Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Lasse i Maja na straży prawa – seria książek detektywistycznych dla dzieci

Valleby to zwyczajne małe miasteczko w Szwecji. Ma posterunek policji, kościół, pływalnię, bibliotekę, hotel, sklep jubilerski, szpital, szkołę i… biuro detektywistyczne Lassego i Mai – najlepszych przyjaciół, którzy chodzą do tej samej klasy i najprawdopodobniej pod wpływem podczytywania kryminałów należących do taty dziewczynki postanowili rozpocząć tak niecodzienną działalność. Rozwiesili na mieście ogłoszenia, że pomagają odnaleźć zagubione portfele i koty, ale niestety, nikt do nich nie przychodzi…

Każdy tom serii to odrębna całość i w zasadzie można je czytać w dowolnej kolejności, ale dobrze jest zacząć od Tajemnicy diamentów, bo została napisana jako pierwsza i jest w niej wyjaśnione, jak powstało biuro. Ma też wyjątkowo ekscytującą fabułę: po pomoc do Lassego i Mai (którzy siedzą i nudzą się, bo przecież nikt nie zamierza zatrudniać dzieci jako detektywów) przychodzi Muhammed Karat, najbogatszy człowiek w mieście, zdesperowany właściciel sklepu jubilerskiego, z którego znikają drogocenne diamenty. Podejrzewa kogoś ze swoich pracowników. Policja jest bezradna, a że bankructwo sklepu wydaje się bliskie, jubiler postanowia poprosić o pomoc Lassego i Maję, których ogłoszenie znalazł przed własnym sklepem.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Kinderbuch-LasseMaja-Eisenbahngeheimnis-Kinderkrimi

Jak się można domyślić, Lasse i Maja rozwikłali niezwykłą zagadkę, kto i w jaki sposób wynosi diamenty. Dowiedzieli się także, dlaczego to robi. To otworzyło im drogę do prawdziwej lokalnej kariery detektywistycznej, a ich pomoc bardzo zaczął sobie cenić sam komisarz policji.

Polecamy: książki detektywistyczne dla dzieci.

W kolejnych tomach dzieci zajmują się nie mniej fascynującymi zagadkami kryminalnymi:

W Tajemnicy hotelu z hotelu znika bardzo cenny pies należący do rodziny odwiedzającej Valleby.

W Tajemnicy cyrku ktoś okrada widzów podczas pokazów cyrkowych.

W Tajemnicy biblioteki z biblioteki giną cenne książki, pomimo tego że miały zabezpieczenia przeciw kradzieży.

W Tajemnicy miłości podczas festiwalu miłości nagle gasną światła, podium się załamuje, a zebrane pieniądze znikają.

okladki4

W Tajemnicy kawiarni ktoś okrada kawiarnię zawsze wtedy, kiedy kasa jest akurat pełna.

W Tajemnicy mumii muzealny strażnik twierdzi, że widział na własne oczy ożywioną mumię egipską. Dokładnie tej samej nocy zniknął cenny obraz.

W Tajemnicy kina znikają psy mieszkańców Valleby i ktoś żąda za nie dużych okupów.

W Tajemnicy pociągu pociąg, którym przewożono dużą sumę pieniędzy, nagle hamuje. Okazuje się, że pieniądze zniknęły.

okladki3

W Tajemnicy gazety w lokalnym dzienniku – Gazecie Valleby – nagle pojawiają się oszczerstwa pod adresem szanowanych obywateli, a teksty zawierają mnóstwo błędów ortograficznych.

W Tajemnicy szkoły w Valleby pojawiają się fałszywe banknoty. Ślady prowadzą do szkoły Lassego i Mai.

W Tajemnicy złota z banku w Valleby znika złoto, które miało być przechowane w skarbcu tylko przez jeden dzień.

okladki1

W Tajemnicy zwierząt w sklepie zoologicznym zwierzęta zaczynają źle się czuć i przesypiać całe dniei.

