Kategorie
Artykuł sponsorowany rzeczy dla dzieci

Niezwykły teatr w niezwykłym miejscu – Teatr Niewielki

Teatr Niewielki to jedyny teatr w Warszawie, który od początku do końca – od spektakli po architekturę wnętrza – powstał specjalnie z myślą o widzach w wieku 1 – 6 lat. W Teatrze Niewielkim wszystko jest na miarę maluchów – kolorowe foyer, gdzie czekają zabawki, książki i małe co nieco, kameralna sala teatralna, pełna miękkich poduszek, a przede wszystkim przedstawienia – podróże do świata dziecięcej wyobraźni. Teatr mieści się w Soho Factory przy ul. Mińskiej 25. To wyjątkowe miejsce z niezwykłą, artystyczną atmosferą. Teatr jest otwarty w dni, w które wystawiane są spektakle, czyli głównie w soboty i niedziele, na okrągło – od 9-tej rano do 17-stej.

teatr1

W kameralnej sali teatralnej zmieści się maksimum 20-25 dzieci wraz z rodzicami. Są tam ustawione schodkowo teatralne podesty, a na nich miękkie, kolorowe poduszki. Każde dziecko jest bliziutko sceny i ma doskonały widok na wszystko, co się na niej dzieje. W sali jest jasna drewniana podłoga, po której można śmiało raczkować. A gdy przygasają światła, zaczyna się prawdziwa magia teatru…

Soho Factory, na terenie którego mieści się Teatr Niewielki, to także miejsce wyjątkowe. Wciąż dzieje się tu coś ciekawego – imprezy kulturalne, modowe, lifestyle’owe. Pracują tu niezwykli, pełni pomysłów ludzie – designerzy, filmowcy, architekci. Funkcjonują ciekawe kawiarnie i restauracje (w tym jedna, “Warszawa Wschodnia”, czynna jest 24 godziny na dobę!). Mieszczą się tu również galerie sztuki i redakcje czasopism. Otwarte jest jedyne w Polsce Muzeum Neonów, działa Teatr Soho.

teatr3

Soho Factory to w sumie 8 ha zielonych terenów usianych ciekawymi pofabrycznymi budynkami z różnych epok. Jest gdzie spacerować, co oglądać i… gdzie zaparkować. A wszystko to oddalone zaledwie o 4 km w linii prostej od PKiN!

Dlaczego Teatr Niewielki?

…bo dla niewielkich widzów – proponuje przedstawienia dla maluchów w wieku 1 – 6 lat.

Dzieci zazwyczaj zaczynają mieć kontakt z teatrem w wieku szkolnym. Tymczasem psychologowie twierdzą, że to właśnie w pierwszych latach życia kształtuje się nasza wrażliwość emocjonalna i artystyczna. Teatr “najnajowy” kieruje się innymi zasadami niż przedstawienia dla dzieci starszych. Jest stworzony specjalnie na miarę najmłodszych.

bo dla niewielu widzów – na każdym przedstawieniu gościmy najwyżej 20 widzów.

Małe dzieci zawsze koncentrują swoją uwagę na najbliższych zjawiskach, najchętniej na wysokości własnych oczu… Dlatego w Teatrze Niewielkim każdy maluch ma bliski kontakt ze sceną, aktorami i rekwizytami. Kameralność przedstawień zwiększa również poczucie bezpieczeństwa; chcemy, by dzieci czuły się w naszym teatrze niemal tak przytulnie jak w domu.

…bo wystawiający niedługie przedstawienia – długość spektakli dostosowana jest do możliwości percepcyjnych najmłodszego widza: 30 min. przedstawienia + 15 min. zabawy.

Uwaga małego dziecka łatwo się rozprasza. Pół godziny to optymalny czas, który według psychologów dziecięcych pozwala maluchom na pełne “zanurzenie się” w świecie spektaklu, a z drugiej – nie spowoduje nadmiernego pobudzenia i przesycenia.

Podział na spektakl (30) i zabawę (15) uczy też dzieci różnych form interakcji z przestrzenią teatralną.

…bo operujący niewieloma środkami – by uruchomić wyobraźnię, potrzebna jest prostota.

Dla wyobraźni nie ma miejsca tam, gdzie wszystkiego jest zbyt wiele. Teatr Niewielki proponuje prostotę w miejsce nadmiaru. Chcemy rozwijać wyobraźnię dzieci, inspirować je i pokazywać, jak ogromny potencjał tkwi w na pozór zwyczajnych rzeczach: wystarczy zestawić je nietypowo, poruszyć nimi lub po prostu przyjrzeć im się z innej strony…

teatr7

Żeby niewielki był wielki

Tworzenie teatru dla najmłodszego widza to ogromnie odpowiedzialne zadanie. Sama znajomość psychologii rozwojowej nie wystarczy. Jak w każdym artystycznym przedsięwzięciu, liczy się jeszcze to coś nieuchwytnego, co pozwoli nie tylko obejrzeć  spektakl z przyjemnością, ale się nim zachwycić… Dlatego zależy nam na jak najwyższym poziomie artystycznym przedstawień, gwarantującym nie tylko chwilową uciechę, ale i coś, co zapada w dziecięcą duszę i powolutku w niej kiełkuje…

Teatr Niewielki wyrasta z doświadczeń artystki, która od lat zajmuje się twórczością dla dzieci, co pozwoliło jej poznać blisko i zrozumieć dziecięcy sposób percepcji.

teatr2

Maria Szajer, dyrektor artystyczna teatru, ukończyła Wydział Lalkarski PWST, a następnie Wydział Scenariuszowy Łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej drodze ku Niewielkiemu była kierownikiem literackim teatru lalek; aktorką, scenarzystką i reżyserem spektakli dla najmłodszych; scenarzystką filmową i telewizyjną; współpracowała z programem 5-10-15 i musicalem “Metro”; pisała testy piosenek, słuchowiska radiowe, wiersze i sztuki. Wydała kilka książek dla dzieci (trzy z własnymi ilustracjami: “Tynka”, “Książka dla Klementyny” i “Świstawka”). W oparciu o tę ostatnią tworzony jest właśnie serial animowany “Hummy, The Little Whistler” (tytuł angielski, bo serial produkowany jest w Belgii). Od dwóch lat jako Wiedźma Bździnducha prowadzi “blog czytaczo-kulinarny dla rodziców i ich potomstwa” – Świstaki I Inne Smaki (mariaszajer.wordpress.com).

Wszyscy artyści zaangażowani w projekt Teatr Niewielki – aktorzy, muzycy, scenografowie – kierują się jednym drogowskazem: do świata dziecięcej wyobraźni.

teatr8

Tworzymy teatr, który będzie się zmieniał, doskonalił, poszukiwał. Pragniemy walczyć z presją czasu i współczesnej techno-kultury, które stopniowo odzierają dzieci z tego, co mają najcenniejszego – ciekawości, imaginacji, umiejętności dziwienia się. Działamy z pasją, zaangażowaniem i w nieustającej otwartości na wszystkie sygnały płynące od dziecięcej widowni. Bo teatru dla dzieci się nie tworzy – a współtworzy.

To ogromne wyzwanie, trudne i nigdy nie pozwalające osiąść na laurach – ale dlatego właśnie tak ekscytujące. To droga, której końca nie widać – ale przecież nie o cel tu chodzi, a o to, by doświadczyć czegoś istotnego w trakcie podróży.

A czy może być coś ważniejszego niż uśmiech na dziecięcej twarzy?

teatr5

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *