Po co mówić o porodzie?
Poród to jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu kobiety – moment narodzin jej dziecka oraz narodzin jej samej jako matki.
Debiutującej mamie poród jawi się jako coś nieznanego, nieuchronnego, często więc budzi niepokój, a nawet lęk. W szkołach rodzenia słyszy się dużo o fizjologii porodu: o skurczach, wodach płodowych, bólu, pozycjach do rodzenia, niewiele zaś o tym, jak emocjonalnie i duchowo przygotować się do tego ważnego momentu. W naszej kulturze brakuje wielopokoleniowego psychicznego wsparcia młodej kobiety na tym etapie życia. Czas oczekiwania na dziecko sprowadza się zazwyczaj do pomocy w przygotowaniu domu czy w skompletowaniu wyprawki dla noworodka. A jeśli przyszła mama ma okazję porozmawiać z kimś o porodzie, najczęściej słyszy wspomnienia trudnych, bolesnych, traumatycznych przeżyć lub zbywające zdania typu: „Wszystkie rodziły, urodzisz i ty”. Dobre doświadczenia tych kobiet, które mają już za sobą narodziny dziecka, to najlepszy sposób na pokazanie, że poród ma moc!
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Tak też zrodził się pomysł, aby kobiety mogły spotkać się i porozmawiać. By te, które już są matkami, opowiedziały tym, które na to czekają, jak to naprawdę jest, jak może wyglądać poród i dlaczego to doświadczenie tak wiele zmienia w kobiecie. By mogły przekazać innym, jak bardzo rzeczywistość pokryła się z ich wcześniejszymi wyobrażeniami i oczekiwaniami. Tak powstał krąg kobiet, czyli spotkanie wzorowane na dawnej tradycji międzypokoleniowego wsparcia, podczas którego kobiety mogły na siebie liczyć, wysłuchać swoich opowieści, znaleźć zrozumienie i nawzajem sobie pomóc.
Kręgi Opowieści Porodowych
Organizacja Kręgi Opowieści Porodowych to inicjatywa skierowana do kobiet. Została powołana w 2014 roku przez: Stowarzyszenie Doula w Polsce, miejsce twórczego rozwoju Matecznik (przekształcone następnie w fundację) oraz portalu Vivat Poród, który zajmuje się kreowaniem pozytywnego wizerunku porodu. Organizatorami tegorocznych Kręgów jest Stowarzyszenie Doula w Polsce oraz Fundacja Matecznik. W czasie pierwszej edycji w blisko 40 kręgach zasiadło ponad 400 kobiet, rok później przyszło ich już ponad 500.
Kręgi Opowieści Porodowych powstały, aby przełamać tabu, by pokazać pozytywne oblicze porodu. Niezależnie od tego, czy poród odbył się w szpitalu, czy w domu, siłami natury czy przez cesarskie cięcie – jest doświadczeniem, które zmienia wszystko. To wydarzenie, które może odmienić kobietę i które zostaje z nią na całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby pokazać tę magiczną, transformującą moc porodu. Moc, która buduje tożsamość matki, daje poczucie sprawczości i kobiecej siły. Młode mamy boją się nie tylko bólu, ale także utraty kontroli, boją się zależności od innych – choćby od personelu medycznego, który niestety nie zawsze jest wspierający i pomocny. Dlatego tym bardziej warto wcześniej zadbać o świadomość, że poród jest dziełem natury, w którego centrum jest właśnie kobieta. To ona ma moc sprawczą, to ona rodzi dziecko, a jej ciało wie, jak tego dokonać.
Kręgi Opowieści Porodowych odbywają się tradycyjnie co roku w czasie obchodzonego pod koniec marca Tygodnia Douli. Doule to towarzyszki młodych matek, które wspierają je u progu macierzyństwa, wzmacniając ich kompetencje rodzicielskie i wewnętrzną kobiecą siłę. Kręgi organizowane są przez wolontariuszki – liderki budujące bezpieczną, czasem wręcz intymną atmosferę, dzięki której zebrane kobiety mogą otworzyć się i uwolnić najbardziej osobiste wspomnienia i doświadczenia. Kluczowe w opowieściach w Kręgu są pozytywne aspekty porodu, dobre doświadczenia, nawet te z trudnych czy nie do końca satysfakcjonujących porodów.
Uwaga! Reklama do czytania
Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Kręgi mają charakter kameralny, dlatego też uczestniczki mogą nawzajem się poznać – w czasie prezentacji nie przedstawiają jednak tylko siebie, ale również swoją matkę i babkę, co symbolizuje międzypokoleniową kobiecą więź i wpisuje się w historię ich własnego porodu. Na każdym z Kręgów obowiązują takie same zasady, określone w kontrakcie przygotowanym przez organizatorów, który jest czytany uczestniczkom. To ważne, aby reguły były wszystkim znane i szanowane, gdyż poród i macierzyństwo niosą ze sobą ogromny ładunek emocji i przekonań, a kontrakt ma zapewnić swobodę wypowiedzi i zgodę uczestniczek, by każda z nich mogła podzielić się swoją historią bez oceniania i wartościowania.
