W przypadku roślin i zwierząt składniki mineralne to te, które po spaleniu mają postać popiołu. Minerały stanowią około 4% masy ciała. Z 46 składników mineralnych aż 30 to pierwiastki konieczne do życia. Organizm ludzki nie jest w stanie ich sam wytworzyć, dlatego człowiek musi przyjmować je z pożywieniem.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Do makroelementów zaliczają się: wapń, magnez, chlor, potas, fosfor oraz sód. Natomiast mikroelementy to: żelazo, miedź, cynk, jod, mangan, molibden, fluor, selen i chrom. Przyczyną zmęczenia i spadku formy mogą być niedobory tych pierwiastków.
Niski poziom żelaza w organizmie
Najczęściej spotykasz dziecko odpoczywające na kanapie czy w łóżku? Może ma problemy z koncentracją, uczeniem się, jest apatyczne, podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu szukało każdej sposobności, by spotkać się ze znajomymi i być aktywnym. Potrzebna jest rozmowa, być może dziecko ma jakieś kłopoty, może jednak jest w słabszej niż zwykle kondycji, bo brakuje mu żelaza. Dzieciom od pierwszego do ósmego roku życia zaleca się przyjmować z pokarmem 7-10 mg żelaza na dzień. Młodzież męska powinna dostarczać sobie dziennie 11 mg żelaza. Cennym źródłem żelaza z pokarmu są: suszone figi, ziarno sezamu, świeże zielone warzywa, warzywa strączkowe, śliwki i suszone morele, orzechy, dzika róża, zioła (koperek, natka pietruszki, pokrzywa).
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Niski poziom witaminy C w organizmie
Dziecko staje się nerwowe, nawet agresywne. W dodatku po prostu widać, że coś mu dolega, częściej choruje, skarży się na ból stawów, trudniej mu się skoncentrować, jego skóra staje się szorstka, wiotka, blada. Jeśli dziecko jest aktywne fizycznie, wraz z potem występuje utrata witaminy C. Jej źródłem w diecie są warzywa, owoce i ich przetwory: natka pietruszki, czerwona papryka, brukselka, brokuły, truskawki, pomarańcze.
Niski poziom cynku w organizmie
Częste choroby, spadek odporności, pogorszenie apetytu, zaburzenia smaku i węchu, wypadanie włosów, pęknięcia na paznokciach, problemy skórne, trudności w gojeniu się ran – to sygnały, które mogą pozwolić przypuszczać, że w organizmie brakuje cynku. Ten makroelement jest tarczą chroniącą przed infekcjami i nowotworami. Bez cynku proces dojrzewania płciowego byłby niemożliwy. Dzienne zapotrzebowanie na cynk u dzieci do trzeciego roku życia to 3 mg, od 4-9 lat 5 mg, 10-12 lat 8 mg. Bogatym źródłem cynku są: ryby i owoce morza, jajka, produkty pełnoziarniste, orzechy, pestky dyni, otręby i rośliny strączkowe, zioła (pokrzywa, szałwia, rumianek, mniszek lekarski).
Uwaga! Reklama do czytania
Uwaga! Złość
Jak zapanować nad reakcją na złość?
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Aby znaleźć przyczynę złej kondycji, warto wybrać się do lekarza pediatry, który zapewne przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci badanie krwi oraz moczu.
Źródło: Smartparenting.com.ph