Kategorie
Ekowiadomości

Kosmetyki i środki czystości mogą powodować problemy skórne

Z alergią skórną zmaga się coraz większa liczba dzieci oraz dorosłych. Dotyka ona także osób, które nigdy nie miały problemów ze skórą, a nagle się one pojawiają. Za nagły wzrost liczby problemów skórnych są obwiniane  między innymi kosmetyki i środki czystości.

Dermatolodzy zaobserwowali wzrost reakcji alergicznych po zetknięciu z niektórymi środkami chemicznymi. Objawiały się one m.in. obrzękiem twarzy, świądem, pokrzywką, zaczerwienieniem. Dermatolog dr John McFadden mówi, że nigdy wcześniej nie widział tak szybko rozprzestrzeniającej się epidemii. „Chciałbym także móc wpłynąć na koncerny kosmetyczne nie czekając na ustawodawstwo, zanim sytuacja się pogorszy”. Doktor przez 2 lata obserwował grupę osób, która każdego dnia miała kontakt ze środkami czystości i kosmetykami. W raporcie doktora Johna McFaddena przeczytamy, że: „źródła alergii były zróżnicowane, od chusteczek nawilżonych, przez środki czyszczące, żele pod prysznic, pianki do golenia, tusz do rzęs, produkty do włosów, po płyny do mycia naczyń”. Zespół dermatologa odkrył również gwałtowny wzrost o 6,2 procent wystąpień reakcji alergii kontaktowej na składniki w ciągu ostatnich trzech lat.

Szkodliwe składniki Methylisothiazolinone (MI) i Methylchloroisothiazolinone / methylisothiazolinone (MCI / MI), są stosowane od 1980 roku do produkcji farb ściennych i od niedawna używane także w innych dziedzinach, m.in. kosmetyce. Dane sugerują, że wskaźniki alergii na te dwa środki konserwujące są obecnie bliskie 10 procent – w niektórych przypadkach wyższe i są wyraźnie zbyt wysokie, co jest sytuacją niedopuszczalną. Dr Emma Meredith, szef służb naukowych i technicznych w branży kosmetycznej, toaletowej i perfumeryjnej podała, że: „maksymalne poziomy składników konserwujących dozwolonych w produktach zostały ograniczone przez prawo do 0,01 proc MI i 0,0015 procent MCI”.

Źródło: dailymail.co.uk
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.