Kategorie
Książki książki wydawnictwo

Co warto przeczytać? Poleca Monika Szczepanik

W kwarantannie sięgamy do tego, do czego bez niej nie miałyśmy czasu. Razem z 7 letnią Zuzanną sprawdzamy, jak to jest zanurzyć się w montessoriańskim domu, podwórku i w montessoriańskiej edukacji.

Zachwyciły nas dwie książki autorstwa Eve Herrmann z serii Biblioteczka Montessori: Ptaki Europy i Przyroda. Przygotowane zostały bowiem tak, by z jednej strony dostarczyć wiedzy, a z drugiej zachęcić do obserwacji świata przyrody. Poradnik obserwatora został użyty zaraz po jego odkryciu. Spacerując po naszych polach Zuza obserwowała, a właściwie podglądała szpaka i kopciuszka w inny niż dotąd sposób.

Po tych dwóch pozycjach mamy ochotę na rozszerzenie naszej domowej Biblioteczki Montessori. 

Starsza z kolei, zawsze zaciekawiona rzeczami, które zdaniem wielu dorosłych są stratą czasu, przegląda właśnie „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać zanim się skończy 13 lat”. Może to dlatego, że właśnie skończyła 12 i zostało jej zaledwie 12 miesięcy :) Księżka jest niezwykła, bo choć jest swoistą encyklopedią, w której autorka zgromadziła informacje na najróżniejsze tematy, to encyklopedyczną nudą nie trąca. Sama chętnie do niej zaglądam i co kilka stron mówię: Serio? No co ty? Jak to możliwe? Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

 No to czas na coś dla mnie, rodzica. Moja biblioteczka jest pełna. Mam zapisanych ileś zeszytów cytatami i przemyśleniami. Na nocnej szafce spora już kubka książek czekających na swój czas. I z tego wachlarza wszystkim rodzicom niezależnie od wieku dziecka polecam dwie książki Jespera Juula: „Agresja – nowe tabu” i „Rodzic przywódca stada”. Książki niezwykłe, choćby przez fakt, że na każdej stronie pojawiają się myśli, które warto wytłuścić, podkreślić, opatrzyć wykrzyknikiem.

„Agresja – nowe tabu” to obowiązkowa lektura dla wychowawców, pedagogów i rodziców. Lektura która pozwala na agresję spojrzeć z lotu ptaka. Wyjaśnia jej rolę w rozwoju dziecka i jej znaczenie dla relacji. Z kolei „Rodzic przywódcą stada” to lektura obowiązkowa dla rodzica. Rodzice znajdą tu wskazówki, które pozwolą im prowadzi, przewodzić swojemu dziecku nie naruszając jego podmiotowości i integralności. Juul pisząc o roli rodzica w rodzinie pisze o wartościach, cechach, które warto w sobie pielęgnować, by wspierać harmonijny rozwój swojego dziecka

Na koniec polecam wszystkim bez wyjątku niezwykle mądrą napisaną z dużą uważnością książkę Katarzyny Mitsche „Kiedy szkoła jest problemem”. Sięgnęłam po nią wyłącznie z powodu autorki, bo ani szkoła moich dzieci, nie jest ani dla mnie, ani dla nich problemem, więcej jest dla nas „wybawienie”. I mimo takiego widzenia odnalazłam w książce Kasi wiele myśli wspierających mnie jako mamę szkolnych dzieci i mnie jako nauczycielkę. Autorka z niezwykłą życzliwością potraktowała wszystkich uczestników szkolnej codzienności skupiając się na ich potrzebach i szukając wspólnie z czytelnikiem strategii, które je uwzględniają i zaspokajają. Niezwykłość tej książki polega na tym, że choć została napisana w czasach powszechnej krytyki polskiej szkoły, czasach szukania winnego tej sytuacji, to focus autorki jest zupełnie gdzie indziej – na dziecku, które potrzebuje wsparcia nas dorosłych. 

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.