W dawnych czasach ludzie zamożni unikali słońca i opalania się, ponieważ opalenizna świadczyła o pochodzeniu z niższych sfer. Zmieniło się to w XX w. za sprawą Coco Chanel, która zapoczątkowała modę na piękną opaleniznę. Ta moda trwa do teraz. Trzeba jednak pamiętać o ochronie skóry przed poparzeniami słonecznymi.
UVB, UVA, SPF?
Co to jest SPF? Czym różni się promieniowanie UVA od UVB? Często nie wiemy, co oznaczają te skróty, a warto je poznać:
- Promienie UVB podrażniają i wysuszają skórę, są odpowiedzialne za powstawanie rumienia i poparzeń słonecznych. Uszkadzają naskórek, a ich długotrwałe działanie może prowadzić do rozwoju nowotworu.
- Promienie UVA – docierają do skóry właściwej, uszkadzając włókna kolagenowe, przez co są przyczyną fotostarzenia się skóry, powstawania zmarszczek i przebarwień.
SPF to stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UV. Wskazuje, jak długo można przebywać na słońcu z warstwą ochronną do momentu wystąpienia poparzeń w porównaniu do czasu bez jej. Wyróżnia się kilka stopni ochrony: słaba (SPF 2-6), średnia (8-12), wysoka (15-25), bardzo wysoka (30-50) oraz ultrawysoka (powyżej 50).
Na przykład, jeżeli możemy przebywać na słońcu 30 minut bez żadnej ochrony, to po zastosowaniu produktu z filtrem SPF 4 czas ten się wydłuża do ok. dwóch godzin. W zależności od typu skóry, intensywności promieni słonecznych, pory dnia oraz ilości nałożonego kremu czas bezpiecznego opalania może być inny. Skala nie jest linearna, kremy z SPF 15 blokują około 93% promieni UVB, kremy z SPF 30 blokują 97% promieni UVB, natomiast produkty z SPF 50 blokują 98% promieni UVB.
Uwaga! Reklama do czytania
Ciąża i poród – poradniki
Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.
Niektóre oleje naturalne zawierają filtry przeciwsłoneczne, dodatkowo nawilżają i odżywiają skórę, dostarczając jej potrzebnych witamin i opóźniając procesy starzenia.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Właściwości naturalnych olejów z filtrami:
- olej kokosowy (2-4 SPF) – łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie i nawilża skórę,
- olej z orzechów laskowych (3-4 SPF) – wzmacnia naczynia krwionośne oraz przyspiesza regenerację naskórka,
- olej sezamowy (4 SPF) – poprawia krążenie, oczyszcza skórę z toksyn oraz ma działanie przeciwstarzeniowe,
- olej z awokado (4 SPF) – odżywia i nawilża skórę, jest bogaty w witaminy oraz uzupełnia barierę lipidową skóry,
- masło shea (3-6 SPF) – przyspiesza leczenie ran i oparzeń oraz nawilża skórę,
- olej ze słodkich migdałów (5 SPF) – wygładza i zmiękcza skórę,
- olej z orzechów macadamia (6 SPF) – zmiękcza, nawilża i wygładza skórę oraz usuwa podrażnienia przy opalaniu,
- oliwa z oliwek (8 SPF) – ujędrnia i nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, antyalergicznie, przeciwutleniająco oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek,
- olej sojowy (10 SPF) – chroni skórę przed utratą wody,
- olej z kiełków pszenicy (20 SPF) – opóźnia procesy starzenia, nadaje gładkość oraz chroni skórę przed utratą wilgoci,
- olej z nasion dzikiej marchewki (38-40 SPF) – łagodzi poparzenia słoneczne, nawilża i regeneruje oraz odmładza skórę,
- olej z pestek malin (28-50 SPF) – redukuje zmarszczki, zmiękcza i ujędrnia skórę, ma właściwości przeciwzapalne i chroni skórę przed utratą wody.
Uwaga! Reklama do czytania
Seria: Niegrzeczne książeczki
Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!
Wierszyki bliskościowe
Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Warto wiedzieć, że nasza skóra ma własną ochronę przed promieniami UV (ok. 6-8 SPF), ponieważ wydziela sebum. Dlatego przed opalaniem warto zrezygnować z kąpieli czy prysznica, żeby nie pozbawić skóry naturalnej ochrony przed słońcem. Można jeszcze wzbogacić dietę w pokarmy bogate w kwasy omega-3, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników powstałych w wyniku opalania.
3 odpowiedzi na “12 naturalnych olejów, które chronią skórę przed słońcem”
Ktoś zapomniał o oleju karanja.
Musze napisać coś bo … Przestrzegam jako chemik przed tzw. naturalnymi filtrami. Choć niektóre rośliny rzeczywiście mają filtry to są one o wiele niższe i są niestabilne. To znaczy że na słońcu taki olej z nasion malin ma po pół godzinie lub mniej spf ok. 5! Proszę nie powielać tych mitów bo to niebezpieczne. Oczywiście gdyby olej był świeżo wyciskamy to mógłby mieć więcej ale i tak się wiązania rozpadną w krótkim czasie. Także używajmy oleje do odżywiania wspomagająco. A filtry na razie pozostają nam „chemiczne” ale można je przecież zmyć. Nie każda chemia jest zła nie dajcie się zwariować.