W Tajemnicy szafranu ze sklepu znika cały zapas tej najdroższej przyprawy świata. Akurat są święta i szafran jest niezbędny do przygotowania tradycyjnych szwedzkich bułeczek.

W Tajemnicy meczu podczas dorocznego meczu piłki nożnej Valleby kontra Sandby ginie nagle srebrny puchar przeznaczony na nagrodę dla zwycięskiej drużyny.

okladki5

W Tajemnicy szpitala osobom, które muszą mieć założony gips, znikają cenne przedmioty.

W Tajemnicy kempingu Lasse i Maja odpoczywają na kempingu. Dziwne zachowanie wczasowiczów i seria drobnych kradzieży sprawiają, że bohaterowie muszą rezygnować z wakacji.

W Tajemnicy galopu podczas konnych wyścigów nagle faworyci zaczynają tracić siły i przegrywać. To nie może być przypadek…

Lassemajaokladki7

W Tajemnicy pływalni podczas zawodów pływackich znikają kosztowności z szafek w holu.

W Tajemnicy urodzin w trakcie hucznego przyjęcia urodzinowego najbogatszego obywatela Valleby z szyi jednej z zaproszonych kobiet ginie naszyjnik z diamentem.

W Tajemnicy wyścigu podczas wyścigu rowerowego nie wszyscy stosują uczciwe metody.

W Tajemnicy pożarów okazuje się, że dwa budynki z nowymi systemami przeciwpożarowymi i gaśnicami nie tylko się ostatnio spaliły, ale też zostały ograbione z cennych przedmiotów.

Valleby

W Tajemnicy mody znika ukochana kotka słynnego projektanta mody.

W Tajemnicy srebra mamy do czynienia z tajemniczymi wykopaliskami. Kto odwiedza je nocami i dlaczego?

W Tajemnicy zamku hrabia zaprasza na gorącą czekoladę i roztacza przed gośćmi fantastyczną wizję.. Lasse i Maja nabierają podejrzeń i postanawiają zbadać zamek hrabiego.

Co jest takiego szczególnego w tej szwedzkiej serii, że kochają ją miliony dzieci na całym świecie?

Po pierwsze, Martin Widmark pokazuje, że dzieci są sprytne, inteligentne, mogą imponować dorosłym i że ci się z nimi liczą.

Po drugie, autor stosuje prosty język, ale pokazuje za jego pomocą fascynujące sprawy dorosłych, często ukrywane przed dziećmi. Widmark traktuje młodych czytelników bardzo serio, uważa, że nie ma spraw nie dla nich.

Po trzecie, autor potrafi na niewielu stronach zawrzeć pełną fabułę, która tak trzyma w napięciu, że nawet ktoś, kto nie ma jeszcze dużej wprawy w samodzielnym czytaniu, po prostu musi skończyć książkę.

Po czwarte, seria daje poczucie czytelniczej dumy i satysfakcji. Duża czcionka jest co prawda drobnym ułatwieniem, ale generalnie są to prawdziwe, poważne książki z rozdziałami, w większości z czarno-białymi, niedziecięcymi ilustracjami. Przeczytanie czegoś takiego samodzielnie to prawdziwy wyczyn.

Po piąte, dzieci uwielbiają serie, a ta jest wyjątkowo długa.

Wydawnictwo Zakamarki wydało już 25 części Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, ale dobra wiadomość dla zagorzałych fanów w Polsce jest taka, że to jeszcze nie wszystkie tomy i mają na co czekać…

str_1_271579
str_1_346309

Serię uzupełniają trzy księgi zadań – Brązowa, Złota i Srebrna –  zawierające m.in. mnóstwo zagadek, łamigłówek, krzyżówek i tajemnic do rozwiązania oraz Pamiętnik detektywa, pozwalający prowadzić własne śledztwa. Z kolei Teatr z Lassem i Mają to 4 sztuki rozpisane na role, gotowe do wystawienia w domu czy w szkole.

ksiegiokladki

Wszystkie części Biura Detektywistycznego Lassego i Mai kupisz w Natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.