| Noszenie w chuście wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne rodzica

Noszenie w chuście wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne rodzica

Mówi się, że "szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko" i jest w tym sformułowaniu ziarno prawdy. Warto je jednak rozszerzyć na oboje rodziców, a nawet całą rodzinę i społeczność. Bowiem dobrostan psychiczny to dla każdego człowieka podstawowy składnik szczęśliwego życia. A co wspólnego ze szczęściem ma "kawałek kolorowej szmaty", zwany chustą?

Hormony w połogu

W naszym współczesnym świecie istnieje zjawisko depresji poporodowej i jest ono m.in. związane z nadmierną medykalizacją i farmakologizacją porodu. Szacuje się, że depresja dotyka około 15% kobiet.

Zdarza się, że brak możliwości nawiązania więzi z noworodkiem zaraz po porodzie, brak stymulującego kontaktu skóra do skóry, skutkuje hormonalną reakcją organizmu matki, który mylnie bierze ów brak za śmierć dziecka i przechodzi hormonalną żałobę. Do tego dochodzi poczucie winy za brak „uczuć macierzyńskich”, brak profesjonalnego wsparcia, trudy opieki nad noworodkiem, podporządkowanie życia tej maleńkiej istocie, które – odkąd wycofały się hormony – przestało być intuicyjne. To niewyobrażalne przeciążenie dla organizmu młodej mamy.

Zdarza się również, że nowonarodzone dziecko bardzo dużo płacze. Być może należy do grupy dzieci wysoko wrażliwych, albo działania pielęgnacyjne mamy obciążonej depresją poporodową mijają się z jego potrzebami. A potrzeby niemowlęcia są bardzo proste – oczekuje ono bezpiecznych ramion opiekuna, jego spokojnego głosu i kołysania. Chusta może być wsparciem w przywracaniu zarówno harmonii w relacji mama-dziecko, jak i równowagi hormonalnej. Jak? Przyjrzyjmy się hormonom:

Oksytocyna

Badania wykazały, że umiarkowany nacisk na skórę (pobudzający włókna nerwowe typu C) pobudza wydzielanie oksytocyny. Tłumaczą to wyniki badań, które w 1990 roku przeprowadzono w amerykańskich szpitalach i które wykazały, że matki noszące albo kangurujące swoje dzieci lub przebywające z nimi często w kontakcie skóra do skóry, rzadziej cierpiały na depresję poporodową.

To samo dotyczy kobiet cierpiących już na tę chorobę. Badania przeprowadzono w Kanadzie na dwóch grupach kobiet: jednej zasugerowano noszenie i kontakt skóra do skóry, drugiej – nie. W pierwszej grupie odnotowano znaczny spadek objawów depresji poporodowej już po miesiącu.

Kortyzol

Badanie przeprowadzone w 2012 roku w Kanadzie badało poziom kortyzolu w ślinie matek (poziom ów podnosi się w stresie i utrzymuje nawet przez kilka godzin). Wyniki ankiety wskazywały, że kobiety częściej tulące i noszące swoje dzieci miały niższy poziom hormonu stresu.

Endorfiny

Wiele młodych mam cierpi z powodu izolacji społecznej, zwłaszcza podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Chusta, dzięki swej prostocie, daje realne szanse wyjścia na spacer, wizyty u przyjaciół, szybkiej kawy na mieście, zrobienia zakupów, czy dołączenia do jednej z wielu grup “rodziców chustowych”. Możliwość nieskrepowanej aktywności z wtulonym bezpiecznie niemowlęciem, wzmacnia poczucie sprawstwa i wpływu na własne życie. To przynosi satysfakcję i zastrzyk endorfin.

4 metry bieżące terapii kolorami

Wybór pierwszej chusty może być trudny. Doradcy noszenia często powtarzają: są takie a takie sploty, takie a takie wzory, ale na początek wybierz chustę, która ci się spodoba. To istotne, ponieważ w czasie, gdy opieka nad noworodkiem pochłania większość energii młodych rodziców, chusta może stanowić ten jej element, który trochę tej energii doda – bo oprócz wspomnianych wcześniej korzyści – może również działać terapeutycznie dzięki chromoterapii, czyli terapii kolorami.

Jak oddziaływują poszczególne barwy?

  • czerwony – dodaje energii, poprawia ukrwienie,
  • pomarańczowy – pobudza do radości, wspomaga trawienie,
  • żółty – wspomaga umysł,
  • zielony – odpręża, uspokaja, łagodzi bóle,
  • niebieski – koi, wprowadza harmonię i spokój,
  • biały – tonizuje, zapewnia równowagę, pobudza układ odpornościowy,
  • czerń – wycisza i chroni przed otoczeniem,
  • brązowy – daje poczucie bezpieczeństwa.

Abstrahując od tego, czy kogoś przekonuje terapia kolorami, czy nie, piękna chusta może przyczynić się do częstego noszenia – przywracając równowagę hormonalną, a także zmotywować do wyjścia z domu.

Noszenie w chuście, zwłaszcza w pięknej chuście, może sprawiać radość i stanowić pretekst do nawiązania nowych znajomości pośród innych “noszących rodziców”. W chustowych kręgach popularne są tzw. macanki, czyli pożyczanie sobie nowych chust w celu ich złamania (zużycia). Taki rodzaj interakcji buduje wzajemne zaufanie, stając się zalążkiem nowych przyjaźni, a w najgorszym razie – pomocą w wyborze najbardziej adekwatnego do naszego nastroju i usposobienia koloru i wzoru chusty. Warto pamiętać o tej opcji podczas krótkich i ponurych zimowych dni.

 


Marta Szperlich-Kosmala

- (aka Boska Nioska). Doradczyni noszenia, autorka książki „Noszenie dzieci” w Wydawnictwie Natuli. Propaguje "babywearing z ludzką twarzą". Prowadzi Pracownię Mokosz, której celem jest wzmacnianie kompetencji rodzicielskich i samorozwój. Filozofka, hortiterapeutka, nauczycielka i coach. Mieszka w drewnianym domu pod lasem w Górach Świętokrzyskich.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/boskanioska/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

ciąża i poród
10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
– Nudzi mi się, – No to chodź się przytulić

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.