Trzy lata temu w polskich księgarniach pojawiły się dwie książki, które odbiły się głośnym echem zarówno wśród rodziców, jak i psychologów i terapeutów. Mowa o „Bobas Lubi Wybór” Gill Rapley i Tracey Murkett oraz „W głębi kontinuum” Jean Liedloff. Ta pierwsza zrewolucjonizowała podejście polskich rodziców do kwestii rozszerzania diety, ta druga – pokazała zupełnie nową koncepcję rozwoju człowieka, z której następnie narodził się nurt rodzicielstwa bliskości. Takie były początki wydawnictwa Mamania.
Zaczęło się, jak to zwykle bywa, od narodzin dziecka. Anna Zdrojewska-Żywiecka, kulturoznawczyni i założycielka wydawnictwa Mamania, po narodzinach córki rozpoczęła poszukiwania książek pomagających tym, dla których rodzicielstwo to jedna z najważniejszych życiowych przygód, droga pełna radości, ale i wyzwań. Postanowiła wydawać tylko takie tytuły, które pomogą wychować dzieci zdrowe i szczęśliwe, w poczuciu bliskości i bezpieczeństwa. Książki, które nie oferują rodzicom gotowych, „jedynie słusznych” rozwiązań, a wskazują kierunki, w które warto podążać.
Ciekawie było obserwować przez minione lata, jak te nowe koncepcje osadzały się w świadomości polskich rodziców. Od całkowitej negacji („Jak to, mam nie karmić dziecka łyżeczką?!”), po próby zastosowania teorii w praktyce („Rzeczywiście, lepiej się wysypiamy, śpiąc razem!”), aż po przyswojenie nowych-starych trendów („Słyszałam o tym, to rzeczywiście dobra rzecz”).
W 2013 roku polscy rodzice w końcu doczekali się tak oczekiwanych polskich wydań książek Williama i Marthy Searsów, twórców pojęcia attachment parenting, zagorzałych propagatorów rodzicielstwa bliskości. W wydawnictwie do dziś się żartuje, że gdyby za każde pytanie „Kiedy wreszcie wydacie Searsów?” płacono złotówkę, biuro wydawnictwa mogłoby się przenieść z sutereny – urokliwej wprawdzie – warszawskiej kamienicy, w bardziej eleganckie miejsce.
Ania Zdrojewska i Państwo Sears
Zespół wydawniczy powiększył się o nowe osoby, poszerzyło się grono współpracowników i sympatyków. Obecnie katalog wydawnictwa obejmuje już kilkadziesiąt tytułów, wśród których są książki przeznaczone zarówno dla rodziców niemowląt, jak i dzieci starszych. Jak mówią w Mamanii – książki rosną razem z dziećmi zespołu wydawnictwa, a te mają już od 5 do 18 lat. Połowa „redakcyjnych dzieci” swoje przyszłe plany zawodowe wiąże zresztą z Mamanią, póki co wyznając w przedszkolu „Moja mama rozdaje książki”.
Kilka faktów o wydawnictwie:
- wydało pierwszą polską książkę o rodzicielstwie bliskości: „Dziecko z bliska” Agnieszki Stein,
- propaguje ideę rodzicielstwa przez zabawę: „Siłowanki” i „Rodzicielstwo przez zabawę” Lawrence`a Cohena,
- zorganizowało spotkania z Evelin Kirkilionis („Więź daje siłę”), Gill Rapley („Bobas Lubi Wybór”), Lawrencem Cohenem,
- organizuje pierwszą polską Konferencję Bliskości z udziałem Williama i Marthy Searsów,
- opublikowało książki Reni Jusis („Poradnik dla zielonych rodziców”) i Sylwii Chutnik („Mama ma zawsze rację”).