Kategorie
naturopatia

Komary, pszczoły, kleszcze… Jak je odstraszyć? Co robić po ukąszeniu?

Lato to ulubiona pora roku większości z nas. Niestety nasze upodobania podzielają także owady: osy, komary, kleszcze… Bliskie spotkanie z nimi to nic przyjemnego. Podpowiadamy, jak tego uniknąć i co robić, gdy ta taktyka zawiedzie.

Osy i szerszenie

Jak je odstraszyć

Osy nie lubią zapachu suszonych ziół, a szczególnie majeranku, oregano i tymianku. Jeśli nie chcemy, by wlatywały do domu, na oknach poustawiajmy miseczki wypełnione tymi ziołami. Podobnie zadziałają doniczki z miętą albo miseczką z wodą i kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego.
Z kolei szerszenie nie przepadają za zapachem czosnku. By je odpędzić, można więc położyć na parapecie kilka rozkrojonych ząbków. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia dziecięcego pokoju przed tymi owadami jest jednak moskitiera. Pamiętajmy również o podawaniu napojów ze słomką. Unikniemy wtedy sytuacji połknięcia przez dziecko owada wraz z napojem.

Co robić po ukąszeniu

Zarówno ukąszenie osy, jak i szerszenia jest niebezpieczne, a szczególnie w sytuacji, kiedy dziecko jest uczulone na jad. Objawy tego typu alergii to szybko narastająca opuchlizna (to szczególnie niebezpieczne, jeśli do ukąszenia doszło w miejscu znajdującym się na głowie albo szyi) i/oraz objawy takie jak duszności, kaszel czy zasłabnięcie. W przypadku pojawienia się tych symptomów należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. W pozostałych przypadkach takie ukąszenia nie są niebezpieczne, choć mogą być bardzo bolesne.

Żeby złagodzić ból, należy spuchnięte miejsce przemywać wodą z mydłem i przykładać chłodny kompres na około 15‒20 minut. Ulgę przyniesie także obłożenie dotkniętej obrzękiem okolicy plastrami cebuli albo korzenia pietruszki. Dodatkowo doustnie można podać Apis Mellifica, lek homeopatyczny zrobiony z wyciągu z pszczoły miodnej.

[natuli]

Pszczoły

Jak je odstraszyć

Pszczoły lubią większość roślinnych zapachów, więc trudno znaleźć zioła, które je odstraszą. Wyjątkiem jest ziele bylicy piołunu. By zniechęcić pszczoły do odwiedzin, wiązkę takich ziół można powiesić w oknie.

Co robić po ukąszeniu

Najważniejsze to jak najszybciej usunąć żądło. Znajduje się w nim pojemnik z jadem, który w przypadku pozostawania żądła w skórze przedostaje się do organizmu na długo po ukąszeniu. Żądło można wyciągnąć zarówno palcami, jak i pęsetą. Następnie miejsce ukąszenia należy zdezynfekować np. spirytusem salicylowym. Także w tym przypadku pomocne jest doustne podanie leku homeopatycznego o nazwie Apis Mellifica, zrobionego z wyciągu z pszczoły miodnej, i zastosowanie na skórę żelu, który zawiera ten środek.

Komary

Jak je odstraszyć:

Komary nie lubią zapachu trawy cytrynowej i goździków. Jeśli chcemy przepędzić je z domu, wystarczy wlać kilka kropli olejku aromatycznego z goździków albo trawy cytrynowej do kominka zapachowego. Te uciążliwe owady nie przepadają też za aromatem cebuli, jeśli więc domownikom ten zapach nie przeszkadza, położenie kilku rozkrojonych cebul na parapecie powinno je zniechęcić. Podobnie zadziała ocet wlany do miseczki.
Są dzieci, które wydają się wręcz przyciągać komary, przez co zawsze są bardziej pogryzione od innych. „Przyciąganie” to można zmniejszyć, podając maluchowi przez kilka dni homeopatyczny środek o nazwie Ledum palustre.

Przeczytaj: Naturalne sposoby na komary i inne owady

Co robić po ukąszeniu:

By zmniejszyć ból i swędzenie, warto podać dziecku Ledum palustre. Świąd złagodzi także żel Dapis, natomiast zaczerwienienie i opuchliznę – Arnika, którą można stosować jednocześnie zewnętrznie w postaci żelu oraz doustnie. Jeśli nie mamy takich środków pod ręką, do miejsca ukąszenia można przyłożyć plasterek cytryny albo okład z octu jabłkowego.

Kleszcze

Jak je odstraszyć

Przede wszystkim trzeba im utrudnić dostęp do naszego ciała, dlatego wybierając się na wycieczkę do lasu lub na łąkę, zarówno dziecko, jak i dorosły powinni mieć na sobie zakryte obuwie, długie spodnie oraz kurtkę z kapturem. Kleszcze nie widzą, więc wbrew obiegowej opinii nie ma znaczenia, czy na wycieczkę ubierzemy się na czarno, czy na biało. Jasne kolory są lepsze niż ciemne, ale tylko dlatego, że łatwiej na nich zobaczyć owady i szybko je strząsnąć.

Możemy się też dodatkowo zabezpieczyć, wcierając w ubranie kilka kropli olejku aromatycznego z lawendy albo szałwii, bo kleszcze nie lubią zapachu tych ziół.

Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze zazwyczaj nie wbijają się od razu, najpierw wędrują pod ubraniem w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Należy więc zwracać szczególną uwagę na przestrzenie między palcami rąk i nóg, owłosioną skórę głowy oraz okolice pachwin i pach, natomiast ubranie zdjąć i wytrzepać nad wanną.

Co robić po ukąszeniu

Jeśli kleszcz zdążył się już wbić, trzeba go jak najszybciej usunąć. Przydatne do tego będą specjalne szczypczyki, ale sprawdzi się również pęseta, można też chwycić kleszcza palcami. Należy złapać go jak najbliżej skóry i wyciągnąć ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia, unikając szarpania. Miejsce po ugryzieniu trzeba zdezynfekować spirytusem salicylowym. Warto i w tym przypadku podać dziecku Ledum palustre. Kolejny krok to umieszczenie kleszcza w foliowej torebce lub pudełeczku (wraz z wacikiem nasączonym wodą, by owad nie wysechł) i wysłanie go do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w celu zbadania, czy był zarażony boreliozą. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego podawania dziecku antybiotyków – boreliozę roznosi jedynie (w zależności od źródeł naukowych) od kilku setnych do kilku dziesiątych procent kleszczy.

A co, jeśli kleszcz, który ukąsił naszego malucha, był nosicielem tej choroby? Wtedy podanie antybiotyków jest absolutnie konieczne. Nie należy z tym zwlekać, bo borelioza wykryta we wczesnej fazie wymaga miesięcznego leczenia antybiotykami, rozpoznana później wymaga o wiele dłuższej kuracji.

Foto: flikr.com/cravenjade

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *