Kategorie
Rodzina Rzeczy dla dzieci

Najbezpieczniejsze place zabaw powstają dzięki firmie z Lublina – wywiad z Panem Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Activeline

Obowiązkiem rodziców jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju i wzrostu ich pociech. O tym jak ważną rolę w tych życiowych procesach pełni zabawa i aktywność fizyczna – nikogo nie trzeba przekonywać. Swobodne zabawy ruchowe wymagają bezpiecznej przestrzeni, którą młodsze i starsze dzieci będą mogły eksplorować na wiele różnych sposobów. Idealna miejscówka? Plac zabaw, oczywiście! Rozmawiamy dzisiaj z Panem Marcinem Taczalskim, który o placach zabaw wie wszystko, prawda?

PRAWIE wszystko! Wciąż się uczę! Każdy kolejny projekt, każde spotkanie z nowym klientem i każda rozmowa z rodzicami i dziećmi to nowa porcja wiedzy.

Czym dokładnie zajmuje się firma Activeline?

Activeline to firma, której misją jest tworzenie bezpiecznych i inspirujących miejsc do zabawy dla dzieci oraz siłowni zewnętrznych dla młodzieży i osób dorosłych. Jako pierwsi w Polsce wprowadzamy na rynek najnowsze rozwiązania w dziedzinie sportu i rekreacji, którymi są nowoczesne atlasy treningowe z regulacją obciążenia i aplikacją wirtualnego trenera. Projektujemy i wyposażamy place zabaw kompleksowo, poczynając od bezpiecznej nawierzchni, przez sprzęty, urządzenia i konstrukcje, po małą architekturę, czyli m.in. ławki i kosze na śmieci. Ujmując to jednym zdaniem, tak jak mówi nasze motto przewodnie… po prostu tworzymy miejsca, które cieszą.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jaka jest historia Pańskiej firmy? Dlaczego zajął się Pan właśnie tą branżą?

Activeline założyłem w 2012 roku, czyli… to już 6 lat! Dlaczego właśnie place zabaw? Przede wszystkim dlatego, że większość fantastycznych wspomnień z mojego dzieciństwa wiąże się właśnie z zabawą na tego typu placach, które oczywiście wtedy wyglądały zupełnie inaczej. Współcześni rodzice, do których sam się zaliczam, pewnie nie pozwoliliby bawić się swoim pociechom na większości tych metalowych, skrzypiących, często przyrdzewiałych, nieodpowiednio mocowanych huśtawek, karuzel i zjeżdżalni, stawianych często bez ładu, składu i planu na twardym podłożu, w pobliżu betonowych piaskownic i chodników… Postanowiłem, że będę projektował i konstruował takie place zabaw, na których dzisiejsze dzieci będą mogły tworzyć własne, cudowne wspomnienia, a rodzice będą mogli być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech. Poza tym praca w tej branży pozwala… czuć się młodo! Proszę pomyśleć, w jakiej innej pracy mógłbym spędzać tyle czasu na placu zabaw?! (śmiech)

W ofercie Pana firmy są również siłownie zewnętrzne… Jak one się mają do placów zabaw?

To takie… place zabaw dla dorosłych. (śmiech) A tak na poważnie: rodzice małych dzieci mają naprawdę sporo obowiązków i niewiele czasu dla siebie. Siłownie zewnętrzne, usytuowane w pobliżu placów zabaw, pozwalają im zadbać o własną kondycję, mając równocześnie na oku własne dziecko. To również świetna propozycja na zdrową porcję aktywności fizycznej dla młodzieży i seniorów oraz wszystkich osób, które lubią ćwiczyć na świeżym powietrzu.

Ile placów zabaw Pan już zbudował?

Kilkaset. Nasze place zabaw i siłownie zewnętrzne funkcjonują już w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Częstochowie, no i oczywiście w rodzimym Lublinie, ale także na terenie krajów Unii Europejskiej. Bardzo często nasi klienci polecają Activeline kolejnym osobom i instytucjom.

Zlecenia z polecenia?

To dla mnie najwyższa forma nagrody za pracę i źródło ogromnej satysfakcji! Klienci polecający Activeline, doceniając nasz profesjonalizm, terminowość, jakość materiałów i solidność wykonania oraz dbałość o wszystkie detale związane z projektowanie i stawianiem placów zabaw. Nie bez znaczenia są oczywiście konkurencyjne ceny naszych realizacji.

Ile kosztuje zbudowanie placu zabaw?

Wszystko zależy od wielkości całej inwestycji, liczby sprzętów i konstrukcji, które mają się na nim znaleźć, a także od wybranego przez klienta standardu wykonania produktów. W naszej szerokiej ofercie każdy powinien znaleźć coś dopasowanego do swoich potrzeb i posiadanego budżetu.

Co jest najważniejsze podczas budowy placu?

To samo, co po jego zakończeniu – bezpieczeństwo! Najważniejsze jest opracowanie projektu gwarantującego bezpieczeństwo użytkowników placu zabaw, a następnie jego dokładna realizacja, bez jakichkolwiek kompromisów i rozwiązań prowizorycznych. Istotne jest wybranie najwyższej jakości materiałów, właściwe zakotwiczenie / umocowanie w gruncie wszystkich konstrukcji, zadbanie od odpowiednie odległości między wszystkimi atrakcjami, instalacja amortyzującego ewentualne upadki podłoża, ogrodzenie placu zabaw… Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo moich pracowników, dlatego gwarantuję im dostęp do wszelkich niezbędnych narzędzi i urządzeń, odzieży i obuwia ochronnego… Wszystko kręci się wokół bezpieczeństwa, ale także dobrej zabawy.

