Przedstawiamy wam kobiety, które w wyjątkowy sposób zapisały się na kartach Mazowsza. Zasłynęły z niezwykłej wytrwałości, pionierskich osiągnięć, odważnych działań czy ponadczasowych dzieł sztuki. Dziś możemy oglądać ich wizerunki na Wystawie Lalek Artystycznych „Mazowsze w spódnicy” w warszawskim Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek. O kim mowa? Zapraszamy do lektury!
Mazowsze w spódnicy – dzieła uwielbiane od pokoleń
Co ma wspólnego Plastusiowy pamiętnik z Małgośką, kultową piosenką śpiewaną przez Marylę Rodowicz? Okazuje się, że zarówno Maria Kownacka, autorka wspomnianej wcześniej ponadczasowej książki dla dzieci, jak i Agnieszka Osiecka, czyli poetka, spod której pióra wyszły najsłynniejsze polskie teksty piosenek, urodziły się na Mazowszu. Obie pisarki były przez dużą część życia związane z tym pięknym regionem – tu też się kształciły, tworzyły i odpoczywały. Pisząc o wyjątkowych, związanych z Mazowszem artystkach, nie sposób pominąć również Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej, Xymeny Zaniewskiej, Grażyny Bacewicz, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej oraz Marii Koźniewskiej-Kalinowskiej. Kobiety te odniosły niebywałe sukcesy w wielu dziedzinach sztuki – poezji, muzyce, scenografii, malarstwie i aktorstwie.
Pionierskie osiągnięcia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszej nauki
Na wystawie „Mazowsze w spódnicy” znalazły się nie tylko sylwetki kobiet związanych ze sztuką i kulturą, ale też nauką. Mowa o Marii Skłodowskiej-Curie, Zuzannie Stromenger i Helenie Rasiowej. Pierwsza z nich, dwukrotna noblistka, urodziła się w Warszawie i tu przygotowywała się do studiów na Sorbonie. Wraz z mężem odkryła dwa nieznane dotąd pierwiastki promieniotwórcze – polon i rad. Warto wspomnieć również o dwóch kolejnych badaczkach, które większość życia spędziły w dzisiejszej stolicy. Zuzannę Stromenger znamy przede wszystkim z licznych badań dotyczących zachowania i ewolucji zwierząt. Od urodzenia towarzyszyły jej koty, a z czasem stała się ich znawczynią – właśnie dlatego obok sylwetki badaczki odpoczywa ceramiczny kot. Helena Rasiowa z kolei to matematyczka i autorka światowej sławy podręcznika Wstęp do matematyki współczesnej.
Mazowsze w spódnicy – idee, które wyprzedzały epokę
Na kartach Mazowsza zapisały się także wybitne działaczki społeczne i niepodległościowe. Mowa o lekarce chorób kobiecych i pediatrze, Annie Tomaszewicz-Dobrskiej – pierwszej kobiecie z dyplomem medycznym, która prowadziła praktykę medyczną na ziemiach polskich – oraz działaczce charytatywnej, Irenie Sendlerowej, zaangażowanej od początku okupacji niemieckiej w niesienie pomocy Żydom. Nie zapominajmy o porucznik Wojska Polskiego, Wandzie Gertz, oraz warszawskiej ubranistce, Halinie Skibniewskiej. Wystawa „Mazowsze w spódnicy” to również hołd złożony polskiej mistrzyni olimpijskiej w rzucie dyskiem, Halinie Konopackiej.
Gorąco zachęcamy цas do tej niezwykłej podróży, w czasie której zobaczycie nie tylko przygotowane z ogromną starannością wizerunki bohaterek Mazowsza, ale też odkryjecie jeszcze więcej sekretów ich biografii. Zapraszamy do Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek!