fbpx
| „(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?

„(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?

Pamiętacie animowany film „W głowie się nie mieści”? Podróż do wnętrza umysłu dorastającej dziewczynki pozwalała zrozumieć, jak bardzo targają nią sprzeczne i trudne do wytłumaczenia postronnym emocje i jak ciężko w gruncie rzeczy jest być nastolatkiem.

Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska, autorki „(Nie)grzecznych”, z podobnym zaangażowaniem biorą pod lupę uczucia, którymi kierują się najmłodsze dzieci. Z nimi też, podobnie jak z nastolatkami, nie ma lekko.

W ocenie wielu dorosłych maluchy bywają złośliwe, krnąbrne, nieusłuchane, uwielbiają robić na przekór i manipulować otoczeniem – krótko mówiąc: są niegrzeczne, a ich braki w wychowaniu objawiają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

niegrzeczni22

„(…) każdego dnia (…) zmagamy się z dziecięcymi humorami, próbami testowania naszej cierpliwości i logiką, która nijak nie przystaje do dorosłego odbioru rzeczywistości. Cóż, myślenie rodzica nie zawsze idzie w parze z tym, co czują i myślą dzieci”.

Niegrzeczne, czyli jakie? W powszechnej opinii grzeczne dziecko to dziecko posłuszne i spełniające oczekiwania dorosłych. Często jednak te oczekiwania nijak mają się do dziecięcej natury, ciekawości świata, otwartości, szczerości. I konflikt gotowy. Kluczem do zrozumienia emocji i motywacji maluchów jest zmiana perspektywy.

niegrzeczniokl

Kup w Natuli – 29,90

W poradniku znajdziecie kilkadziesiąt scenek sytuacyjnych z codziennego życia (zabawnych, poważnych, a nawet smutnych), których bohaterami są dzieci i dorośli. W każdej z nich brak porozumienia co do istoty problemu spowodował gniew i rozżalenie u obu stron konfliktu. Scenkom towarzyszą zapisy emocji przeżywanych przez maluchy i ich rodziców oraz komentarze psychologa pozwalające zrozumieć stanowiska obu stron.

niegrzeczni44

W wielu scenkach z „(Nie)grzecznych” zobaczycie siebie i wasze dzieci. Być może uśmiejecie się do łez, bo poradnik napisany jest z humorem, ale w momencie gdy opisane sytuacje były waszym udziałem, z pewnością wcale do śmiechu wam nie było. Bo czy zabawnie jest wtedy, gdy maluch odmawia pocałowania cioci, której „śmierdzi z buzi”, albo wtedy, gdy kilkulatek w obecności całej rodziny z dumą popisuje się znajomością słówek rodem z rynsztoka? Zejście do poziomu podłogi to szansa na odkrycie często nieoczywistych motywacji dzieci i droga do autentycznego porozumienia.

niegrzeczni11

Poradnik przeznaczony jest dla rodziców dzieci w wieku 0–6 lat, ale przecież nie istnieje precyzyjnie określona magiczna granica, po przekroczeniu której jest już z górki i z naszymi latoroślami rozumiemy się w lot. Do nieporozumień związanych z innymi punktami widzenia dochodzi w różnych momentach, dlatego książka może się okazać przydatna także rodzicom starszaków.

Kup książkę (Nie)Grzeczni? w Natuli.pl


Agnieszka Radziszowska

Pisze dla rodziców o dzieciach, dla miłośników zwierząt o psach i kotach, a dla wszystkich o miejscach, które warto zobaczyć i rzeczach, które warto zrobić. Mama montessoriańskiej córki, dziennikarka i teatrolog.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

rodzina
5 ważnych rzeczy, które ojciec może zrobić dla córki

rodzina
Przestrzeń dla dziecka, czyli letnie inspiracje na balkon, do ogrodu i… na drzewo

wychowanie
Kim jest współczesny ojciec? (fragment książki Jespera Juula)

edukacja alternatywna
Świętowanie zakończenia roku szkolnego wspiera poczucie własnej wartości

edukacja alternatywna
Czy oglądając bajki po angielsku, można nauczyć się języka?

wychowanie
Dzieci potrzebują naszego zaufania! (Krótki tekst o nadmiernej kontroli)

wychowanie
Seksualność trzylatki. Historia jednego popołudnia

wychowanie
Jak uważnie towarzyszyć dziecku? I dlaczego to takie ważne?

POLECAMY
Dom nad Morzem – wakacyjne marzenie

odżywianie naturalne
3 pomysły na quinoę w kuchni