W przypadku leczenia alergii przyczyna nieprawidłowego działania systemu immunologicznego jest nieznana. Medycyna konwencjonalna proponuje likwidowanie objawów, czyli skutków choroby, przy założeniu że jest ona nieuleczalna.
Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Alternatywą lub uzupełnieniem dla medycyny konwencjonalnej jest medycyna holistyczna. Ma ona zupełnie inne założenia, które zakładają przede wszystkim zainteresowanie całościowym obrazem pacjenta, a nie jedynie jego chorobą.

Medycyna holistyczna dąży do zrównoważenia organizmu, poprzez stosowanie naturalnych, indywidualnych terapii, w celu wzmocnienia układu odpornościowego.
Zakłada przy tym stosowanie różnych narzędzi, które doprowadzą do wyregulowania źle działającego systemu obronnego organizmu i przywrócenie mu równowagi. Służy do tego kompleksowy program, polegający przede wszystkim na zdrowym sposobie życia i odżywiania oraz naturalnym leczeniu bez niepożądanych skutków ubocznych.
Według medycyny naturalnej jest możliwe wyleczenie dziecka z alergii i przywrócenie właściwego sposobu działania jego systemowi immunologicznego, jeśli :
- dostarczymy mu odpowiednich składników odżywczych, bez dodatków chemicznych
- zapewnimy równowagę emocjonalną, czyli spokój, radość, bezpieczeństwo, zaufanie
- zastosujemy leczenie naturalne w postaci m.in. homeopatii czy fitoterapii (ziołolecznictwa) bez inwazji środków chemicznych w organizm dziecka.
Podstawą skuteczności medycyny naturalnej, np. homeopatii jest konsultacja z doświadczonym lekarzem, który dopasuje rodzaj terapii do dziecka i jego potrzeb. Nieskuteczność w/w metody podyktowana jest najczęściej niewłaściwym leczeniem, np. próbą leczenia samodzielnego.
Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę że zdarzają się sytuacje, które wymagają pilnej interwencji medycznej, a przeprowadzanie terapii naturalnej nie powinno temu przeszkodzić. Takim przypadkiem jest ostry kryzys alergiczny, czy szok anafilaktyczny, które wymagają podania leków przeciwzapalnych.
Należy się skonsultować z lekarzem, kiedy wystąpią:
- nagłe plamy na skórze (może to być początek wstrząsu anafilaktycznego)
- trudności z oddychaniem, uczucie dławienia się (może to być ostry atak astmy)
- ostry ból brzucha, biegunka, wymioty (mogą to być objawy ostrej alergii pokarmowej)
konsultacja merytoryczna: Dr Anna Sosnowska
Przeczytaj również: Profilaktyka alergii w ciąży
Foto: mikebaird