Ostatnio, dzięki księżnej Kate, zrobiło się głośno o hipnozie do porodu. Księżna Cambridge ogłosiła, że zamierza rodzić naturalnie, a do radzenia sobie z bólem porodowym ma zamiar skorzystać z popularnego na Wyspach program do hipnoporodu. Oświadczenie to nie wzbudziło w Anglii większej sensacji, gdyż programy relaksacji i hipnozy są tam często wykorzystywane. Jednak w Polsce wiele kobiet po raz pierwszy usłyszało o takiej możliwości.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Czym jest hipnoporód?
Hipnoporód to pewien skrót myślowy oznaczający używanie technik hipnotycznej relaksacji w czasie narodzin dziecka. Aby z niego skorzystać, należy jeszcze w czasie ciąży rozpocząć przygotowania, polegające na nauce wchodzenia w stan autohipnozy, stosowaniu relaksacji i transformacji złych oraz ograniczających przekonań dotyczących narodzin.
Jak działa hipnoza na czas ciąży i porodu?
Hipnoza na czas ciąży i porodu pozwala na doświadczenie głębokiej relaksacji. Pozwala pozbyć się ewentualnej traumy z poprzednich porodów, uwolnić strach, przetransformować lęki dotyczące porodu. Dzięki temu pozwala poczuć w sobie siłę i akceptację procesu narodzin. Gdy rozpocznie się poród, zamiast przeżywać stres kobieta potrafi wejść w stan autohipnozy i pozostać w niej tak długo, jak długo będzie chciała. Rozluźnione kobiece ciało będzie współpracować z naturalną siłą porodu, dzięki czemu poród będzie dla kobiety komfortowy i cały czas będzie czuła się bezpieczna.
Na poziomie neurofizjologicznym hipnoza do porodu umożliwia kobiecie pozostanie w stanie relaksu, a co za tym idzie daje możliwość nieskrępowanego wydzielania się naturalnej oksytocyny i endorfin – czyli koktajlu hormonalnego niezbędnego do postępu porodu. Jednocześnie hamuje wydzielanie się adrenaliny, która zaburza naturalny poród w pierwszej fazie.
Czasem mówi się, że hipnoza wprowadza w inny stan świadomości – jest to jednak przekonanie błędne. Hipnoza i autohipnoza pozwala kobiecie się zrelaksować, w tym stanie mózg zaczyna pracować na poziomie fal mózgowych alfa, czyli takich, jakie naturalnie pojawiają się kilka razy na dobę, np. tuż przed zaśnięciem. W stanie tak głębokiego relaksu w czasie porodu łatwiej jest się „wyłączyć”. Ten stan „wyłączenia” jest naturalny i wskazany dla porodu. Pisze o tym w swoich książkach zarówno Ina May Gaskin, jak i Micheal Odent – kobieta, która zmuszona jest w czasie porodu do nadmiernej aktywności umysłowej (np. odpowiadania na pytania), musi uruchomić część kory mózgowej zwanej neokorteks (kora nowa), podczas gdy za naturalny i fizjologiczny przebieg porodu odpowiada najstarsza część mózgu – mózg gadzi. Techniki hipnozy i autohipnozy do porodu pozwalają rodzącej pozostać zrelaksowaną i wejść w ten naturalny stan „wyłączenia się”, gdy kontrolę nad zachowaniem przejmuje pierwotna część naszego mózgu.
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie.
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.
Jak się przygotować do hipnoporodu?
Istnieje wiele opcji umożliwiających przygotowanie się do hipnoporodu – można skorzystać z prywatnych sesji z hipnoterapeutą specjalizującym się w tym zagadnieniu, udać się na szkolenie, które trochę przypomina szkołę rodzenia lub kupić nagrany program z ćwiczeniami i instruktażem, aby przyswoić materiał w domu. Nie jest możliwe korzystanie z technik hipnoporodu bez przygotowania się do tego w czasie ciąży.
Czy hipnoza do porodu łagodzi ból?
To częste pytanie kobiet rozważających skorzystanie z hipnoporodu i jedna z najpopularniejszych motywacji do skorzystania z hipnozy. Strach przed bólem jest naturalny i towarzyszy większości z nas. Winę za to ponosi między innymi brak dobrych opowieści porodowych oraz język, którego używamy do mówienia o narodzinach.
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy hipnoza łagodzi ból porodowy. Nie były prowadzone rzetelne badania naukowe na ten temat, a te, które były prowadzone, bazowały na archaicznych metodach z lat 30. ubiegłego wieku, które w niczym nie przypominają stosowanych współcześnie technik. Jednocześnie wiele kobiet, które doświadczyły hipnoporodu, opowiada o dobrych i komfortowych narodzinach. Nie twierdzą, że były one zupełnie bezbolesne, ale poziom doznań był znośny. Na Zachodzie zaoobserwowano, że korzystanie z hipnoporodu znacznie obniża potrzebę podania znieczulenia farmakologicznego.
Należy tu zaznaczyć, że o ile łagodzenie doznań bólowych jest tym, czego przede wszystkim szukają kobiety w programach do hipnoporodu, to jest to niejako korzyść wtórna. Zmniejszenie bólu jest możliwe dzięki zrozumieniu fizjologii porodu, poznaniu technik relaksacji i autohipnozy oraz akceptacji narodzin. Jest więc to proces psychologicznej zmiany nastawienia, który w efekcie daje między innymi komfortowe doznania porodowe.
Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.
Czy są jakieś przeciwwskazania do hipnoporodu?
Programy do hipnoporodu szczególnie polecane są kobietom, które miały wcześniej problemy z depresją bądź nerwicą. Przeciwwskazaniem może być schizofrenia, choroba dwubiegunowa oraz epilepsja, chyba że lekarz prowadzący ciążę zdecyduje, że korzyści wynikające z głębokiej relaksacji przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi.