Pamiętacie okładkę amerykańskiego magazynu TIME, na której matka karmiła prawie 4-letnie dziecko? Działanie to miało na celu m.in. podniesienie świadomości na temat karmienia piersią i upowszechnienie tematu, ponieważ w wielu krajach jest ona nadal tabu.
Plan się udał, a dowodem tego jest m.in. fakt, że zdjęcie obiegło świat. Kontrowersje wzbudzał wiek dziecka – dla większości ludzi karmienie 4-latka jest przesadą, nie jest konieczne. Kobieta z okładki to Jamie Lynne Grumet, 26-letnia matka z Los Angeles, a chłopiec – Aram – to jej niespełna 4-letni syn. Tekst dotyczył „rodzicielstwa przywiązania”. To kolejna amerykańska debata nt. wydłużenia czasu karmienia nawet do 6 lat. Wiele krytyki skupiło się na wieku i atrakcyjnym wyglądzie matki.
Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF i kanadyjski Pediatric Society zalecają karmienie piersią przez „co najmniej dwa lata”, i dłużej, tak długo, jak matka i dziecko tego pragną. Nie ma dowodów na to, że długie karmienie piersią jest szkodliwe, ani że korzystnie jest odzwyczaić dziecko, zanim samo będzie gotowe zrezygnować.
Historia karmienia piersią i ludzkości mówi sama za siebie. Nie ma potrzeby dyskusji. W wielu krajach dzieci są często karmione piersią przez kilka lat. W miejscach takich jak Mongolia dzieci potrzebują pożywienia dłużej ze względu na koczowniczy tryb życia, czasem nawet do 6. roku życia. W krajach takich jak Belgia, Holandia i Finlandia, gdzie ponad połowa wszystkich dzieci jest karmiona piersią nawet kilka lat, średnia długość życia ciągle wzrasta.
Naukowcy, którzy badali 135 gatunków naczelnych (w tym ludzi), rejestrowali i analizowali zmienne, w tym wielkości miotu, wiek dorosłych kobiet w stosunku do masy ciała i ilości potomstwa. Dane potwierdzają silną korelację między masą ciała kobiet i potomstwa w wieku odstawienia. Naukowcy prognozują z 91% skutecznością, że znając masę ciała samicy mogą przewidzieć wiek odstawienia od piersi jej potomstwa. Stosując tę kalkulację dla ludzi stwierdzili, że powinniśmy nasze dzieci odstawiać od piersi, gdy osiągną wiek od 2,8 i 3,7 lat.
Korzyści dla mamy i dziecka
Badania pokazują, że treść pokarmu matki zmienia się wraz w wiekiem dziecka, oczywiście biorąc pod uwagę głównie zwiększone zapotrzebowanie na tłuszcz i energię. Pokarm dostosowuje się do małych dzieci, do ich rozwijającego się systemu odporności, zapewniając im właściwą wartość odżywiania w odpowiednim czasie. W przeciwieństwie do mleka krowiego, które może spowodować problemy trawienne, a nawet alergie, mleko ludzkie jest jakby „na zamówienie” – idealne. Jeśli dziecko choruje, w mleku matki znajdują się przeciwciała przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwpasożytnicze, które pomagają chronić dziecko przed m.in. bakteriami E. coli, zapaleniem płuc, zapaleniami gardła, salmonellą, rotawirusem, różyczką, alergiami, astmą, świnką, odrą, cukrzycą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma nowotworami. Dzieci karmione mlekiem mamy chorują rzadziej, a w czasie choroby szybciej wracają do zdrowia.
Karmienie piersią jest źródłem pocieszenia, wsparcia i bezpieczeństwa. Dzieci dłużej karmione są bardziej empatyczne i współczujące, mają wyższe IQ, łatwiej nawiązują relację z innymi. Fizyczne funkcjonowanie karmienia piersią rzeczywiście sprzyja rozwojowi jamy ustnej i poprawia umiejętności językowe. Korzyści dla matki to m.in. lepsze samopoczucie, mniej stresu i mniejsza częstość występowania depresji poporodowej.