Kategorie
ekowiadomości

Kredki i farby własnej roboty

Poniższy tekst stanowi owoc własnych poszukiwań, wynikających z osobistej potrzeby. Czego dotyczy? Kredek, które nie są toksyczne, które dziecko może nawet bezpiecznie… zjeść. Na polskim rynku trudno znaleźć kredki, które w 100 proc. odpowiadają tym kryteriom.

Okazuje się, że jadalne kredki można przygotować w domu wspólnie z dzieckiem. Na blogu Luxirare dowiedzieliśmy się, jak zrobić kredki z ziaren sezamu, pianki cukrowej, mielonych orzechów, kukurydzy, propolisu, suszonych owoców i innych smacznych składników.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

34 PLN

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez “instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

kredki

Kontynuując poszukiwania, znaleźliśmy jadalne kredki marki Veggie Crayons . Niestety są dostępne tylko w zagranicznych sklepach. To małe kredki-dropsy w pięciu ładnych kolorach organicznych (zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, ciemny fioletowy), które przykuwają wzrok dużych i małych. Są bezpieczne, wykonane z całkowicie jadalnych składników takich jak owoce i warzywa z upraw ekologicznych oraz proszki roślinne. W tych kredkach nie znajdziemy pochodnych ropy, pszenicy, cukru, konserwantów.

To, że kredki są jadalne, nie oznacza, że można pozostawić dziecko bez opieki podczas zabawy nimi. Jeśli przypadkiem kredka trafi do ust, dziecko ją poliże, nie ma powodów do niepokoju, ale musimy czuwać, by przypadkiem dziecko się nie zakrztusiło. Pamiętajmy również, że dziecko może próbować włożyć kredkę do nosa czy ucha.

Przy okazji natrafiliśmy także na “jadalne” farbki do malowania palcami. Co ciekawe, można je nie tylko kupić, ale i przygotować samodzielnie w domu.  Veggie Fingerpaint to farby wegańskie, wykonane z organicznych składników, bez pszenicy, cukru i konserwantów. Farby te są dostępne w pięciu owocowo-warzywnych kolorach: fioletowym (uzyskanym z jagód), czerwonym (z buraków), pomarańczowym i żółtym (z dyni) oraz zielonym (ze szpinaku).

Przepis na domowe kredki:
  • Na patelni, z odrobiną wody, topimy “ptasie mleczko”. Mieszamy aż do uzyskania gęstej konsystencji.
  •  Sproszkowane produkty (w zależności od koloru, który chcemy uzyskać) dodajemy do przygotowanej masy. Mieszamy.
  • Gotową masę umieszczamy w formie na kredki (formą może być np. nieużywane opakowanie po kredkach, z przegródkami).
  • Pozostawiamy do wystygnięcia (nie pieczemy w piekarniku, ponieważ kredki stracą kolor i staną się kruche jak ciasteczka).

Przepis na domowe farbki:

  • 4 łyżki cukru
  • 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
  • 2 szklanki zimnej wody
  • naturalny barwnik spożywczy (można kupić w sklepach ze zdrową żywnością).

Składniki należy wymieszać.

Warto wspomnieć, że coraz częściej wskazuje się na funkcje terapeutyczne malowania palcami. Zatem do dzieła!
Polecamy także naturalne kredki i farby marki Stockmar. Przeczytajcie recenzję.

Źródło: luxirare.com; inhabitots.com
Foto

Autor/ka: Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *