Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Mata dla dzieci – dla zabawy i bezpieczeństwa

Dorastanie naszych pociech powinno przebiegać w sposób korzystny dla rozwoju ich organizmu. Wiedzą o tym wszyscy rodzice, a także fizjoterapeuci, pedagodzy, pediatrzy i liczni inni. W tym celu naszym najmłodszym pociechom należy dostarczać odpowiedniej ilości bodźców fizycznych i sensorycznych, które będą odpowiednio stymulować ich rozwój. Źródła takich doznań mogą być najróżniejsze, jednak szczególnie istotna jest codzienna zabawa. Zarówno ta odbywana z innymi osobami, jak i samodzielnie. Z tych powodów, chcąc usprawnić rozwój naszej pociechy, warto zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie „kącika zabawowego”, który oprócz szerokiego wachlarzu zabawek, powinien również zawierać – matę dla dziecka.

Maty dla niemowląt i dzieci starszych

Maty dla dzieci to produkty, których popularność w ciągu ostatnich kilku lat drastycznie wzrasta. Po maty sięgają nie tylko przyszłe mamy, pragnące odpowiednio przygotować się na przyjście na świat swojego maleństwa. Oprócz nich maty cieszą się wzięciem u kobiet, których dzieci przeszły już czas niemowlęcy i mają nawet 2-4 lata lub więcej.

Mata bynajmniej nie służy wyłącznie jako dodatkowa warstwa podłoża, mająca ułatwiać organizację miejsca do zabawy. Gdyby tak było, mata byłaby jedynie niezbyt potrzebnym gadżetem, jednym z wielu kolejnych na rynku produktów dla młodych matek.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Tymczasem, mata pełni wiele różnorodnych funkcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Polegają one nie tylko na zabezpieczaniu przebiegu zabawy i amortyzowaniu upadków dziecka, ale także na wywieraniu na organizm dziecka określonych bodźców, wspomagających jego rozwój ruchowy i sensoryczny.

Funkcje maty a rozwój twojej pociechy

Dlaczego więc warto zaopatrzyć się w specjalną matę dla dziecka? Istnieje kilka powodów, na które wskazują specjaliści, a które warto przypomnieć i krótko omówić.

Przede wszystkim mata wspomaga pracę organizmu dzieci – zwłaszcza stymuluje je do wykonywania określonych ruchów oraz ćwiczenia wybranych mięśni. Niezależnie w jakiej pozycji znajduje się dziecko – siedzącej czy leżącej – mata nie zaburza ani nie blokuje jego ruchów, ale pozwala na przykład na swobodne obracanie główką. Ma to duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju struktury mięśniowej i kostnej naszej pociechy.

Mata powinna być także wykonana ze specjalnych materiałów, które korzystnie wpłyną na dziecko. Mowa nie tylko o takich właściwościach jak: antypoślizgowość, miękkość, hiperalergiczność, istotnych z perspektywy bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o kolorystykę oraz sposób rozkładania maty.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Kolorystyka – lub ogólnie mówiąc wygląd danej maty – ma duże znaczenie dla dziecka i jego rozwoju. Mata powinna być wobec tego wykonana z jaskrawych materiałów, pobudzających zmysł wzroku oraz przyciągających uwagę. Dobrze wybrać kolory intensywne w oddziaływaniu – czerwień, zieleń, błękit, fiolet – oraz komponować je na zasadzie kontrastu. Należy jednak unikać nadmiaru barw.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Warto także sięgać po te maty, które są interaktywne – czyli ich rozłożenie samo w sobie może być zabawą (maty takie znajdziesz na: https://lulando.pl/). Znajdziemy wobec tego maty złożone z kilku części przeznaczonych do podpięcia, maty-puzzle, maty z miękkimi wypukłościami przeznaczonymi do ściskania oraz liczne inne.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.