„(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?
| „(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?

„(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?

Pamiętacie animowany film „W głowie się nie mieści”? Podróż do wnętrza umysłu dorastającej dziewczynki pozwalała zrozumieć, jak bardzo targają nią sprzeczne i trudne do wytłumaczenia postronnym emocje i jak ciężko w gruncie rzeczy jest być nastolatkiem.

Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska, autorki „(Nie)grzecznych”, z podobnym zaangażowaniem biorą pod lupę uczucia, którymi kierują się najmłodsze dzieci. Z nimi też, podobnie jak z nastolatkami, nie ma lekko.

W ocenie wielu dorosłych maluchy bywają złośliwe, krnąbrne, nieusłuchane, uwielbiają robić na przekór i manipulować otoczeniem – krótko mówiąc: są niegrzeczne, a ich braki w wychowaniu objawiają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

niegrzeczni22

„(…) każdego dnia (…) zmagamy się z dziecięcymi humorami, próbami testowania naszej cierpliwości i logiką, która nijak nie przystaje do dorosłego odbioru rzeczywistości. Cóż, myślenie rodzica nie zawsze idzie w parze z tym, co czują i myślą dzieci”.

Niegrzeczne, czyli jakie? W powszechnej opinii grzeczne dziecko to dziecko posłuszne i spełniające oczekiwania dorosłych. Często jednak te oczekiwania nijak mają się do dziecięcej natury, ciekawości świata, otwartości, szczerości. I konflikt gotowy. Kluczem do zrozumienia emocji i motywacji maluchów jest zmiana perspektywy.

niegrzeczniokl

Kup w Natuli – 29,90

W poradniku znajdziecie kilkadziesiąt scenek sytuacyjnych z codziennego życia (zabawnych, poważnych, a nawet smutnych), których bohaterami są dzieci i dorośli. W każdej z nich brak porozumienia co do istoty problemu spowodował gniew i rozżalenie u obu stron konfliktu. Scenkom towarzyszą zapisy emocji przeżywanych przez maluchy i ich rodziców oraz komentarze psychologa pozwalające zrozumieć stanowiska obu stron.

niegrzeczni44

W wielu scenkach z „(Nie)grzecznych” zobaczycie siebie i wasze dzieci. Być może uśmiejecie się do łez, bo poradnik napisany jest z humorem, ale w momencie gdy opisane sytuacje były waszym udziałem, z pewnością wcale do śmiechu wam nie było. Bo czy zabawnie jest wtedy, gdy maluch odmawia pocałowania cioci, której „śmierdzi z buzi”, albo wtedy, gdy kilkulatek w obecności całej rodziny z dumą popisuje się znajomością słówek rodem z rynsztoka? Zejście do poziomu podłogi to szansa na odkrycie często nieoczywistych motywacji dzieci i droga do autentycznego porozumienia.

niegrzeczni11

Poradnik przeznaczony jest dla rodziców dzieci w wieku 0–6 lat, ale przecież nie istnieje precyzyjnie określona magiczna granica, po przekroczeniu której jest już z górki i z naszymi latoroślami rozumiemy się w lot. Do nieporozumień związanych z innymi punktami widzenia dochodzi w różnych momentach, dlatego książka może się okazać przydatna także rodzicom starszaków.

Kup książkę (Nie)Grzeczni? w Natuli.pl


Agnieszka Radziszowska

Pisze dla rodziców o dzieciach, dla miłośników zwierząt o psach i kotach, a dla wszystkich o miejscach, które warto zobaczyć i rzeczach, które warto zrobić. Mama montessoriańskiej córki, dziennikarka i teatrolog.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

wychowanie
Zrozumieć dziecko. Fragment książki

wywiady
Wściekli i skuteczni. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

rodzina
Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

ciąża i poród
7 niezwykłych rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

edukacja alternatywna
7 rzeczy, które może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej

zdrowie
Mózg rośnie razem z sercem, czyli o korzystnym wpływie bliskości na rozwój dziecięcych mózgów

olini
4 przepisy na energetyczne śniadania z masłem orzechowym

POLECAMY
Warszawskie przedszkole inspirowane fińskim modelem edukacji

POLECAMY
8 książek, które pomogą w adaptacji przedszkolnej