Kategorie
Książki książki wydawnictwo

Co warto przeczytać? Poleca Monika Szczepanik

W kwarantannie sięgamy do tego, do czego bez niej nie miałyśmy czasu. Razem z 7 letnią Zuzanną sprawdzamy, jak to jest zanurzyć się w montessoriańskim domu, podwórku i w montessoriańskiej edukacji.

Zachwyciły nas dwie książki autorstwa Eve Herrmann z serii Biblioteczka Montessori: Ptaki Europy i Przyroda. Przygotowane zostały bowiem tak, by z jednej strony dostarczyć wiedzy, a z drugiej zachęcić do obserwacji świata przyrody. Poradnik obserwatora został użyty zaraz po jego odkryciu. Spacerując po naszych polach Zuza obserwowała, a właściwie podglądała szpaka i kopciuszka w inny niż dotąd sposób.

Po tych dwóch pozycjach mamy ochotę na rozszerzenie naszej domowej Biblioteczki Montessori. 

Starsza z kolei, zawsze zaciekawiona rzeczami, które zdaniem wielu dorosłych są stratą czasu, przegląda właśnie „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać zanim się skończy 13 lat”. Może to dlatego, że właśnie skończyła 12 i zostało jej zaledwie 12 miesięcy :) Księżka jest niezwykła, bo choć jest swoistą encyklopedią, w której autorka zgromadziła informacje na najróżniejsze tematy, to encyklopedyczną nudą nie trąca. Sama chętnie do niej zaglądam i co kilka stron mówię: Serio? No co ty? Jak to możliwe? Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział

Biblioteczka Montessori : Ptaki Europy
99,99 PLN
Biblioteczka Montessori : Przyroda
70,31 PLN
321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat
57,11 PLN

 No to czas na coś dla mnie, rodzica. Moja biblioteczka jest pełna. Mam zapisanych ileś zeszytów cytatami i przemyśleniami. Na nocnej szafce spora już kubka książek czekających na swój czas. I z tego wachlarza wszystkim rodzicom niezależnie od wieku dziecka polecam dwie książki Jespera Juula: „Agresja – nowe tabu” i „Rodzic przywódca stada”. Książki niezwykłe, choćby przez fakt, że na każdej stronie pojawiają się myśli, które warto wytłuścić, podkreślić, opatrzyć wykrzyknikiem.

„Agresja – nowe tabu” to obowiązkowa lektura dla wychowawców, pedagogów i rodziców. Lektura która pozwala na agresję spojrzeć z lotu ptaka. Wyjaśnia jej rolę w rozwoju dziecka i jej znaczenie dla relacji. Z kolei „Rodzic przywódcą stada” to lektura obowiązkowa dla rodzica. Rodzice znajdą tu wskazówki, które pozwolą im prowadzi, przewodzić swojemu dziecku nie naruszając jego podmiotowości i integralności. Juul pisząc o roli rodzica w rodzinie pisze o wartościach, cechach, które warto w sobie pielęgnować, by wspierać harmonijny rozwój swojego dziecka

Na koniec polecam wszystkim bez wyjątku niezwykle mądrą napisaną z dużą uważnością książkę Katarzyny Mitsche „Kiedy szkoła jest problemem”. Sięgnęłam po nią wyłącznie z powodu autorki, bo ani szkoła moich dzieci, nie jest ani dla mnie, ani dla nich problemem, więcej jest dla nas „wybawienie”. I mimo takiego widzenia odnalazłam w książce Kasi wiele myśli wspierających mnie jako mamę szkolnych dzieci i mnie jako nauczycielkę. Autorka z niezwykłą życzliwością potraktowała wszystkich uczestników szkolnej codzienności skupiając się na ich potrzebach i szukając wspólnie z czytelnikiem strategii, które je uwzględniają i zaspokajają. Niezwykłość tej książki polega na tym, że choć została napisana w czasach powszechnej krytyki polskiej szkoły, czasach szukania winnego tej sytuacji, to focus autorki jest zupełnie gdzie indziej – na dziecku, które potrzebuje wsparcia nas dorosłych. 

Agresja — nowe tabu?
26,01 PLN
Rodzic jako przywódca stada
26,01 PLN
Kiedy szkoła jest problemem
35 PLN


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *