Kategorie
Zdrowie

Homeopatia na świecie – gdzie jest najpopularniejsza?

Choć homeopatia znana jest już od ponad dwustu lat, na jej temat nadal krąży wiele sprzecznych opinii. Z jednej strony możemy usłyszeć negatywne wypowiedzi niektórych lekarzy, z drugiej – opowieści wielu pacjentów, którym leczenie homeopatyczne pozwoliło pokonać wiele uciążliwych dolegliwości. Jak dziś wygląda sytuacja homeopatii w Polsce, a jak na świecie?

Homeopatia jest naturalną, holistyczną metodą leczenia uznaną przez Światową Organizację Zdrowia oraz kraje Unii Europejskiej. Obecnie leczenie homeopatyczne jest praktykowane przez ponad dwustu tysięcy lekarzy. Z jego dobrodziejstw korzysta blisko czterysta milionów pacjentów w prawie stu krajach. Te statystyki są najlepszym dowodem na to, że homeopatia jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia. W wielu państwach (w tym także w Polsce) zyskuje coraz większą popularność i intensywnie się rozwija. W innych niemal całkowicie wyparła leczenie konwencjonalne. Sprawdźmy, jak obecnie wygląda pozycja homeopatii w krajach europejskich, a także na innych kontynentach.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Homeopatia na świecie – popularność leczenia we Francji

We Francji leczenie homeopatyczne ma najbardziej ugruntowaną pozycję. Studia z zakresu homeopatii są prowadzone na wydziałach medycznych aż siedmiu uniwersytetów, między innymi w Lyonie. Homeopatia we Francji cieszy się dużym uznaniem nie tylko wśród pacjentów, ale również samych lekarzy. Aż 70 proc. z nich uważa, że jest to skuteczna metoda leczenia, a przynajmniej 25 proc. z nich przepisuje leki homeopatyczne swoim pacjentom. Konsultacje homeopatyczne prowadzą cztery wiodące szpitale – dwa w Lyonie, w Bordeaux oraz w Paryżu.

Homeopatia na świecie – popularność leczenia w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii znajduje się aż sześć szpitali homeopatycznych. Największym i najbardziej znanym z nich jest Królewski Szpital Medycyny Integracyjnej w Londynie pod patronatem Królowej Elżbiety II. W 1950 roku, na mocy Ustawy o Fakultecie Homeopatii, rząd brytyjski nadał leczeniu homeopatycznemu oficjalny status. Leki homeopatyczne są dostępne w większości brytyjskich aptek, jednak refundowane są wyłącznie w sytuacji, gdy leczenie odbywało się w szpitalu. Brak zwrotu kosztów nie odstrasza jednak Brytyjczyków, którzy bardzo chętnie korzystają z terapii homeopatycznych. Cieszą się one również dużą popularnością wśród specjalistów – aż 42 proc. lekarzy pierwszego kontaktu kieruje swoich pacjentów do lekarzy homeopatów.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Homeopatia w Niemczech

W Niemczech około 75 proc. lekarzy stosuje praktyki medycyny niekonwencjonalnej u swoich pacjentów. Około 10 proc. lekarzy specjalizuje się w homeopatii. Specjaliści mają świetny dostęp do wiedzy o leczeniu homeopatycznym – jego podstawy są zawarte w programach wszystkich szkół medycznych w Niemczech, a sama homeopatia wykładana jest na czterech uniwersytetach (między innymi w Berlinie i Hanowerze). Absolwenci studiów zdobywają chroniony prawem tytuł „lekarz homeopata”. Leki homeopatyczne w Niemczech znajdziemy aż w 98 proc. aptek. Z każdym kolejnym rokiem można zaobserwować tu wzrost popularności homeopatii – sprzedaż leków rośnie w tempie około 10 proc. rocznie.

Homeopatia na świecie – popularność leczenia w Szwajcarii

Szwajcaria jest obecnie jedynym państwem, w którym dostęp do homeopatii gwarantuje konstytucja. W 2009 roku odbyło się ogólnokrajowe referendum, w którym 67 proc. społeczeństwa opowiedziało się za wdrożeniem medycyny komplementarnej do podstawowej opieki zdrowotnej. Od tej pory leczenie homeopatyczne jest włączone do obowiązkowego systemu ubezpieczeń medycznych oraz refundowane. Od przeszło dwudziestu lat lekarze uniwersyteccy mogą również wybierać homeopatię jako podspecjalizację, a nawet specjalizację lekarską.

Homeopatia w Polsce

W Polsce z roku na rok przybywa zwolenników tej metody leczenia. Obecnie blisko 7 tysięcy lekarzy stosuje homeopatię w swojej praktyce, uznając ją jako bezpieczną i skuteczną metodę leczenia. Edukacją lekarzy w dziedzinie homeopatii zajmują się towarzystwa lekarskie oraz stowarzyszenia, organizujące szkolenia, seminaria i konferencje. Zwiększa się również świadomość samych pacjentów – aż 56 proc. Polaków uważa, że leczenie homeopatyczne przynosi oczekiwane rezultaty. Po leki homeopatyczne sięgają częściej osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy średnich i większych miast, osoby świadomie prowadzące zdrowy tryb życia (Badanie TNS OBOP dla Heel Polska, 2006 r.)

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Homeopatia na świecie

Leczenie homeopatyczne jest popularne nie tylko w Europie. W wielu krajach na świecie (między innymi w Brazylii, Meksyku czy Pakistanie) homeopatia została uznana przez rząd jako specjalizacja lub terapia medyczna, a nawet włączona do narodowego programu opieki zdrowotnej. Zdecydowanie największym uznaniem homeopatia cieszy się jednak w Indiach. Obecnie praktykuje tu aż dwieście tysięcy lekarzy homeopatów, a ponad sto milionów osób korzysta wyłącznie z tej formy opieki medycznej. Co ciekawe, aż 62 proc. indyjskich pacjentów nigdy nie korzystało z konwencjonalnych metod leczenia, a 82 proc. z nich nie ma nawet takiego zamiaru.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.