Kategorie
Niemowlę

Noszenie dziecka w chuście zimą

Kiedy nadchodzi jesień lub spadnie pierwszy śnieg, nie musimy odkładać chusty na półkę w oczekiwaniu na wiosnę. Chusta i miękkie nosidła doskonale sprawdzają się zarówno w chłodne dni jesienne, jak i przy przemierzaniu śnieżnych zasp.

Jak ubierać dziecko, które będzie noszone w chuście zimą?

Najwygodniejsze jest noszenie dziecka pod własną kurtką. Rodzic i dziecko są blisko siebie ogrzewając się nawzajem. Małe niemowlęta, które całkowicie mieszczą się pod naszą odzieżą wierzchnią, nie wymagają dodatkowej warstwy ubrania – wkładamy je do chusty ubrane tak jak w domu (zakładamy jedynie czapkę na główkę) i zapinamy kurtkę. Taki sposób noszenia jest idealny dla dzieci urodzonych zimą. Pozwala uniknąć zimowych kombinezonów, a przy większej liczbie dzieci zdecydowanie skraca czas ubierania przed wyjściem na zewnątrz.
Jeśli rozmiar kurtki lub wielkość dziecka nie pozwalają na noszenie pod spodem i zapinanie całej kurtki można spróbować zapiąć tyko dół naszej odzieży, by okryć nóżki dziecka. Wtedy należy pamiętać o cieplejszej kurtce i ciepłej czapce dla dziecka.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Większe dzieci, które w żaden sposób nie zmieszczą się pod ubraniem rodzica, można nosić w rozpiętej kurtce lub na niej. Wtedy ubieramy dziecko tak jak na spacer w wózku: w zimowy kombinezon, ciepłą czapkę i rękawiczki.

Podczas noszenia dziecka w chuście zimą

  • przy noszeniu z przodu doskonale sprawdzają się bluzy z kapturem lub kominiarki, które chronią kark dziecka
  • nosząc dziecko na plecach powinniśmy zabezpieczyć odzież tak, by dziecku było wygodnie i bezpiecznie: czapki wiązane, rękawiczki na sznurku, dobrze zapięte lub zasznurowane buty
  • zawsze największą uwagę należy zwrócić na te części ciała dziecka, które nie są okryte chustą (żeby nie przemarzły): przydatne są ocieplacze (getry niemowlęce), ciepłe skarpety/buty, czapki, rękawiczki
  • gdy wchodzisz do pomieszczenia rozepnij kurtkę, zdejmij dziecku czapkę, nie dopuszczaj do przegrzania dziecka
  • niektóre mamy inwestują w „kurtę na jeden sezon”, odpowiednio dużą aby móc pod nią schować niemowlę, można również skorzystać z większej kurtki partnera.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Istnieją rożne narzędzia wspomagające noszenie dziecka w chuście zimą:

  • golfy dla dwojga chroniące szyję rodzica i dziecka jednocześnie
  • osłonki z kapturem, pozwalające na wygodne noszenie, gdy kurtka nie zapina się na dziecku
  • poucze lub kurtki dla dwojga (uszyte tak, aby można było nosić dziecko z przodu lub z tyłu).

Foto1,2

Dzieciom polecamy: Zaczarowana zagroda
Avatar photo

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.