Kategorie
Rodzina

Kultowe zabawki naszego dzieciństwa

Jeszcze kilkanaście lat temu głównym zajęciem dzieci była zabawa na świeżym powietrzu. Dotyczyło to nie tylko dzieci ze wsi – także w miastach sytuacja wyglądała podobnie: place zabaw na blokowiskach były oblegane, boiska szkolne tętniły życiem do późnych godzin wieczornych. Zabawa w berka, w chowanego czy podchody była stałym elementem dziecięcego życia.

Mimo wszystko ważną rolę pełniły w naszym życiu zabawki, które, być może dlatego, że trudniej dostępne niż dziś, często były przedmiotem dziecięcych pragnień. Drewniane klocki czy kostka Rubika to przedmioty niemal kultowe. Cofnijmy się w czasie i przypomnijmy dawne zabawki, które – choć mogą dać tyle radości – nieco rzadziej goszczą w pokojach najmłodszego pokolenia. A może wasze dzieci bawią się starymi zabawkami, odnalezionymi na strychu u dziadków?

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

1. Kalejdoskop

To zabawka optyczna, w której dzięki wielokrotnym odbiciom różnokolorowych szkiełek w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach, dziecko obserwuje różnobarwne, symetryczne figury, zmieniające się przy obracaniu kalejdoskopu. Wpatrywaliśmy się w nie godzinami.

stare-zabawki1

2. Riki – tiki

Dzięki tej zabawce dzieciaki ćwiczyły swoją zręczność. To rodzaj wahadła Newtona – dwie kulki na końcach jednego sznurka, na środku którego znajduje się uchwyt. Kulki należało wprowadzić w ruch tak, by poruszały się rytmicznie, odbijając się od siebie i utrzymując stałe tempo. Świetna zabawa manualna, ucząca cierpliwości i wytrwałości.

stare-zabawki2

3. Bączek

Chyba każdy z nas marzył, żeby znaleźć go pod choinką. Zabawka, wprawiona w ruch obrotowy, nie tylko się nie przewracała, ale też wydawała z siebie ukochaną przez dzieci melodię.

stare-zabawki3

4. Domino

Czarno-białe, składające się z dwóch kwadracików kostki zapewniały uniwersalną zabawę, która nigdy się nie nudzi. W wersji klasycznej dokładamy kolejne kostki o tej samej liczbie oczek, co poprzednia. Nieco mniej popularne, a jeszcze bardziej wciągające, są warianty “kombinowane”, które wymagają liczenia i strategicznego myślenia – dlatego bardziej przypominają łamigłówkę.

domino
 

5. Koń na biegunach

Marzenie każdego dziecka. Historia tej zabawki sięga XVII wieku. Do dziś koniki bujane są produkowane tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami.

stare-zabawki8

6. Lalka-Agatka

Szmaciana lala, w warkoczami z wełny, w pięknym kolorowym fartuszku. Towarzyszka zabaw każdej małej dziewczynki, która godzinami czesała jej włosy i piła z nią herbatkę. Szczęściary posiadały także wózki dla lalek.

stare-zabawki6

7. Wańka wstańka

Zabawka dla małych dzieci, która poruszona kolebie się na boki, lecz nigdy się nie przewraca. Przechylając się na boki, jednocześnie wydaje dźwięki podobne do dzwoneczków, które uspokajały maluchy. Z wyglądu może przedstawiać rosyjską lalkę – matrioszkę, marynarza czy zwierzątko. Dziadkowie czy rodzice przywozili ją dzieciom ze Wschodu.

stare-zabawki5

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

8. Kostka Rubika

Bardzo popularna zabawka logiczna, wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku. Jest kil ka rodzajów kostek o różnych wymiarach i kształtach. Kostka zapewniała zajęcie na długie godziny zarówno dzieciom jak i dorosłym.

stare-zabawki6

9. Bierki

Grało się w nie na przerwie w szkole, na podwórku lub w domu, z rodzeństwem. Gra polega na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu bez poruszenia pozostałych. Ćwiczy silną wolę, koncentrację i zręczność.

stare-zabawki9

10. Chińczyk, warcaby i eurobiznes

Różnego rodzaju gry planszowe były hitem! Warunek – musisz mieć partnera do gry. Uczą logicznego myślenia, ćwiczą spostrzegawczość i spryt, przede wszystkim jednak zapewniają dobrą zabawę.

stare-zabawki10

11. Rzutnik Ania

To cud techniki! Wielu obecnych 30-latków pamięta przygodny „Flipa i Flapa”, „Robinsona Cruzoe” czy „Buma z Fikiem”, oglądane w ciemnym pokoju na wzorzystej tapecie. Prawdziwe kino w domu. Niejeden usiłując odczytać tekst pod obrazkiem nauczył się składać pierwsze litery.

stare-zabawki11

12. Resorak (autko metalowe)

Bardzo mały samochód-zabawka, czasem – ozdobny model kultowego wozu. Mogły być z napędem sprężynowym lub bez. Każdy chłopiec posiadał kilka modeli, którymi bawił się z kolegami, zabierał do szkoły, by szaleć na korytarzu.

stare-zabawki16

13. Drewniane klocki z liczbami i literami

Powstawały z nich wielkie budowle i małe domki. Dzięki nim dzieci poznawały litery i cyfry, tworzyły wyrazy. Są niezniszczalne.

stare-zabawki13

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

14. Figurki żołnierzyków i Indian

Miniaturowe armie żołnierzyków czy Indiańskie plemiona były oczkiem w głowie wielu małych chłopców, którzy z niezwykłą precyzją i cierpliwością budowali wielkie fortyfikacje, aby chwilę później zburzyć je podczas decydującej bitwy…

stare-zabawki14
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.