Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią to nie mit
| Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią to nie mit

Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią to nie mit

Pamiętacie okładkę amerykańskiego magazynu TIME, na której matka karmiła prawie 4-letnie dziecko? Działanie to miało na celu m.in. podniesienie świadomości na temat karmienia piersią i upowszechnienie tematu, ponieważ w wielu krajach jest ona nadal tabu.

Plan się udał, a dowodem tego jest m.in. fakt, że zdjęcie obiegło świat. Kontrowersje wzbudzał wiek dziecka – dla większości ludzi karmienie 4-latka jest przesadą, nie jest konieczne. Kobieta z okładki to Jamie Lynne Grumet, 26-letnia matka z Los Angeles, a chłopiec – Aram – to jej niespełna 4-letni syn. Tekst dotyczył „rodzicielstwa przywiązania”. To kolejna amerykańska debata nt. wydłużenia czasu karmienia nawet do 6 lat. Wiele krytyki skupiło się na wieku i atrakcyjnym wyglądzie matki.

Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF i kanadyjski Pediatric Society zalecają karmienie piersią przez „co najmniej dwa lata”, i dłużej, tak długo, jak matka i dziecko tego pragną. Nie ma dowodów na to, że długie karmienie piersią jest szkodliwe, ani że korzystnie jest odzwyczaić dziecko, zanim samo będzie gotowe zrezygnować.

Historia karmienia piersią i ludzkości mówi sama za siebie. Nie ma potrzeby dyskusji. W wielu krajach dzieci są często karmione piersią przez kilka lat. W miejscach takich jak Mongolia dzieci potrzebują pożywienia dłużej ze względu na koczowniczy tryb życia, czasem nawet do 6. roku życia. W krajach takich jak Belgia, Holandia i Finlandia, gdzie ponad połowa wszystkich dzieci jest karmiona piersią nawet kilka lat, średnia długość życia ciągle wzrasta.

Naukowcy, którzy badali 135 gatunków naczelnych (w tym ludzi), rejestrowali i analizowali zmienne, w tym wielkości miotu, wiek dorosłych kobiet w stosunku do masy ciała i ilości potomstwa. Dane potwierdzają silną korelację między masą ciała kobiet i potomstwa w wieku odstawienia. Naukowcy prognozują z 91% skutecznością, że znając masę ciała samicy mogą przewidzieć wiek odstawienia od piersi jej potomstwa. Stosując tę kalkulację dla ludzi stwierdzili, że powinniśmy nasze dzieci odstawiać od piersi, gdy osiągną wiek od 2,8 i 3,7 lat.

Korzyści dla mamy i dziecka

Badania pokazują, że treść pokarmu matki zmienia się wraz w wiekiem dziecka, oczywiście biorąc pod uwagę głównie zwiększone zapotrzebowanie na tłuszcz i energię. Pokarm dostosowuje się do małych dzieci, do ich rozwijającego się systemu odporności, zapewniając im właściwą wartość odżywiania w odpowiednim czasie. W przeciwieństwie do mleka krowiego, które może spowodować problemy trawienne, a nawet alergie, mleko ludzkie jest jakby „na zamówienie” – idealne. Jeśli dziecko choruje, w mleku matki znajdują się przeciwciała przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwpasożytnicze, które pomagają chronić dziecko przed m.in. bakteriami E. coli, zapaleniem płuc, zapaleniami gardła, salmonellą, rotawirusem, różyczką, alergiami, astmą, świnką, odrą, cukrzycą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma nowotworami. Dzieci karmione mlekiem mamy chorują rzadziej, a w czasie choroby szybciej wracają do zdrowia.

Karmienie piersią jest źródłem pocieszenia, wsparcia i bezpieczeństwa. Dzieci dłużej karmione są bardziej empatyczne i współczujące, mają wyższe IQ, łatwiej nawiązują relację z innymi. Fizyczne funkcjonowanie karmienia piersią rzeczywiście sprzyja rozwojowi jamy ustnej i poprawia umiejętności językowe. Korzyści dla matki to m.in. lepsze samopoczucie, mniej stresu i mniejsza częstość występowania depresji poporodowej.

Foto

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: