Kategorie
Artykuł sponsorowany

„Nic tak nie tworzy przyszłości, jak marzenia”. O czym marzą polskie dzieci?

Marzenia – nawet te, które mają niewielką szansę na spełnienie – mają w sobie moc transformacji. Niepokorni marzyciele tworzą wiekopomne dzieła, przełamują strach przed nieznanym, zmieniają i kreują otaczający nas świat. Czas spędzony na snuciu marzeń nigdy nie jest czasem straconym. To właśnie wtedy rozwija się kreatywność, wzrasta poczucie pewności siebie i motywacja do działania. Niczym nieskrępowana wyobraźnia to nasz ogromny potencjał.

O czym marzą polskie dzieci?

Odważne dziecięce marzenia dotyczą zarówno świata magii i mocy nadprzyrodzonych, jak i codzienności. Dzieci marzą o podbojach kosmicznych, przygodach superbohatera, podróżach w czasie, ale równie ważne jest dla nich poznawanie świata, szczęście swoje, innych ludzi, zwierząt i całej planety. 

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Pragnieniom, jakie skrywają w swoich sercach dzieci, przyjrzało się bliżej jury konkursu literackiego „Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Konkurs zachęcał dzieci do napisania opowiadania o swoim najskrytszym marzeniu. Wśród 1313 uczniów szkół podstawowych z całej Polski przeprowadzono również ankietę „O czym marzą dzieci” – jej wyniki jasno pokazują, że dziecięca wyobraźnia i wrażliwość nie mają granic. Obok takich pragnień jak skok na bungee, pływanie z delfinami, zamieszkanie z pingwinami, lot balonem, moc władania powietrzem, poznanie kosmity, cofanie się w czasie, czy posiadanie zaczarowanego ołówka pojawiały się marzenia o własnym pokoju, rodzeństwie, spotkaniu miłości swojego życia, świecie bez śmieci, czystych oceanach, powstrzymaniu globalnego ocieplenia, braku wojen, życzliwych sobie ludziach.

Najczęściej wymieniane marzenia dotyczyły podróży, samorealizacji, posiadania ukochanego zwierzęcia, zdobycia konkretnego zawodu, odnoszenia sukcesów w szkole i uwaga!… szczęścia rodzinnego. Dzieci pisały, że marzą o tym, by rodzina po prostu była razem, by jej członkowie mieli czas dla siebie nawzajem. Ważne są dla nich wspólne zabawy, rozmowy przy stole, a także zdrowie  najbliższych i panująca w domu atmosfera. Piękne i wzruszające, prawda?

Kup książkę – pomóż dzieciom spełnić marzenia!

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Efektem konkursu „Popisz się talentem” jest pięknie wydana i zilustrowana książka, na którą składa się 30 zwycięskich opowiadań. Już od pierwszej edycji konkursu, która miała miejsce w 2017 roku, zasadą przyjętą przez wydawnictwo Nowa Era jest przekazanie całego dochodu ze sprzedaży pokonkursowych publikacji na cel charytatywny. Kupując „Wielką księgę marzeń”, możemy wesprzeć działalność Fundacji Mam Marzenie, spełniającej pragnienia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. 

Czy wiesz, o czym marzy twoje dziecko?

Czytanie wraz z dziećmi „Wielkiej księgi marzeń” może być świetnym pretekstem do rozmowy. Warto zastanowić się, czy pamiętamy swoje dziecięce pragnienia, czy opowiadamy o nich swoim dzieciom i przede wszystkim, czy znamy marzenia pozostałych członków rodziny – w tym te najbardziej odważne snute przez najmłodszych. Bo już samo zainteresowanie ze strony rodzica, uważne słuchanie są czynnikami mocno wpływającymi na determinację w realizacji marzeń. 

Spośród dorosłych, którzy wzięli udział w ankiecie, aż 46% wyznało, że na spełnienie ich dziecięcego marzenia wpłynęło wsparcie ze strony najbliższych, w drugiej kolejności zaś ich własny upór (38%) i odwaga, by w ogóle sięgnąć po jego realizację (28%). Łatwo więc wysnuć wniosek, że wspólne wymyślanie przyszłości, nawet nieprawdopodobnej, nie tylko wzmacnia więź, sprawia przyjemność, ale przede wszystkim motywuje do działania.

Wyniki badania mówią nam wyraźnie: dajmy dzieciom robić to, czym naprawdę się interesują. Pozwólmy im rozwijać pasje, zainteresowania, a później kiedy nas o to poproszą, wspierajmy ich w realizacji marzeń. Po prostu słuchajmy dzieci. Wspólną cechą dla wszystkich którzy mają pasję jest to, że lubią dzielić się swoją pracą. Rodzice są pierwszą publicznością dla dziecka, więc dajmy im szansę, żeby się wypowiedziały, bo kto wie, może w przyszłości będą opowiadać o swoich pasjach także reszcie świata” – mówi Karol Wójcicki, który właśnie wrócił z kolejnej obserwacji zorzy polarnej w Norwegii.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Możemy być zaskoczeni marzeniami innych. Pytając o nie, mamy niepowtarzalną szansę bliżej poznać świat wewnętrzny naszego dziecka. Pozwólmy sobie i dzieciom na marzenia. Naprawdę warto!

Uwaga!

Jeśli interesuje się konkurs „Popisz się talentem” – odwiedź stronę organizatora: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem. Książkę „Wielka ksiąga marzeń” możesz nabyć w sklepie Wydawnictwa Nowa Era: tutaj

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.