Kategorie
Zdrowie

Najczęstsze alergeny: Produkty chemiczne

Produkty chemiczne stały się wszechobecne w naszym życiu. Począwszy od kosmetyków, środków czystości, farb i lakierów stosowanych w domu, syntetycznych leków, po preparaty stosowane w rolnictwie, które stają się składnikiem naszej żywności.

Produkty chemiczne stały się wszechobecne w naszym życiu. Począwszy od kosmetyków, środków czystości, farb i lakierów stosowanych w domu, syntetycznych leków, po preparaty stosowane w rolnictwie, które stają się składnikiem naszej żywności.

Substancje chemiczne dostają się do naszego organizmu np. drogą wziewną (np. lakier do mebli, perfumy, środki czystości w spraju), przez kontakt ze skórą (kremy, mydła, maści), mogą zostać połknięte (przede wszystkim żywność). Niezależnie od tego jak znajdą się w naszym ciele, poprzez krwiobieg rozprzestrzeniają się po całym organizmie.

Alergia na produkty chemiczne może mieć różne objawy: od lekkiego dyskomfortu (np. wysypka na skórze, bóle głowy, mdłości, trudności z oddychaniem, podrażnienie oczu) do objawów ostrych i całkowitej niewydolności organizmu (np. depresja, utrata pamięci, omdlenia, problemy neurologiczne)

Sztuczne dodatki mogą być bezpośrednią przyczyną nietolerancji pokarmowych i alergii. Są masowo używane w produkcji środków spożywczych, między innymi w słodyczach dla dzieci. Niektóre cukierki składają się wyłącznie z cukru i dodatków chemicznych. Miedzy innymi przez to cały czas wzrasta liczba dzieci z alergiami pokarmowymi.

Do produkcji środków spożywczych  najczęściej używa się barwników, tj. tartrazyna E102, żółcień chinolinowa E104, azorubina E122, czerwień Allura E129, błękit patentowy E131. Inne składniki, dodane w celu poprawy smaku lub przedłużenia daty ważności, to aspartam, benzoesan sodu, glutaminian sodu, parabeny, sulfity.

Nie da się całkowicie wyeliminować środków chemicznych, jednak należy pracować nad tym, aby zminimalizować ich ilość w naszym środowisku.

Poprzez zainteresowanie i stosowanie naturalnych produktów oraz świadome ograniczenie produktów chemicznych, możemy pozytywnie wpływać na zdrowie rodziny i właściwy rozwój dzieci. Mamy tu na myśli przede wszystkich stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety złożonej na bazie ekologicznych, chemicznie nieprzetworzonych produktów, stosowanie naturalnych kosmetyków i środków czystości domu oraz naturalne metody leczenia, w postaci ziołolecznictwa czy homeopatii.

Przeczytaj również: Najczęstsze alergeny.

Foto: Jeremy Brooks

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.