Kategorie
ekowiadomości

Nie za dużo ryżu?

Ryż to główny składnik diety połowy ludności na świecie, jest jednym z najłatwiej przyswajalnych zbóż, ponadto niedrogi i łatwo dostępny. Same zalety, ale… Najnowsze badania wykazały, że jego nadmierne spożycie może szkodzić zdrowiu. Powodem do niepokoju jest wysoka zawartość arsenu w ziarnach. Oczywiście, problem ten dotyczy przede wszystkim mieszkańców Azji i Meksyku, gdzie ryż jest jednym z podstawowych składników posiłków. Badacze sugerują jednak, że osoby często spożywające ryż i produkty z niego pochodne powinny w pewnym stopniu zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Wychowanie w duchu prostoty
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci

Naukowcy doszli do wniosku, iż ludzie, którzy jedzą większe niż przeciętnie ilości ryżu, mają wyższy poziom arsenu w organizmie nawet o 44%. Poza tym badania wykazały, że większe stężenie arsenu ma ryż brązowy niż biały. Dlaczego? Ponieważ ziarna brązowego ryżu są tylko częściowo łuskane i niepozbawione zewnętrznych warstw. Ziarna białe są natomiast głęboko polerowane i podczas tego procesu usuwana jest przynajmniej część zawartego w nich arsenu.

O arsenie

Arsen znany był już w starożytności. W formie czystej jako pierwszy prawdopodobnie wyodrębnił go w XIII wieku pewien alchemik. Jednak niektóre źródła wskazują, iż do miana jego odkrywców pretendują też starsi alchemicy arabscy i chińscy lekarze ludowi. Od początku arsen miał szerokie zastosowanie w medycynie. Preparaty arsenowe zażywano, by zwalczać większość chorób: reumatyzm, astmę, malarię, gruźlicę, cukrzycę, śpiączkę afrykańską, nadciśnienie, wrzody żołądka, zgagę, egzemę, łuszczycę, a nawet białaczkę. Na przełomie XIX i XX w. zaczęto stosować związki arsenoorganiczne, które okazały się być znacznie mniej toksyczne dla ludzi i zwierząt niż związki nieorganiczne. Obecnie, poza nielicznymi wyjątkami, nie stosuje się w lecznictwie związków arsenu.

Poza medycyną arsen znalazł zastosowanie w produkcji półprzewodników, polepszania jakości niektórych stopów, w produkcji bojowych środków trujących, przy impregnacji drewna i jako dodatek do szkła.

Mimo iż arsen jest jednym z mikroelementów, jego nadmiar powoduje niezwykle silne zatrucia. Wszystkie jego związki mniej lub bardziej posiadają właściwości protoplazmatyczne (niszczą ściany komórkowe bakterii) i rakotwórcze. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi zaledwie 100 miligramów na kilogram ludzkiego ciała. Objawy zatrucia przewlekłego występują zwykle po kilku latach. Mogą nimi być liczne nowotwory skóry, płuc, nerek, wątroby, a niekiedy i pęcherza moczowego. Sam długotrwały kontakt skóry z pyłem arsenowym może wywołać kilkanaście odmian nowotworu skóry. Istnieją także dowody na to, że duże stężenie arsenu u dzieci może obniżyć IQ.

Źródło: zdrowie.onet.pl
Foto

seria holistyczna

Pielęgnacja naturalna

 Dbaj naturalnie o włosy, skórę i ciało. Poznaj tajniki pielęgnacji naturalnej.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *