Kategorie
Ekowiadomości

Nie za dużo ryżu?

Ryż to główny składnik diety połowy ludności na świecie, jest jednym z najłatwiej przyswajalnych zbóż, ponadto niedrogi i łatwo dostępny. Same zalety, ale… Najnowsze badania wykazały, że jego nadmierne spożycie może szkodzić zdrowiu. Powodem do niepokoju jest wysoka zawartość arsenu w ziarnach. Oczywiście, problem ten dotyczy przede wszystkim mieszkańców Azji i Meksyku, gdzie ryż jest jednym z podstawowych składników posiłków. Badacze sugerują jednak, że osoby często spożywające ryż i produkty z niego pochodne powinny w pewnym stopniu zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Naukowcy doszli do wniosku, iż ludzie, którzy jedzą większe niż przeciętnie ilości ryżu, mają wyższy poziom arsenu w organizmie nawet o 44%. Poza tym badania wykazały, że większe stężenie arsenu ma ryż brązowy niż biały. Dlaczego? Ponieważ ziarna brązowego ryżu są tylko częściowo łuskane i niepozbawione zewnętrznych warstw. Ziarna białe są natomiast głęboko polerowane i podczas tego procesu usuwana jest przynajmniej część zawartego w nich arsenu.

O arsenie

Arsen znany był już w starożytności. W formie czystej jako pierwszy prawdopodobnie wyodrębnił go w XIII wieku pewien alchemik. Jednak niektóre źródła wskazują, iż do miana jego odkrywców pretendują też starsi alchemicy arabscy i chińscy lekarze ludowi. Od początku arsen miał szerokie zastosowanie w medycynie. Preparaty arsenowe zażywano, by zwalczać większość chorób: reumatyzm, astmę, malarię, gruźlicę, cukrzycę, śpiączkę afrykańską, nadciśnienie, wrzody żołądka, zgagę, egzemę, łuszczycę, a nawet białaczkę. Na przełomie XIX i XX w. zaczęto stosować związki arsenoorganiczne, które okazały się być znacznie mniej toksyczne dla ludzi i zwierząt niż związki nieorganiczne. Obecnie, poza nielicznymi wyjątkami, nie stosuje się w lecznictwie związków arsenu.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Poza medycyną arsen znalazł zastosowanie w produkcji półprzewodników, polepszania jakości niektórych stopów, w produkcji bojowych środków trujących, przy impregnacji drewna i jako dodatek do szkła.

Mimo iż arsen jest jednym z mikroelementów, jego nadmiar powoduje niezwykle silne zatrucia. Wszystkie jego związki mniej lub bardziej posiadają właściwości protoplazmatyczne (niszczą ściany komórkowe bakterii) i rakotwórcze. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi zaledwie 100 miligramów na kilogram ludzkiego ciała. Objawy zatrucia przewlekłego występują zwykle po kilku latach. Mogą nimi być liczne nowotwory skóry, płuc, nerek, wątroby, a niekiedy i pęcherza moczowego. Sam długotrwały kontakt skóry z pyłem arsenowym może wywołać kilkanaście odmian nowotworu skóry. Istnieją także dowody na to, że duże stężenie arsenu u dzieci może obniżyć IQ.

Źródło: zdrowie.onet.pl
Foto

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.