Założenia Kręgów Opowieści Porodowych
- akceptacja różnych wizji „dobrego” czy „udanego” porodu, bez oceniania i wartościowania
- uznanie, że każdy poród jest wartościowy i może być źródłem siły dla kobiety,
- szukanie i dzielenie się pozytywnymi aspektami porodu
- wsparcie, szczególnie gdy pojawiają się trudne momenty opowieści
Ważne jest, aby każda uczestniczka wysłuchała przedstawianego kontraktu i złożyła pod nim swój podpis, co oznacza, że respektuje jego założenia. Spotkanie w kręgu to nie czas na osąd i krytykę. To miejsce wsparcia i mocy, które jednoczy kobiety, wzbudzając ich siłę i mądrość.
Większość kręgów rozpoczyna się od przeczytania historii, które były publikowane na stronach VivatPoród.pl oraz PięknyPoród.pl, co pomaga wprowadzić odpowiednią atmosferę i przywołać dobre wspomnienia. Uczestniczki mogą wypowiadać się po kolei lub wedle chęci. Zadaniem osoby prowadzącej jest dbanie o to, by każda z uczestniczek miała możliwość wypowiedzenia się przed zakończeniem spotkania (czasem na kręgach pojawiają się klepsydry odliczające czas).
Kręgi Opowieści Porodowych nie mają charakteru terapeutycznego, nie są z założenia prowadzone przez psychologów ani terapeutów. Nie są miejscem rozpatrywania trudnych sytuacji na polskich porodówkach, leczenia traum czy przepracowywania złych doświadczeń. Kręgi Opowieści Porodowych to miejsca mocy. Dla przyszłych matek są niekiedy pierwszym spotkaniem z „żywymi” opowieściami porodowymi, dla tych doświadczonych – momentem wspominania swojego triumfu i swojej chwały, a także okazją do przywołania emocji związanych z narodzinami dziecka i matki, do podzielenia się swoją historią mocy.
Kręgi Opowieści Porodowych chcą odczarować powszechny negatywny i skrywany obraz porodu. Intencją organizatorek jest zbudowanie przesłania, że każdy poród może być wartościowy, może wzmacniać i pozostać dobrym wspomnieniem. Bo podczas każdego rodzi się przecież i dziecko, i matka.
Uwaga! Reklama do czytania
Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Artykuł powstał przy udziale Magdaleny Szaraniec, douli i Promotorki Karmienia Piersią, wiceprezes Fundacji Polekont, organizującej od 2015 roku Kręgi Opowieści Porodowych w Krakowie.
Kręgi matek
Krąg Opowieści Porodowych – to ogólnopolska inicjatywa, by w jednym czasie, jednego dnia, w różnych miejscach w Polsce kobiety usiadły w kręgu, by pozytywnie mówić o porodzie. W tym roku jest to V edycja Kręgów. W poprzednich latach, w tym samym czasie, w różnych miejscach w Polsce i w Europie, w Kręgach zasiadło blisko tysiąc Kobiet.
Zapraszamy kobiety do przyjścia na Krąg Opowieści Porodowych i opowiedzenia swojej historii. Niezależnie od tego, czy rodziły w domu czy w szpitalu. Niezależnie od tego, czy był to poród naturalny, czy przez cesarskie cięcie. Jeśli ten poród jest wspominany jako wydarzenie pozytywne – zapraszamy do podzielenia się tym wspomnieniem z innymi.
Jeśli poród był doświadczeniem trudnym, warto przyjść posłuchać. Być może w bezpieczeństwie Kręgu będzie można odkryć ziarno mocy w swoim własnym porodzie.
Na spotkanie zapraszamy wszystkie Kobiety – zarówno te, które o byciu Mamą dopiero myślą, te, które Matkami wkrótce zostaną, jak i te, które Mamami już są – czy od niedawna, czy też od wielu lat.
Opowiadanie historii porodowych ma moc. Wierzymy, że każda historia porodowa może wzmocnić, rozwinąć i dać ogromną wewnętrzną siłę. Chcemy snuć opowieści porodowe, szukać w nich źródeł mocy, budować pozytywne nastawienie do porodu przyszłych matek. Bo poród może być mocnym i pięknym przeżyciem, może głęboko poruszyć i transformować, a po nim życie może nabrać nowego wymiaru. Wspólnie możemy nadać moc historiom porodowym!
Pełna lista Kręgów:
- fundacjamatecznik.pl
- doula.org.pl
Uwaga! Reklama do czytania
Wierszyki paluszkowe
Wesołe rymowanki do masażyków
Wierszyki bliskościowe
Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli