Kategorie
Książki Książki dla dzieci

Książki rozwijające wyobraźnię. 5 ciekawych opowiadań dla dzieci

Czytanie książek niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Trudno nam wybrać tę najważniejszą, ale jeśli już mielibyśmy ją wyłonić, to zdecydowanie byłoby to rozwijanie wyobraźni. Dlaczego to, zwłaszcza u małych czytelników, jest takie ważne? Bo wyobraźnia to niesamowita przestrzeń, w której wszystko może się wydarzyć! A najlepsze jest to, że nie wymaga subskrypcji, akumulatorów czy dostępu do sieci – tutaj wszystko dzieje się samo! W dzisiejszym zestawieniu czekają na was książki rozwijające wyobraźnię, które zabiorą was w literacką podróż. Chodźcie!

Książki rozbudzają ciekawość świata, wprowadzają początkującego czytelnika w świat nowych słów, a także, w czasie wspólnego czytania, budują między rodzicem a dzieckiem niezwykłą więź. Co równie ważne rozwijają wyobraźnię – i choć jesteśmy pewni, że taką gwarancję daje każda pozycja literacka, trzeba przyznać, że niektóre z nich wywiązują się z tego zadania szczególnie dobrze. Jesteście ciekawi, o jakich książkach mowa? W takim razie zapraszamy do lektury!

Rozwijanie wyobraźni dziecka – Legendy polskie dla dzieci. Ciekawe miejsca, niezwykłe historie

Dzieci, które wspólnie z rodzicami sięgają po książki, już od pierwszych lat życia mają szansę swobodnie podróżować po świecie wyobraźni. Twórcy literatury dziecięcej kreują fantastyczne historie i światy, przez co zachęcają czytelników do myślenia „poza schematami” i rozwijania swojej kreatywności. Dzieci wyobrażają sobie więc magiczne, odległe od rzeczywistości krainy, spotykają wyjątkowych bohaterów i tworzą własne wizje opisywanych wydarzeń. Jeśli chcecie sami się przekonać, jak nieograniczone możliwości ma wasza wyobraźnia, sięgnijcie po „Legendy polskie dla dzieci. Ciekawe miejsca, niezwykłe historie”. To stworzony przez Mariolę Jarocką i Bogusława Michalca zbiór najpiękniejszych polskich legend, które zabiorą was do różnych zakątków naszego kraju. Znajdziecie tu znanego wszystkim smoka wawelskiego, ale też dużo mniej znanego wodnika, który uratował Opole. 

Książki rozwijające wyobraźnię dziecka – Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety

Opowiadania stworzone z myślą o najmłodszych to najczęściej bogactwo szczegółowych opisów. Bohaterowie, miejsca i wydarzenia przedstawiane są z dużą starannością, by mali czytelnicy mogli swobodnie opierać swoje wyobrażenia na przedstawionych detalach. Warto jednak wiedzieć, że czytanie takich książek wspiera rozwijanie jeszcze innych ważnych umiejętności – skupiania się na szczegółach i analizowania opisów. Jeśli więc szukacie wyjątkowej bajki dla dzieci, od której nie będziecie mogli oderwać się ani na chwilę, sprawdźcie „Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety” Moniki Utnik. To bogato ilustrowany przewodnik po skomplikowanym labiryncie rur, tuneli, korytarzy i przewodów. Przygotujcie się na długą podróż – dotrzecie aż do samego jądra Ziemi!

Rozwój wyobraźni dziecka – Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach

A teraz coś wyjątkowego dla wszystkich wielbicieli zagadek, tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji. Literatura dla młodych czytelników niejednokrotnie skrywa w sobie intrygujące układanki fabularne i łamigłówki, dzięki czemu wspólna lektura staje się doskonałą okazją do stymulowania logicznego myślenia, pobudzania wyobraźni i ciekawości. Jeśli wy również szukacie książek, w których nie wszystko jest oczywiste, polecamy wam pozycję „Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach” Rachel Poliquin. Już sam tytuł zilustrowanej przez Claytona Hanmera książki obiecuje, że podróż, w którą się wybierzecie, odsłoni przed wami wiele sekretów. Nie bójcie się, że się zgubicie – waszymi przewodnikami będą Ząb Mądrości i Znikająca Nerka. To duet idealny, dzięki któremu znajdziecie odpowiedź na wiele nurtujących was pytań. Trzeba będzie tylko trochę… poszukać.

Książeczka dla dzieci – Czasem się złoszczę. Bajki, które pomagają radzić sobie z emocjami

Mądre książki dla dzieci bardzo często przedstawiają postaci o wielowymiarowych cechach charakteru. Twórcy przedstawiają ich zalety i wady wprost, zachęcając tym samym młodych czytelników do poznawania różnych punktów widzenia i uczenia się empatii. Dzięki temu, że bohaterowie nie są podzieleni na „dobrych” i „złych”, dzieci mogą zrozumieć różnorodność ludzkich zachowań, ale też identyfikować się z literackimi postaciami – nawet jeśli ich postępowanie na pierwszy rzut oka pozostawiają wiele do życzenia. O wielowymiarowości postaci dowiecie się więcej, kiedy sięgniecie po „Czasem się złoszczę. Bajki, które pomagają radzić sobie z emocjami” Begony Ibarroli. To bogaty, zilustrowany przez Blancę Millan zbiór ważnych i pouczających opowieści, które ukazują, że każdy z nas doświadcza różnych uczuć, także tych, które wcale nie kojarzą się pozytywnie. Autorka prezentuje nam też sposoby radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza z gniewem i frustracją. 

Mądre książki dla dzieci – Niuniuś i jesień. Historyjki obrazkowe o emocjach małego dziecka

Czym jeszcze wyróżniają się książki rozwijające wyobraźnię? Różnorodnością tematyczną! Możecie więc wybrać powieści przygodowe czy historyczne, ale też opowiadania wprowadzające dziecko w świat emocji czy wspierające naukę samoregulacji. Wspomniana różnorodność pozwala czytelnikom poznawać różne sfery życia, ale też zachęca do rozwijania swoich zainteresowań. Jeśli na przykład poszukujecie lektury, razem z którą będziecie mogli zbierać jesienne skarby lasu i przygotowywać pyszne przetwory na zimę, to „Niuniuś i jesień. Historyjki obrazkowe o emocjach małego dziecka” Agi Nuckowski sprawdzą się idealnie! To zilustrowana przez Olę Szwajdę książeczka dla dzieci, do której będziecie wracali chętnie – nie tylko jesienią. Gorąco polecamy!


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.