Ukąszenie przez owada dziecka, które jest na nie uczulone może spowodować bardzo silną reakcję, a nawet doprowadzić do szoku anafilaktycznego. Najczęstszymi objawami ukąszenia są: pokrzywka, opuchnięcie gardła lub języka, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, biegunka. W przypadku alergii ważne jest, aby rozpoznawać zagrażające dziecku owady. Są to przede wszystkim: osa dachowa, osa pospolita, pszczoła miodna i szerszeń, a także mrówka.
Po ukąszeniu należy jak najszybciej wyjąć żądło (osa zachowuje żądło, pszczoły wbijają żądło w ciało ofiary), uważając aby nie nacisnąć worka z jadem i tym samym nie wstrzyknąć dziecku całej zawartości jadu. Jeżeli dziecko użądliła osa, najlepiej jest zmienić miejsce, ponieważ podczas ukąszenia uwalnia ona substancje przyciągające inne osy.
![najczestsze-alergeny-ukaszenia-owadow](https://i0.wp.com/dziecisawazne.pl/wp-content/uploads/2009/12/najczestsze-alergeny-ukaszenia-owadow.jpg?resize=560%2C248&ssl=1)
Co robić kiedy ukąsi owad:
- przede wszystkim obserwować objawy. Jeżeli wystąpi niepokojąca reakcja, jak wyżej wymienione (np. trudności w oddychaniu, zawroty głowy, wysypka), trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy wówczas wykonać próbę uczuleniową, żeby dokładnie wiedzieć na jakiego owada dziecko jest uczulone
- zastosować homeopatię; w przypadku kiedy alergia na ukąszenie owadów jest zdiagnozowana, lekarz homeopata dobierze odpowiedni lek do potrzeb dziecka
- zastosować naturalne metody łagodzenia bólu i świądu
Przeczytaj również: Najczęstsze alergeny.
Foto: wolfpix