Bóle brzucha w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Niektóre mamy zauważają u siebie bóle brzucha w ciąży podobne do miesiączkowych, inne skarżą się na kłucie, uczucie rozpierania, a w końcu skurcze, które pod koniec trzeciego trymestru stają się zwykle coraz silniejsze. Warto jednak wiedzieć, jak odróżnić naturalne, uwarunkowane fizjologią ciąży objawy od stanów patologicznych, wśród których wyróżnić należy m.in. ciążę pozamaciczną.
Uwaga! Reklama do czytania
Ciąża i poród – poradniki
Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.
Pierwsze objawy ciąży. Ból brzucha przed okresem a ciąża
Ból podbrzusza po zapłodnieniu nie należy do rzadkości. U wielu kobiet skurcze macicy zwiastują jednak jedynie… zbliżającą się miesiączkę. W ostatniej fazie cyklu – fazie lutealnej – dochodzi do szeregu ważnych zmian hormonalnych, które mają przygotować endometrium, czyli błonę śluzową macicy, do ewentualnego zagnieżdżenia zarodka. W tym czasie pęknięty pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte, które zaczyna produkować progesteron. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte zanika, a endometrium zaczyna się złuszczać. Pojawia się miesiączka, wraz z którą kończy się faza lutealna, a zaczyna faza folikularna. Zmiany hormonalne, które towarzyszą przygotowaniom na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, a następnie menstruacji, bardzo często prowadzą do bólu jajnika. Jak jednak odróżnić je od dolegliwości bólowych, które pojawiają się w pierwszym trymestrze? To, niestety, nie jest takie łatwe.
Objawy ciąży. Kłucie w podbrzuszu – czy to ciąża? Czy zapłodnienie boli?
Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży opisuje wspomniane dolegliwości jako uczucie ucisku lub napięcia. Wiążą się one przede wszystkim z zagnieżdżeniem zarodka w macicy i zwiększonym przepływem krwi, choć może je również powodować zwiększanie się grubości endometrium i rozrost macicy. Jeśli podejrzewamy, że tym razem za objawy nie odpowiada zespół napięcia przedmiesiączkowego, skontaktujmy się z ginekologiem. Wcześniej możemy wykonać również test ciążowy.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Ból jajnika – przed okresem czy ciąża? Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?
Choć ból jajników, a nawet ból macicy w ciąży nie powinny wzbudzać niepokoju u przyszłej mamy, należy umieć rozróżnić fizjologiczne, występujące na początku ciąży symptomy od niepokojących objawów towarzyszących ciąży ektopowej lub poronieniu. Ciąża pozamaciczna występuje wtedy, gdy zarodek zagnieżdża się poza macicą – w jajowodach (najczęściej), szyjce macicy, jajniku lub jamie brzusznej. Objawia się przede wszystkim krwawieniem, skurczami i ostrymi bólami w dolnej części brzucha, a także wrażliwością na dotyk. Takie same symptomy towarzyszą poronieniu wczesnemu, czyli utracie zarodka lub płodu, do której dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie każde plamienie lub krwawienie występujące u kobiet w ciąży oznacza utratę ciąży – każdy taki niepokojący epizod należy jednak niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Ból pleców przed okresem – ciąża czy nie? Ból krzyża objawem ciąży?
Do pierwszych objawów ciąży możemy zaliczyć jednak nie tylko bóle podbrzusza i zatrzymanie miesiączki. Przyszłe mamy bardzo często skarżą się na bolesność piersi, zawroty głowy, częste oddawanie moczu, a nawet ból pleców. Ostatnia dolegliwość zwykle przybiera na sile w ostatnich tygodniach ciąży, jednak nie oznacza to, że nie możemy spodziewać się jej wcześniej. Wręcz przeciwnie – ból pleców to, wbrew pozorom, wczesny objaw ciąży, który jest odpowiedzią na rozluźnienie więzadeł i poszerzanie spojenia łonowego, a także zmianę środka ciężkości.
Ból głowy – objaw ciąży, który potrafi uprzykrzyć życie
Czytając o pierwszych objawach ciąży, bardzo często można natknąć się również na ból głowy. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele – od wspomnianych już wcześniej zmian hormonalnych, przez stres związany z nowym stanem i oczekiwaniem na dziecko, po przemęczenie, przepracowanie i brak snu. Jak widać, wczesne objawy ciąży nie zawsze koncentrują się na podbrzuszu, a funkcjonująca inaczej niż dotychczas gospodarka hormonalna może wpływać na inne narządy wewnętrzne. Pocieszającą wiadomością jest jednak to, że wczesne oznaki ciąży najprawdopodobniej miną wraz z nadejściem drugiego trymestru, a po urodzeniu dziecka powinny być już tylko wspomnieniem.