Kategorie
Rodzina

Kreatywność – inteligencja Twojego dziecka, która dobrze się bawi! Kreatywna zabawa bez ograniczeń

Kreatywność to coś więcej niż sztuka, to nie tylko tworzenie czegoś nowego. Jak powiedział Albert Einstein: “Creativity is intelligence having fun!”, co w wolnym tłumaczeniu mogłoby brzmieć: „Kreatywność to inteligencja, która dobrze się bawi”. Więc co to właściwie znaczy, gdy mówimy do dziecka „Ale kreatywna zabawa!”?

Zabawa – czynność, która stanowi ważne doświadczenie edukacyjne, niezbędne dla kreatywności, rozwoju poznawczego i zdrowego rozwoju dziecka. Kiedy dziecko jest w swoim żywiole, korzysta w pełni ze swoich naturalnych cech. Jest niewiarygodnie skupione, głęboko zaangażowane, poważne, działa z naturalną konsekwencją i w przestrzeni nieograniczonej wolności myśli. Wykazuje zdolność do przekraczania samego siebie poprzez błyskotliwe reakcje. Podąża w pełni za samym sobą, a jego kreatywność generuje oryginalne pomysły, które mają swoją niepodważalną wartość.

Kreatywne zabawy wspierające zdolności manualne. Małe rozmiary, ale wielkie pomysły

Podążaj za swoimi marzeniami! To właśnie powtarzamy naszym dzieciom od czasu do czasu. A wszystko zaczyna się od momentów swobodnej zabawy. To ona daje dzieciom szansę, aby naprawdę puścić wodze fantazji i tworzyć własne światy, nad którymi tylko dzieci mają absolutną kontrolę. Niezależnie od tego, czy jest to konstruowanie budowli z klocków, abstrakcyjna gra, zajęcia plastyczne, czy nawet wspólne pieczenie czy dzielenie obowiązków domowych, wyobraźnia i kreatywność zapewniają dzieciom swobodę odkrywania nowych możliwości i nieszablonowego myślenia. Zachęcają też do wymyślania unikalnych pomysłów, a także kreatywnych rozwiązań wynikających z wyzwań, przed którymi w zabawie stoją. Kiedy stworzy się dla dziecka przestrzeń do zgłębiania swoich wyobrażeń i możliwości w czasie zabawy, mogą wydarzyć się naprawdę wspaniałe rzeczy. Dlatego warto zorganizować miejsce, gdzie można swobodnie tworzyć z dostępem do kartek, kredek, klocków czy innych zestawów do budowania. Ważne jest, aby dziecko miało do dyspozycji różne narzędzia, za pomocą których będzie mogło dawać wyraz swym zdolnościom twórczym. 


Klocki sensoryczne
Zabawka inna niż wszystkie

Solidne drewniane klocki konstrukcyjne z sensorycznymi łącznikami silikonowymi, zaprojektowane przez architekta, wykonane przez rodziców i ekspertów. Poznajcie BAVVIC, nową zabawkę, która nosi cechy zabawki STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mat) i pomaga rozwijać zainteresowanie edukacją, poprzez geometryczne kształty i abstrakcyjne formy.

Zabawy dla młodszych i starszych dzieci. Zachowaj i zwiększ naturalną kreatywność

W toku naszego życia naturalnie popadamy w rutynowe nawyki myślowe i zachowania. Gdy napotykamy nowe wyzwanie lub nową sytuację, nasze utarte schematy myślenia mogą utrudniać nam dostrzeżenie nowatorskich rozwiązań. Angażowanie się w kreatywną zabawę pomaga budować nasze umiejętności rozwiązywania problemów, znajdując nowe metody na wykonania starego zadania. Jednym z kluczowych elementów generowania nowatorskiego pomysłu jest tworzenie połączeń między wcześniej niepowiązanymi koncepcjami. Mimo tendencji naszego umysłu do myślenia w znany nam dotychczas sposób, możemy pobudzić go do nowości poprzez zadawanie pytań, ciekawość i przyglądanie się własnym, nagłym, niekonwencjonalnym pomysłom.

Kreatywna zabawa. Pomóż maluchowi rozwinąć kreatywność!

Jednym ze sposobów może być zadanie polegające na wymyśleniu wszystkich zastosowań spinacza, jakie przyjdą do głowy. Ważne, aby nasze pomysły wybiegły poza konwencjonalne jego zastosowanie. Warto również odkrywać zabawki, które nie mają ściśle określonego celu zabawy. Gdzie dziecko może w sposób otwarty bawić się i nadawać znaczenie własnym wymyślonym projektom. Przedmioty, które zawierają w sobie nowe formy, angażują w sposób wcześniej nieznany, stymulując wyobraźnię. W ten sposób również pokazujemy naszym dzieciom, że w życiu można opierać się nie tylko na instrukcjach obsługi, ale również na zaufaniu do własnej kreatywności. 

Twórcze myślenie to świetna zabawa! Co mówić, a czego nie mówić?

Słowa, które mogą wspierać kreatywność dziecka:

 • Nauczysz mnie tego?
 • Jak do takiego pomysłu doszedłeś?
 • Podoba mi się, w jaki sposób to działa!
 • Widzę tutaj kreatywny projekt!
 • Czy ten pomysł ma swój cel?

Słowa, które nie wspierają dziecka:

 • Nie rób tak, i tak ci nie wyjdzie!
 • To bez sensu!
 • Nie warto tracić czasu na takie próby!
 • Pomyliłeś się!
 • Zostaw! Potrzebujesz instrukcji.
 • Ja ci pokażę, jak to zrobić.
 • Zrób to jeszcze raz – jak należy.

Jeśli sam coś tworzysz, wpadłeś na jakiś pomysł i się go trzymasz, to jest to coś twojego!

Zabawa dla małych dzieci – doskonała okazja do nauki i świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu

Pamiętajmy, że zarówno młodsze, jak i starsze dzieci, są tak naprawdę mistrzami kreatywności. Pomagajmy im ją zachować poprzez wzmacnianie i rozpoznawanie ich twórczej postawy. Dawajmy dzieciom przestrzeń, czas i narzędzia potrzebne do rozwoju wyobraźni. Szanujmy momenty, kiedy ich kreatywność dochodzi do głosu, kiedy są ciekawe świata i chcą się w niego angażować. Dziecko, które się bawi, jest w swoim żywiole, a jego nieograniczona jeszcze niczym wyobraźnia ma prawo ponieść je, dokądkolwiek zapragnie!

Avatar photo

Autor/ka: Maria Bauta z BAVVIC

BAVVIC to wielokrotnie nagradzana zabawka, która fascynuje poprzez haptyczne właściwości geometrycznych kształtów i designerskich koncepcji. Te kreatywne drewniane klocki posiadają elementy sensoryczne i są zaprojektowane przez architekta do otwartej, zrównoważonej zabawy, która pobudza wyobraźnie. Zaprojektowane w Szwajcarii i wykonane w Polsce, odkryj więcej na bavvic.com/pl i @bavvic na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.