Kategorie
Ekowiadomości

Naturalne sposoby na kleszcze

Wiosna, poza budzącą się dożycia przyrodą, ciepłym powietrzem i dawką słońca uaktywnia także kleszcze

Wiosna, poza budzącą się dożycia przyrodą, ciepłym powietrzem i dawką słońca uaktywnia także kleszcze. Koniec kwietnia, początek maja to pełnia sezonu kleszczowego.

Okulary dla dzieci

Okulary warte Twojego dziecka

Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.

Kleszcze to niewielkie pasożyty z rodziny pajęczaków. Pomimo niewielkich rozmiarów są  bardzo groźne. Roznoszą bowiem niebezpieczne choroby – kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, bartonellozę, anaplazmozę, babeszjozę.

Eksperci szacują, że na terenie Polski zakażonych jest około 10-15 proc. kleszczy.

Ilość kleszczy nieustannie rośnie. Przyczyną są łagodne zimy, wynikające ze zmian klimatycznych. Z roku na rok kleszcze pojawiają się na coraz wyższych terenach w górach, które jeszcze niedawno były kleszczom niedostępne na skutek zbyt surowego klimatu. Rejonami największego zagrożenia w Polsce są tereny dawnych województw olsztyńskiego, białostockiego, suwalskiego i opolskiego. Ekspansja kleszczy w miejskich parkach, na trawnikach i w przydomowych ogródkach przynajmniej częściowo jest spowodowana zwiększoną mobilnością człowieka i jego zwierząt domowych. Podczas spacerów, np. po lesie, nasze psy łapią ciężarne kleszcze i po paru dniach gubią je, przebywając w okolicach swojego miejsca zamieszkania. I tak kleszcze wędrują z lasów do miast.

Co zrobić, by uniknąć ukąszenia?

  • Na spacerze w lesie należy pamiętać o nakryciu głowy (w przypadku dzieci najlepsze będą czapki z ochroną uszu i karku) oraz o odzieży ściśle osłaniającej jak największą powierzchnię ciała (długie rękawy, długie nogawki, pełne, kryjące buty).
  • Starajcie się poruszać środkiem ścieżki, dalej od krzaków, omijając wysokie trawy.
  • Wybierając swoje ofiary, kleszcze reagują na ciepło, dwutlenek węgla, amoniak, kwas mlekowy, kwas masłowy, cień i wibracje. Najczęściej szukają delikatnych miejsc. Warto więc po powrocie ze spaceru po lesie lub łąkach, szczególnie dokładnie obejrzeć okolice uszu, pępka czy zgięcia kolan.
  • Stopsować olejek przeciwdziałjący ukąszeniom kleszczy (ostrasza także komary) – oliwkę, którą natrzesz dziecko, przygotuj mieszając 5 kropli olejków mięty pieprzowej i cytronellowego z 50 mililitrami oleju roślinnego, najlepiej z nasion winogron lub słodkich migdałów.
  • Kiedy dziecko zostanie pogryzione, podrażnione miejsca można smarować oliwką przygotowaną na bazie 50 mililitrów oleju roślinnego z dodatkiem 5 kropli olejku lawendowego i 5 kropli olejku pomarańczowego.

Pamiętajmy, że preparaty dostępne na rynku nie uchronią nas całkowicie przed atakiem kleszcza. Faktem jest, że ich zapach działa odstraszająco, jednak w przypadku małych dzieci trzeba stosować je z wielką rozwagą i wybierać te odpowiednie dla wieku naszego malca.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Naturalne sposoby na kleszcze”

Mam działkę gdzie jest ogrom kleszczy. W zeszłym roku wyciągnęłam z dziecka ok. 5-6 sztuk. W tym roku przestudiowałam wszelkie możliwe preparaty oraz skonsultowałam się z lekrzem i farmaceuta i potwierdzili moją opinię, lepiej od czasu do czasu popsikać dziecko czymś mocniejszym, chemicznym niż potem zmagać się z problemami po ugryzieniu kleszczy. Także dla moje 4latki zakupiłam mocny środek przeznaczony dla dzieci powyżej 6 lat i nie żałuję, za dużo strachu najadłam się w tamtym roku, a teraz jak na razie środek ten się sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.