Budowane przez Pana place są nie tylko bezpieczne, ale również… po prostu ładne.

Dokładamy wszelkich starań, by efektem naszej pracy były miejsca estetyczne, przyjazne dla oka, pobudzające wyobraźnię i zachęcające do zabawy. Najczęściej trzymamy się 2-3 wiodących kolorów, dzięki czemu unikamy męczącego dla zmysłu wzroku chaosu.

Bardzo podoba mi się połączenie soczystej zieleni i intensywnego fioletu…

Tricolori! Również bardzo lubię tą serię! Jest oryginalna, inna od większości standardowych połączeń kolorystycznych.

Skąd czerpiecie inspiracje przy projektowaniu placów zabaw?

Naszą główną inspiracją są… dzieci i ich zabawa. Staramy się wsłuchiwać w ich opinie o placach zabaw, przyglądać się w jaki sposób korzystają z naszych konstrukcji i w co się na nich bawią. Nasze projekty mają z założenia być jak najbardziej uniwersalne, tak by w żaden sposób nie ograniczać dziecięcej wyobraźni i nie narzucać tematyki zabaw. Oczywiście w ofercie mamy również place zabaw nawiązujące do konkretnych tematów: statki, zamki, a nawet… dworzec kolejowy. Podróżując prywatnie po Polsce i świecie z przyjemnością odwiedzam z synem place zabaw – to również doskonałe źródło inspiracji.

Jakie są obecnie trendy w budowaniu placów zabaw? Czy możemy spodziewać się jakiejś rewolucji?

Coraz głośniej mówi się o budowaniu placów ekologicznych, z materiałów doskonałej jakości, które równocześnie są przyjazne dla środowiska. Dostrzegam dwa trendy – jeden zakłada maksymalne uproszczenie placów zabaw i promuje minimalizm, stawiając na wyobraźnię dziecka. Drugi trend to z kolei zwrot ku coraz bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniom i konstrukcjom, które do tej pory wykorzystywane były wyłącznie w specjalistycznych parkach rozrywki. Mowa tutaj np. o elementach parków linowych, „tyrolkach”, czy trampolinach. Jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy do naszej oferty trampoliny ziemne i cieszą się one coraz większą popularnością.

Kto odpowiada za plac po skończeniu budowy?

Po zakończeniu budowy placu zabaw i oddaniu go do użytku, piecze nad nim przejmuje inwestor, czyli najczęściej właściciel terenu lub jego zarządca. Stosowna informacja wraz z danymi kontaktowymi zawsze znajduje się na tablicy z regulaminem placu zabaw. Firma Activeline oferuje swoim klientom profesjonalny serwis wszystkich konstrukcji i urządzeń oraz sezonowe przeglądu placów zabaw i siłowni zewnętrznych, a także bezpłatne doradztwo.

Z czego jest Pan najbardziej dumny?

Dumny, hm… Dumny jestem, że w ciągu zaledwie 6 lat udało nam się zaistnieć w tej dość trudnej i bardzo wymagającej branży. W ciągu tych paru lat zyskaliśmy grono zadowolonych i lojalnych klientów, którzy polecają nas kolejnym osobom i instytucjom. Dumą napawa mnie również fakt, że nasze place zabaw stoją we wszystkich największych miastach Polski, a także poza jej granicami, choć cieszę się absolutnie każdym zrealizowanym projektem. Jednak największym powodem do dumy jest dla mnie uśmiech dzieci, które zaraz po mniej lub bardziej uroczystym przecięciu wstęgi, zaczynają korzystać z miejsca, które dla nich stworzyliśmy.

Powodem do dumy jest dla mnie również fakt, że jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy na rynek profesjonalne atlasy treningowe z regulacją obciążenia, które mam nadzieję odmienią oblicze sportu w naszym kraju. Sam od wielu lat jestem miłośnikiem sportu, i doskonale pamiętam czasy kiedy jako pełen zapału młody chłopak kombinowałem na różne sposoby, jak wykorzystać to co mam pod ręką do stworzenia prowizorycznej siłowni. W małej miejscowości w której się wychowywałem brakowało takiego miejsca i moim marzeniem było stworzenie go i udostępnienie jak największej liczbie osób. Myślę że z profesjonalnymi siłowniami zewnętrznymi jesteśmy o krok do przodu, bo mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku, o każdej porze dnia, na świeżym powietrzu i to bez jakichkolwiek opłat!

Jakie nowe produkty zostały wprowadzone w 2018 roku?

Nowości pojawiły się zarówno w kategorii place zabaw, jak i siłownie zewnętrzne. Dla dzieci zaczynamy stawiać ogromne konstrukcje zabawowe HEXO Play, które zajmują nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych. To oznacza jeszcze więcej zabawy, wyższe zjeżdżalnie, ciekawsze pomosty i ścianki do wspinania. Z kolei nowością w siłowniach zewnętrznych są profesjonalne atlasy treningowe, na których możliwe jest ćwiczenie ze zmiennym obciążeniem – dotąd zarezerwowane wyłącznie dla siłowni wewnętrznych / stacjonarnych.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Czy ma Pan na koniec jakieś cenne porady dla rodziców przed wpuszczeniem dziecka na plac zabaw?

Przeczytajcie współnie regulamin, oglądnijcie z dzieckiem wszystkie dostępne na placu zabaw urządzenia, a potem… po prostu pozwólcie swoim pociechom na swobodną zabawę! Ławki na placach zabaw są własnie dla Was. Zapraszam też na naszą stronę (activeline.eu), gdzie można znaleźć sporo przydatnej wiedzy.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.