Kategorie
Zdrowie

Naturalne i pachnące sposoby na lekkie dolegliwości wakacyjne

W podróż warto zabrać ze sobą apteczkę, w której znajdą się środki naturalne na lekkie dolegliwości. Preparaty te uśmierzą ból i rozprawią się z nękającymi nas problemami zdrowotnymi

Kto z nas nie tęskni za wakacjami? Ale lato może zaskoczyć szeregiem niechcianych niespodzianek w postaci różnych dolegliwości, które potrafią pokrzyżować każde plany urlopowe. Dlatego w podróż warto zabrać ze sobą apteczkę, w której znajdą się środki naturalne na lekkie dolegliwości. Preparaty te uśmierzą ból i rozprawią się z nękającymi nas problemami zdrowotnymi.

Olejki eteryczne – substancje pochodzenia roślinnego to alternatywa dla wszystkich miłośników naturalnych terapii. Olejki oraz przygotowywane na ich bazie preparaty wzmacniają siły witalne, mają właściwości lecznicze i regenerujące. Oto kilka sprawdzonych, wakacyjnych receptur.

Przeczytaj także: Jak stosować olejki eteryczne.

Komary i kleszcze

Przygotować oliwkę do smarowania odkrytych części ciała. Do 50 mililitrów oleju roślinnego z nasion winogron lub słodkich migdałów należy dodać po 5 kropli olejków: mięty pieprzowej i cytronelowego. Do złagodzenia bólu po ukąszeniu owadów warto użyć oliwki złożonej z 50 mililitrów oleju roślinnego i 5 kropli olejków: lawendowego i pomarańczowego.

Oparzenia skóry

Oparzenia skóry złagodzi oliwka, którą powinniśmy nacierać zmienione miejsca. Oliwka taka zawierać będzie 8 kropli olejku lawendowego i 2 krople olejku geraniowego rozpuszczonych w 50 mililitrach oleju roślinnego. Możemy również wkroplić na łyżkę stołową oleju roślinnego po 2 krople olejków: rumianku rzymskiego i mięty pieprzowej oraz 1 kroplę olejku lawendowego. Tak przygotowaną miksturą delikatnie smarujemy zmienione miejsca 2-3 razy dziennie.

Kaszel

Do miski z parującą wodą wlać po 2 krople olejku anyżowego i drzewa herbacianego oraz 1 kroplę olejku cytrynowego i taką miksturę użyć do inhalacji. Lub wykonać inhalację używając mieszaniny olejków: sosnowego – 3 krople i manuka – 2 krople.

Ból gardła

Płukać gardło miksturą, w której składzie znajdą się po 1 kropli olejków: anyżowego, sosnowego, lawendowego i rumianku rzymskiego. Olejki te należy rozpuścić w 1 szklanki ciepłej wody i płukać gardło 3-4 razy dziennie.

Różne objawy przeziębienia

Wykonać masaż miejscowy klatki piersiowej z użyciem oliwki: do jednej łyżki stołowej oleju roślinnego należy wkropić 3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku tymiankowego. Kiedy przemarzniemy rozgrzeje nas specjalna kąpiel aromatyczna. Do wanny z ciepłą wodą wlewamy po dwie krople olejków: cynamonowego z kory i imbirowego, 5 kropli olejku rozmarynowego i 1 kroplę olejku mandarynkowego. Kąpiel tak powinna trwać od 15 do 30 minut

Opryszczka wargowa

Na wacik nanosimy kroplę olejku drzewa herbacianego i przykładamy punktowo na wyprysk.

Niestrawność, przejedzenie

Trzy krople olejku bazyliowego i jedna kropla olejku mięty pieprzowej rozpuszczone w łyżce stołowej oleju roślinnego stworzą doskonałą miksturę do masażu bolących miejsc. Masaż taki podziała stymulująco na układ pokarmowy. Lub wykonać masaż miksturą, w której skład wejdą po 2 krople olejku kopru włoskiego i goździkowego.

Grzybica paznokci

Wymieszać 10 kropli olejku drzewa herbacianego i 10 kropli olejku manuka z 1 łyżeczką oleju z nasion winogron. Nacierać płytkę paznokcia 2 razy dziennie, pozostawiając ją na minimum 15 minut. Po upływie tego czasu przemywać zmienione miejsce wodą z mydłem.

Foto

Autor/ka: Dr Władysław Stanisław Brud i dr Iwona Konopacka-Brud

Dr Władysław Stanisław Brud jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego powołanego w 1992 roku, i jego pierwszym prezesem. Współtworzył również Polskie Towarzystwo Kosmetologów, Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Wyrobów Chemii Gospodarczej oraz Polski Związek Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej. Wykładowca między innymi Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia. Laureat prestiżowych nagród, między innymi nagrody Ministra Edukacji Narodowej za prace wdrożeniowe substancji zapachowych. W 2002 roku został odznaczony medalem Międzynarodowej Federacji i otrzymał tytuł Honorowego Członka IFEAT.
Dr Iwona Konopacka-Brud – kierownik laboratorium badawczego Pollena-Aroma Sp. z o.o. oraz Dyrektor do Spraw Badawczych w tej firmie Pollena-Aroma Sp. z o.o. Stworzyła markę Dr Beta i opracowała projekty wszystkich wyrobów tej marki. Współtworzyła Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne – od 2002 roku jest jego Prezesem. Założyciel i Redaktor Naczelna jedynego w Polsce czasopisma naukowego poświęconego aromaterapii – kwartalnika „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.
Dr Władysław Stanisław Brud oraz dr Iwona Konopacka-Brud to także autorzy wielu publikacji o aromaterapii, olejkach eterycznych i ich zastosowaniu między innymi: Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Aromaterapia dla każdego, Podstawy perfumerii, Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym i Spa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.