Kategorie
Polecamy

Kopalnia Wieliczka – magiczne miejsce, które odwiedza się trzy razy w życiu

Kopalnia Soli „Wieliczka” to wyjątkowe miejsce, które odwiedzają turyści z całego świata. Nic dziwnego – niepowtarzalne widoki, komory i niekończące się solne labirynty zapierają dech w piersiach. Większość z nas wraca tu nawet kilka razy w życiu. Dlaczego?

Czy pamiętacie, jak podczas pierwszej wycieczki do Kopalni Soli „Wieliczka” lizaliście słone ściany i z zachwytem spoglądaliście na solny żyrandol w Kaplicy św. Kingi? Później – wraz z grupą rówieśników – ustawiliście się do wspólnego, szkolnego zdjęcia. Wszyscy mamy taką fotografię – i wszyscy zerkamy na nią z sentymentem. Gdy wspominamy niezwykłe podziemia wielickiej kopalni, chcemy do nich powrócić – z rodziną, dziećmi, a w końcu wnukami. To miejsce, w którym za każdym razem możemy odkryć coś nowego – ważnego dla nas samych.

Kopalnia Soli „Wieliczka” – trasa turystyczna i sekrety tężni solankowej

Niewielu z nas wie, że historia Kopalnia Soli „Wieliczka” sięga aż średniowiecza. Każdy kolejny wiek przynosił innowacyjne rozwiązania, kopalnia dynamicznie się rozwijała – aż do 1996 roku, w którym całkowicie zakończono przemysłową produkcję soli kamiennej. Mimo że od ćwierć wieku w Wieliczce nie wydobywa się już złoża, nie oznacza to, że głęboko pod ziemią nie pracują górnicy. 

Każdego dnia dbają oni o to, by kopalnia była bezpiecznym miejscem dla turystów – zarówno tych najmłodszych, którzy przyjeżdżają tu pierwszy raz, jak i tych nieco starszych, którzy tęsknią za wielickimi korytarzami. Na wszystkich z nas czeka pełna niezwykłych krajobrazów trasa turystyczna, a także tężnia solankowa, w której możemy zaczerpnąć powietrza o właściwościach morskiej bryzy.

Pomysł na niezapomnianą rodzinną wycieczkę

Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce niezwykłe – ukryte przed światem, pełne sekretów i legend. Jeśli chcesz je zobaczyć na własne oczy, zapraszam na wędrówkę po podziemiach. Spotkajmy się w kopalni tajemnic.

Wycieczka szkolna do Kopalni Soli „Wieliczka” – przygoda, którą zapamiętasz na całe życie

Dla wielu z nas wycieczka szkolna do Kopalnia Soli „Wieliczka” to niesamowita przygoda, o której nigdy nie zapomnimy. Wspominamy spacer po niekończących się solnych korytarzach trasy turystycznej, spotkanie ze Skarbnikiem, a w końcu wspólne, klasowe zdjęcie pod ogromnymi, wykonanymi z soli kryształowymi żyrandolami, zdobiącymi Kaplicę św. Kingi. 

Ile jednak pamiętamy z opowiadanej przez przewodnika historii kopalni? Cóż, pewnie niewiele – w końcu od czasu tej wyjątkowej wycieczki szkolnej minęło już wiele lat. W naszej pamięci pozostało jednak doświadczenie pięknego miejsca, do którego chce się powrócić. I zwykle tak się właśnie dzieje.

Kopalnia Soli „Wieliczka” – niezapomniana wycieczka z rodziną

Kilkanaście lat później pojawiamy się tu znów. Tym razem nie towarzyszą nam jednak koledzy ze szkolnej ławy, a najbliższe nam osoby – mąż, żona, dzieci… Wycieczka z rodziną do Kopalnia Soli „Wieliczka” zdecydowanie różni się jednak od tej, w którą wybraliśmy się przed laty. Spoglądamy na solne skały przez pryzmat życiowych doświadczeń, zadajemy mnóstwo pytań dotyczących historii Kopalni Soli „Wieliczka” i eksploatacji złoża, chcemy się też dowiedzieć, kim byli twórcy wyjątkowych rzeźb. 

Z dumą odkrywamy, że spacerujemy trasą, po której przeszło 500 lat temu przechadzał się Mikołaj Kopernik. Gdy wraz z rodziną kończymy zwiedzanie kopalni, jesteśmy bogatsi, wiemy znacznie więcej. Na sam koniec kupujemy jeszcze pamiątkowy album, w którym znajdziemy więcej informacji o kopalni i na tym właściwie mogłaby zakończyć się nasza przygoda z Wieliczką. A jednak…

Wycieczka seniorów do Kopalni Soli „Wieliczka” – odkryj na nowo

Gdy znajdujemy w albumie zdjęcie z kopalni w Wieliczce, gdy wspominamy, jak wspaniale było powrócić tu z rodziną, chcemy odkryć to miejsce na nowo. Wycieczka seniorów do Kopalnia Soli „Wieliczka” wcale nie należy do rzadkości. Wręcz przeciwnie! Gdy od pierwszego spotkania z kopalnią mija kilkadziesiąt lat, ze wzruszeniem pojawiamy się tu znów – często towarzyszą nam dzieci, a może nawet wnuki. Chcemy powrócić do wpisanej na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO dumy polskich królów, jeszcze raz zobaczyć wyjątkowe miejsca i górnicze rzeźby, dotknąć 700 lat niezwykłej tradycji. To niezmienne, uniwersalne piękno, które przedstawimy naszym dzieciom i wnukom pozostanie z nimi na lata. Mamy nadzieję, że – tak jak my – przyjadą tu znów. 

Jak zorganizować wycieczkę do Wieliczki? Sprawdź na www.kopalnia.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.