona w kawiarni czy na stacji benzynowej ma aż 300.

Jak kofeina wpływa na dziecko?

Naukowcy zbadali wpływ kofeiny na dziecko. Okazało się, że noworodki, których matki spożywały jej więcej niż 200 miligramów kofeiny dziennie w 62% przypadków były kwalifikowane po porodzie jako za małe. Co ciekawe, poprzednio podobne badania nie wykazały związku pomiędzy kofeiną a wcześniejszym porodem.
Dr Euan Paul z British Coffee Association podsumowuje: „kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie kawy do 200 miligramów kofeiny dziennie, czyli do około dwóch filiżanek”.

Czym jest hipotrofia?

Hipotrofia, znana również pod nazwa hipotrofia płodu, występuje kiedy dziecko rodzi się z niską wagą. Co to znaczy niską? Noworodek, który waży mniej niż 2500 g, nazywany jest hipotrofikiem. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne, jedną z nich jest wcześniactwo. Najczęściej powodem są zaburzenia pracy łożyska, np. przedwczesne starzenie się, częściowe odklejenie lub zakrzepica naczyń łożyskowych. Hipotrofia płodu występuje częściej przy ciąży mnogiej, a także przy chorobach mamy (nadciśnienie, niedokrwistość, cukrzyca, choroby serca, nerek), bywa także rezultatem palenia papierosów przez ciężarną, a nawet tylko wdychania przez nią dymu tytoniowego. Zbyt niska waga urodzeniowa bywa też skutkiem infekcji ciężarnej. Problem ten dotyczy nawet co dwudziestego noworodka.

Źródło: dailymail.co.uk
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Picie kawy w ciąży”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.