Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Meblowanie pokoju dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem

Meblujesz pokój dziecka w wieku wczesnoszkolnym? Jeśli planujesz urządzić go w niewielkim pomieszczeniu – przed tobą potężne wyzwanie. Twoje dziecko będzie bowiem potrzebowało niezwykle funkcjonalnej przestrzeni podzielonej na strefy – do nauki, wypoczynku i zabawy. Niemniej ważne są upodobania dziecka. Pokój to miejsce w którym powinno mieć ono miejsce do wyrażania własnego stylu. To w końcu jego przestrzeń, w której ma się czuć „jak u siebie”.

Jednym z najważniejszych miejsc w pokoju ucznia jest kąt do nauki – wyposażony obowiązkowo w biurko, krzesło i odpowiednie oświetlenie. Sprzęty do nauki powinny być dostosowane do wzrostu dziecka (najlepsze są te z opcją „rosnę razem z tobą”). Przyda się też trochę półek, w których można przechowywać książki i przybory szkolne.

Dobre biurko, czyli jakie?

Wygodne biurko to takie, które posiada nie tylko optymalną wysokość, ale również względnie obszerny blat (który pomieści zeszyty i ćwiczenia rozłożone w trakcie odrabiania lekcji). W mniejszych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem może okazać się model biurka z rozkładanym blatem. Wmontowane szuflady czy szafki do przechowywania książek i innych akcesoriów ułatwiają sprawne odrabianie lekcji i pomagają przy sprzątaniu. Gdy nasze dziecko pracuje przy biurku pozbawionym funkcji przechowywania, warto zainwestować w szafki i półki naścienne – zawieszone w bliskiej odległości od miejsca, w którym dziecko zazwyczaj się uczy (i na wysokości, do której będzie w stanie sięgnąć!).

Najlepsze miejsce dla ustawienia biurka to miejsce pod oknem – gdzie dociera najwięcej naturalnego światła, wspierającego proces uczenia się. Jednak nawet przy tak komfortowym ustawieniu, niezbędne jest dodatkowe doświetlenie miejsca pracy ucznia. Do tego właśnie służą biurkowe lampki.

Jakie światło wybrać?

Dla komfortu pracy naszych dzieci najlepsze są lampki z elastycznym ramieniem, lekkie i zapewniające odpowiednią ilość światła. Gdy będzie go za mało (bądź za dużo) oczy naszego dziecka szybko się zmęczą. Dlatego zadbanie o to, by dobrać jak najlepsze światło na biurko powinno być priorytetem. Idealnie – gdy sztuczne światło emitowane przez lampkę jak najbardziej przypomina to naturalne, a więc charakteryzuje je odpowiednia jasność czy barwa. Dobre oświetlenie jest również jednolite (migotanie powoduje bowiem szybkie zmęczenie wzroku) i nie razi w oczy. Oczywiście, pracę przy biurku wspiera, oprócz lampki biurkowej, także oświetlenie centralne. Nie obędzie się więc i bez dużej lampy sufitowej.

Krzesło

Niezbędne do nauki przy biurku jest też krzesło – z odpowiednim rozmiarem siedziska i o optymalnej wysokości, czyli takiej, by stopy podczas pracy opierały się o podłogę, a nogi były zgięte w kolanach pod kątem prostym. Najlepszym wyborem wydaje się być krzesło obrotowe, zapewniające swobodę ruchów i pracy. Istotnym elementem jest też wyprofilowane oparcie, dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa i podpierające go. Warto też zastanowić się nad podłokietnikami, które dodatkowo pomagają w utrzymaniu wyprostowanych pleców zmniejszając jednocześnie napięcie w ramionach i rękach.

Kącik do zabaw i snu

Poza tak oczywistym miejscem pracy ucznia, warto podczas urządzania pokoju dziecka pamiętać o tym, że równie ważne co nauka – są także sen i zabawa.

philips2

To dlatego obok łóżka z wygodnym materacem powinno się znaleźć miejsce na zabawki i książki. Tablica do rysowania (również taka naścienna), pudełka, skrzyneczki i koszyczki pomagają w takim przypadku utrzymać w pokoju porządek. Niewielki dywanik położony na środku pokoju, może służyć za plac zabaw i miejsce do przyjmowania gości. Ostatnim elementem wystroju dziecięcego pokoju, o którym warto wspomnieć, jest szafa na ubrania – najlepiej niezbyt wielka, choć taka, by wszystkie niezbędne dziecku rzeczy mogły się w niej zmieścić.

Dodatki

Indywidualny charakter dziecięcego pokoju można podkreślić za pomocą wspólnie wybranych dodatków – naściennych naklejek, kolorowych pudełek na dziecięce skarby i plakatów, czy też ramek na zdjęcia. To, co istotne przy projektowaniu całej przestrzeni – to umiar. Pokój dziecka nie ma być przeładowany – gdy czegoś będzie za dużo, przebywanie w takim pomieszczeniu może być dla dziecka męczące. W przypadku pokoju ucznia – przede wszystkim liczy się funkcjonalność. I to, by w tym miejscu dobrze spędzało się czas. Minimalizm rozbudza kreatywność. Dobrze, gdy można z niej korzystać zarówno podczas nauki, jak też wspólnej zabawy z kolegami.

philips3
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.