Kategorie
Ekowiadomości

Stres może wpływać na możliwość zajścia w ciążę

Stres może wpływać na szanse niektórych kobiet na zajście w ciążę. Badania amerykańskich naukowców wykazujące związek stresu i niepłodności po raz pierwszy opierały się na mierzeniu poziomu enzymu alfa-amylazy, wskaźnika stresu występującego w ślinie kobiety.

Jak powiedziała koordynatorka badań, dr Courtney Lynch z Uniwersytetu Stanowego w Ohio (USA): „kobiety, które miały wyższy poziom alfa-amylazy, były dwukrotnie częściej narażone na problemy z płodnością niż kobiety o niższym wskaźniku enzymu w ślinie”. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Human Reproduction.

Stres może odgrywać istotną rolę w niezdolności kobiety do poczęcia dziecka. Naukowcy wzięli pod lupę ponad 500 par, mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Pary te nie miały wcześniej problemów z płodnością, a o dziecko starają się od ok. 2 miesięcy. Do mierzenia poziomu stresu kobiety badacze użyli próbek śliny, z których wyodrębniono alfa-amylazę oraz kortyzol. Próbki pobierano dwukrotnie w czasie 12-miesięcznego badania. Wyniki wykazały, że kobiety, które miały najwyższy poziom alfa-amylazy miały o 29 procent mniejsze szanse na zajście w ciążę niż kobiety z niższym poziomem enzymu. Badanie nie wykazało związku pomiędzy poziomem kortyzolu i szans kobiety na zajście w ciążę. Z badania można wysnuć wniosek, że pary, które przez pierwsze pięć miesięcy starania się o dziecko nie osiagną celu, mogą mieć problemy ze stresem. Specjaliści zalecają zestresowanym kobietom podjęcie regularnej aktywności fizycznej redukującej stres, takiej jak joga czy ćwiczenia oddechowe. Dr Courtney Lynch podkreśla, że wysoki poziom stresu nie jest najważniejszym czynnikiem w przewidywaniu zdolność kobiety do zajścia w ciążę.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.