Kategorie
NATULI

Masaż w ciąży

Temat masażu w okresie ciąży budzi wciąż wiele kontrowersji, zarówno wśród masażystów jak i lekarzy, ale także wśród samych kobiet oczekujących narodzin dziecka. Bardzo często słyszy się opinię, że ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do masażu. Należałoby skorygować to twierdzenie i przyjąć, że takie przeciwwskazanie stanowi wyłącznie ciąża zagrożona, patologiczna.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Nie ma żadnych przesłanek medycznych, które potwierdzałyby szkodliwość odpowiednio dobranego masażu dla przebiegu ciąży fizjologicznej.

Podobnie jak odpowiednio dawkowana aktywność fizyczna, masaż kobiety w ciąży może przynieść- i przynosi – wiele korzyści dla zdrowia, samopoczucia, a także urody przyszłej mamy.

Naturalnie istnieje bardzo długa lista przeciwwskazań do zastosowania masażu w tym okresie. Należy tu przede wszystkim wymienić wszelkie stany zagrożenia poronieniem, krwawienia z dróg rodnych, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, gestozy, niedokrwistość, skazy krwotoczne, choroby serca, choroby nerek trzustki oraz tarczycy, stany patologiczne ciąży, takie jak łożysko przodujące czy przedwczesne odklejanie się łożyska, wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu (Lewandowski G.). To tylko niektóre z przeciwwskazań. Dlatego zamiar skorzystania z masażu przyszła mama musi bezwzględnie skonsultować z lekarzem prowadzącym jej ciążę.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Ważne jest też, aby masażysta wykonujący zabieg posiadał odpowiednie kwalifikacje, wiedzę na temat fizjologii i patologii ciąży, a także znał specjalne techniki masażu, które mogą być wykonywane u kobiet ciężarnych. Profesjonalny terapeuta przed przystąpieniem do masażu powinien zapoznać się z wynikami ostatnich badań i kartą ciąży, oraz poprosić o pisemną zgodę lekarza prowadzącego ciążę. Specjaliści w dziedzinie masażu w ciąży uważają, że kobiety nie powinny poddawać się zabiegom w pierwszym trymestrze, a także w ostatnim miesiącu ciąży.

Główne zalety masażu w ciąży

 • relaksacja
 • zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • poprawa krążenia
 • zapobieganie obrzękom kończyn górnych i dolnych
 • zapobieganie i łagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa
 • zapobieganie rozstępom skórnym

Należy pamiętać, że masaż ma duży wpływ na nasz organizm. Jeżeli podczas zabiegu kobieta poczuje się gorzej, masaż powinien zostać przerwany. Wszelkie negatywne odczucia powinny być natychmiast sygnalizowane.

Regiony ciała, które mogą być masowane w czasie ciąży:

 • powłoki brzuszne
 • grzbiet i pośladki
 • twarz
 • okolica karku i barków
 • kończyny górne
 • kończyny dolne

Pozycje, w jakich wykonuje się masaż:

 • leżenie na plecach
 • leżenie na boku
 • siadzienie na krześle

Nie stosuje się masażu w ułożeniu na brzuchu.

Uwaga! Do masażu muszą być wykorzystane środki poślizgowe (oliwki, olejki) bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Foto

Autor/ka: Magdalena Potoczek

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Specjalista w zakresie fizjoterapii mięśni dna miednicy. Prowadzi diagnostykę i rehabilitację nietrzymania moczu i narządu rodnego u kobiet w Ośrodku Medycyny Matczyno-Płodowej w Krakowie. Na co dzień fizjoterapeuta w NZOZ Szpitalu ginekologiczno-położniczym na Siemiradzkiego w Krakowie.

5 odpowiedzi na “Masaż w ciąży”

ja miałam serię masaży w ciąży w drugim trymestrze, bez nich chyba nie dotrwała do porodu bo dokuczała mi rwa kulszowa, ja oddałam się w ręce specjalistów w warszawskim Nerw Look a nie u prywatnych osób (bo można znaleźć takie ogłoszenia np w internecie)to świetna alternatywa do proszków przeciwbólowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.