Kategorie
Macierzyństwo i ojcostwo Rodzicielstwo

Nowi ojcowie – fragment książki „Facet przyzwoity”

Aby osiągnąć równość płci, należy podważać dyskurs, w którym uznaje się, że we wczesnych latach życia dziecka matka jest najważniejsza – kosztem ojca. Można przecież chwalić korzyści związane z karmieniem piersią, nie widząc w tym symbolu absolutnej macierzyńskiej wyższości. Jeśli ktoś udowodni raz na zawsze, że maluch potrzebuje matki bardziej niż ojca, będziemy musieli wrócić do modelu mężczyzna-żywiciel rodziny i znów zachęcać matki do przyjmowania na stałe funkcji kobiety.
Z tego samego powodu żaden rozwód nie powinien pozbawiać dziecka stabilnych relacji z obojgiem rodziców.

Męskość ciąży

Wiele się mówi o spoczywającym na ojcach obowiązku obecności i opieki. Nie dotyczy to jedynie noworodków. Męskość ciąży można zdefiniować jako postawę solidarności, którą mężczyzna okazuje partnerce przed porodem i po nim, nawet w najbardziej prozaicznych aspektach macierzyństwa: zmianach, którym podlega jej ciało, zmęczeniu fizycznym i psychicznym, ograniczeniach związanych z karmieniem piersią.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Surowy ojciec

W zależności od epoki ojcom zalecano różne zachowania: okazywanie autorytetu, surowości, łagodności itp. W Pamiętnikach zza grobu Chateaubriand wspomina, jak bardzo chłodnym człowiekiem był jego ojciec (urodzony w 1718 roku), który zawsze utrzymywał dystans psychiczny i nie miał zbytniej ochoty całować dzieci na dobranoc. Po wiekach ojcowskiej surowości społeczeństwa europejskie i amerykańskie na ogół wysoko cenią przyjaźń, czułość i kontakty pełne humoru między ojcem i dziećmi. Jednak mniejszy nacisk kładzie się na jego rolę w uczeniu dzieci, na czym polega równość. A tymczasem nauka ta przede wszystkim odbywa się na przykładzie: ojciec, który zajmuje się obowiązkami domowymi, daje swoim dzieciom pewien przekaz.

Rola ojca dziś

Jaki jest dobry ojciec w perspektywie sprawiedliwości płci? Jak wyrwać ojcostwo z patriarchatu? Jeśli niektórym kobietom brakuje pewności siebie i dręczy je syndrom oszusta, to dlatego, że od dzieciństwa pozbawiano je poczucia własnej wartości. W tej kwestii rodzice mają do odegrania ogromną rolę. Ojciec może wychowywać swoje córki i jako księżniczki, i jako wojowniczki, zbrojąc je przeciwko patologiom płci męskiej i ucząc, że nigdy nie powinny w siebie wątpić, ponieważ są inteligentne, odważne, silne i godne podziwu. Dziewczyna – będąc dziewczyną – jest zdolna do przemawiania publicznie, odkrywania świata, dominowania, odpychania agresora, stawiania czoła wyzwaniom, zajmowania stanowisk kierowniczych, realizowania wszystkich swoich ambicji. Powinna mierzyć wysoko: takie jest przesłanie girl power – siły kobiet, które mogą przekazywać ojcowie (tak samo jak matki).

Jak wychowywać chłopca?

Fajnie zabierać syna na mecz piłki nożnej, ale ważne jest również uczenie go, że chłopiec nie musi być skazany na zachowywanie się jak twardziel, na przemoc, małomówność, stoicyzm i heteroseksualność. Każdy chłopiec ma prawo bawić się lalkami, tańczyć, czytać książki, płakać, wyrażać emocje, opiekować się innymi i okazywać miłość, mieć przyjaciółki. Ma obowiązek nauczyć się patrzeć na świat z różnych punktów widzenia, prosić o zgodę, zanim dotknie czyjegoś ciała, pamiętać, że kobiety są najpierw osobami, a dopiero potem kobietami. Jeśli ojcowie nie wiedzą, jak rozmawiać ze swoimi dziećmi o równości, mogą zacząć od przeczytania im Piggybook (1986), małego arcydzieła Anthony’ego Browne’a. Książeczka opowiada historię matki rodziny, którą mąż i dwaj synowie traktują jak służącą, aż pewnego dnia kobieta znika, a trzech męskich szowinistów zmienia się w świnie…

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Facet przyzwoity

Męski szowinizm utwierdza się w poczuciu własnej wyższości poprzez poniżanie nie tylko kobiet, ale także dzieci, które jakoby pragnie wychowywać. Wychowywanie chłopców w tyranii ojca rodziny to przeszkadzanie im w znalezieniu swojego miejsca w nowym społeczeństwie; to czynienie z nich z góry mężczyzn niedostosowanych do świata. Wychowanie feministyczne nie zmienia chłopca w „babę”, ale w godnego zaufania, pełnego szacunku partnera – w faceta przyzwoitego.

Fragment książki „Facet przyzwoity. Od patriarchatu do nowych modeli męskości”, Ivan Jablonka

Co można zrobić, żeby mężczyźni przestali łamać prawa kobiet? I jak w kwestii równości płci zachowuje się „przyzwoity facet”? Potrzebujemy pilnie zdefiniować, na czym polega moralność męskości w takich sferach społecznych jak rodzina, praca, religia, polityka, miasto, seksualność, język… Sprawiedliwość płci jest jednym z warunków demokracji, dlatego potrzeba nam dziś mężczyzn o poglądach równościowych, wrogich patriarchatowi, dla których ważniejszy jest szacunek niż władza. Po prostu facetów, ale facetów przyzwoitych.

Ivan Jablonka jest historykiem i pisarzem, ojcem dwóch córek i mężem. Jego książki, „Histoire des grands-parents que je n’ai pas eus” i „Laëtitia ou la fin des hommes”, zostały do tej pory przetłumaczone na dwanaście języków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.