Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Meble dla dziecka – czym wyróżniają się meble DEDE KIDS?

Wszyscy rodzice pragną, by pokoje ich dzieci były zadbane, przytulne i możliwie jak najlepiej urządzone. W końcu chodzi o to, by ich codzienne użytkowanie było dla dzieci wygodne, pozwoliło im się właściwie rozwijać i czuć bezpiecznie. Najważniejsze przy urządzaniu pokoiku dziecięcego jest wybranie właściwych mebli. Powinny być one dostosowane do potrzeb dzieci w konkretnym wieku i bezpieczne dla nich. Czym należy się konkretnie kierować, wybierając takie mebelki? Jakie meble będą dla dzieci najlepsze?

Nowoczesne meble dziecięce

Pierwszy problem, jaki pojawia się przed rodzicami to wybór mebli spośród dwóch głównych grup – albo tych skierowanych stricte do dzieci, albo też takich, które są uniwersalne, a zatem równie dobrze mogą się przydać dorosłym, jak i nastolatkom, a także dzieciom. Na te drugie decydują się ostatecznie przede wszystkim ci rodzice, którzy patrzą daleko w przyszłość i wydając pieniądze na ten cel chcą już zabezpieczyć się na kolejne lata.

Meble
Które rozwiązanie jest najlepsze? Niewątpliwie wszystko zależy od tego, kiedy kupujemy owe meble – wiadomo przecież, że inne potrzeby ma nastolatek, a inne niemowlę. Im młodsze dziecko, tym bardziej potrzebuje mebli pod siebie – kolorowych, bezpiecznych, niewielkich. Dlatego nawet kilkulatek powinien mieć szansę na meble dopasowane do siebie – wersje uniwersalne, na lata, mimo wszystko warto kupić później. Jeśli oczywiście kogoś na to stać. Koszt takich mebelków nie jest jednak bardzo duży – wiadomo też, że maluch potrzebuje mniej mebli niż osoba starsza, bo posiada głównie zabawki, które można i tak pakować na przykład do zbiorczych pudeł.


Pamiętajmy, że pokój dziecka trzeba będzie odświeżać co kilka lat – i co kilka lat zmieniać meble. Niestety, są to wydatki, które trzeba ponieść, ponieważ wiadomo że dzieci są mniej ostrożne, a więc zawsze coś się wyleje, ubrudzi, zniszczy, połamie. To naturalne i w pewnym sensie nie warto z tym walczyć – oczywiście maluch musi znać wyraźne granice, ale niektóre wypadki dzieją się przez przypadek i nie można ich uniknąć.

Idealne meble dziecięce – czyli jakie?

Czym się kierować przy wyborze mebli dla kilkulatka? Specjalnie pomijamy w tym miejscu meble dla niemowlaka, ponieważ on niejako mebelków nie potrzebuje – bywa że łóżeczko znajduje się w pokoju rodziców, a wszystkie zabawki i ciuszki można tak naprawdę trzymać w dowolnych szafach. Natomiast kiedy już dziecko zaczyna chodzić, biegać, przenosi się do swojego własnego pokoiku, potrzebuje swoich mebli – i to takich, które nie będą dla niego zagrożeniem. Jak je znaleźć?

meble

1. Brak ostrych krawędzi

Mebelki dziecięce powinny się cechować raczej klasyczną, prostą formą, ponieważ wówczas posłużą dłużej. Bez względu jednak na to, czy rodzice zdecydują się właśnie na takie, czy może na nieco bardziej oryginalne i wymyślne, trzeba zadbać o to, by nie miały ostrych krawędzi. Dziecko nie ma tak dobrze skoordynowanych ruchów jak osoba dorosła, a przecież nawet dorosłym zdarzają się wypadki. Dlatego wszystko powinno być przyjemnie zaokrąglone i tym samym bezpieczne.


2. Stabilne meble


Kolejna, ważna sprawa to stabilność mebli – nikt przecież nie chce, by coś przypadkiem spadło na dziecko! Wszystkie szafki muszą stać pewnie na ziemi, nie mogą się przechylać. Nie mogą też być zbyt lekkie, ażeby ewentualnie się nie chybotały. Pamiętajmy, że małe dzieci często na przykład trzymają się półek czy szafek, wstając – tym samym ciągną meble w swoją stronę. Stabilne mebelki będą w tym przypadku oparciem – słabsze mogą runąć na malucha. To niezwykle istotna kwestia i o niej nie wolno zapomnieć!

3. Właściwe tworzywa


Kolejna kwestia to wybór mebli z odpowiedniego tworzywa. Wszystkie dodatki do nich również muszą być właściwe, żeby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Przede wszystkim unikajmy takich produktów, które mają elementy szklane – zbiją się szybciej, niż rodzic zdąży powiedzieć „Tego nie dotykaj!”. Koniecznie trzeba wybrać takie meble, które są wykonane z materiałów trwałych i naturalnych. Na rynku można zresztą znaleźć mnóstwo tak zwanych mebli eko – to znaczy takich, które są wykonane z drewna z odpowiednich plantacji, gdzie po wycięciu sadzi się kolejne drzewo.

4. Meble praktyczne


Ważne, by meble do pokoiku dziecięcego były funkcjonalne – mogły pomieścić wszystkie rzeczy malucha, a także zapewniły mu prawdziwą wygodę. W pokoju musi się więc koniecznie znaleźć wygodne łóżko, spora szafa na zabawki, komoda na ciuchy, biurko z szufladami, a także właściwe oświetlenie. Źródeł światła powinno być więcej i należy o tym pamiętać – jedno główne, najmocniejsze na suficie, drugie na biurku, a trzecie przy łóżku dziecka (na przykład kinkiet). Maluchy zwykle boją się ciemności, więc to ostatnie powinno być przytłumione, by dziecko mogło przy nim spokojnie spać.

5. Białe meble dziecięce


Nawet jeśli dorosłym podobają się raczej wnętrza stylowe, utrzymane na przykład w stylu prowansalskim, angielskim czy afrykańskim, pokoik dziecięcy powinien być zupełnie inny – radosny, kolorowy, jasny, ciepły. Wszystko po to, by dziecko czuło się w nim dobrze i swobodnie! Na ścianach powinny być ciepłe kolory, albo tapety z ulubionymi postaciami z bajek, a meble raczej wybierajmy te jasne, najlepiej białe, z kolorowymi elementami. W takich przestrzeniach kilkulatek po prostu czuje się lepiej i bezpieczniej. Można teraz napotkać trend wyposażania mieszkania całkowicie w jednym stylu – pojawiły się więc i meble dla dzieci pasujące do popularnych stylów wyposażania wnętrz. Nie idźmy jednak w tym kierunku, chyba że reszta domu również jest jasna i pogodna.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.