Kategorie
Artykuł sponsorowany

Odważne, mądre, kreatywne – 10 projektów edukacyjnych stworzonych przez polskich uczniów

Zależy nam, aby nasze dzieci uczyły się z pasją i by wiedza, którą zdobywają miała odniesienie do realiów świata, w którym żyją. Jednym ze sposobów przełożenia pasji i wiedzy w działanie jest projekt edukacyjny.

Wydawnictwo Nowa Era od 10 lat organizuje konkurs na najciekawsze projekty edukacyjne, realizowane przez uczniów polskich szkół. W tym roku w ramach konkursu “Projektanci edukacji” do wygrania jest 75 grantów w trzech kategoriach:

  • szkoła podstawowa klasy I-III,
  • szkoła podstawowa klasy IV-VIII,
  • szkoła ponadpodstawowa.

Zgłoszenia można przesyłać do 27 listopada, a szczegółowe informacje dostępne są na stronie:  www.projektanciedukacji.pl/konkurs

Na czym polega ten konkurs?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz na natuli.pl

W skrócie wygląda to tak – grupa zaangażowanych uczniów pod opieką nauczyciela wymyśla własny projekt. Następnie ustalają cele, plan działania, rozdzielają zadania i krok po kroku spełniają kolejne zamierzenia. Prace zgłoszone do konkursu “Projektanci edukacji” mają szansę nawet na wygraną w wysokości 2 tysięcy złotych!

Jeśli szukacie inspiracji do tworzenia własnych projektów, przedstawiamy 10 odważnych, mądrych i kreatywnych pomysłów. Wszystkie zostały nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu.

10 projektów edukacyjnych stworzonych przez polskich uczniów

1. Nie taka BUDA straszna. Zespół Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie

To projekt stworzony przez uczniów 1. klasy technikum drzewnego. Postanowili oni nie marnować resztek materiałów, jakie pozostają im po praktykach czy remontach i dać im drugie życie w postaci… bud dla zwierząt ze schroniska! W sumie powstały 3 budy, które uczniowie zawieźli potrzebującym psiakom razem ze 160 kg karmy, której zbiórkę ogłosili na Facebooku. 

2. Seniorzy są wśród nas! Szkoła Podstawowa nr 21 w Sosnowcu im. Króla Władysława Jagiełły   

Celem tego projektu było zwrócenie uwagi na potrzeby osób starszych. Dzieci ze szkoły podstawowej pisały listy z ramienia Amnesty International, układały zaproszenia dla dziadków, wystawiły jasełka w domu seniora, a także zaprosiły ich na spotkanie do swojej szkoły. Podczas wspólnej imprezy uczyły się tradycyjnych technik zdobieniowych, a starszym osobom pomagały w obsłudze internetu czy smartfona. Przeprowadziły także akcję w środkach komunikacji miejskiej “Ustąp miejsca!”, w ramach której w autobusach pojawiły się plakaty, a dzieci, które okazały swoją uprzejmość, otrzymywały przypinki “Fajny pasażer!”.

3. Adoptujemy dzieci z Rwandy. Zespół Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Uczniowie klasy 2FD byli poruszeni spotkaniem z przedstawicielami Fundacji PORT, którzy opowiedzieli im, że marzeniem dzieci z Rwandy są nowe buty, ołówek do pisania czy ciepłe śniadanie. Postanowili więc zaprosić do współpracy aż 8 innych klas, które wspólnie “adoptowały” pięcioro rwandyjskich dzieci. Co miesiąc zbierają po 1-2 zł, a cała kwota przeznaczana jest na ubezpieczenia, ubrania i pomoc potrzebującym maluchom.

4. Kiedy rozdanie Oscarów? Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce

Marzeniem uczniów z podstawówki w Dąbrówce było pokazać społeczności lokalnej, że w małym mieście można robić projekty na skalę Oscarów! Wspólnie postanowili nagrać musical po angielsku. W tym celu zebrali grupę aktorów, scenarzystów, scenografów, a nawet dział promocji i marketingu! Zwieńczeniem ich pracy była gala z udziałem przedstawicieli szkoły i władz, podczas której jury przyznało nagrody.

5. Klasa pełna tajemnic – escape room. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wielkich Oczach

Projekt polega na zamianie lekcji i nauki w przygodę i wykorzystuje do tego formę escape room. Idea jest prosta – grupa uczniów zostaje zamknięta w klasie i odnajdując kolejne wskazówki oraz rozwiązując ukryte zadania, zdobywa klucz lub hasło do uwolnienia się. Zanim jednak zabawa się rozpocznie, trzeba ją przygotować. I tu zaczyna się cały projekt. Uczniowie przygotowują zadania, zagadki i wskazówki dla pozostałych grup, z którymi będą później rywalizować.

6. Spyder Hexapod. Liceum Ogólnokształcące w Kole

A to propozycja dla fanów robotyki, informatyki i inżynierii. Projekt Spyder Hexapod zakładał zaprojektowanie i wydrukowanie na drukarce 3D w pełni sprawnego robota szpiegującego. Wymagał on wielu umiejętności z różnych dziedzin wiedzy, jednak efekt finalny wart był poświęceń.

7. Zobacz, usłysz, poczuj – podróż do świata zmysłów. Szkoła im. Bohaterów Września 1939 r. w Świętosławie

Celem tego projektu jest zorganizowanie Festiwalu Zmysłów – imprezy, podczas której dzieci mogą przetestować wzrok, pobawić się iluzjami optycznymi, sprawdzić węch, równowagę, a także wszystkie inne zmysły. W ramach tego działania powstała także strefa uszkodzonych zmysłów, w której znalazły się akcesoria imitujące różne choroby, np. zatyczki do uszu, pokazujące jak czuje się osoba głucha czy okulary, które stwarzają wrażenie zaćmy. A wszystko po to, by rozwijać swoją wiedzę na temat ciała i poznać jego niesamowite możliwości!

8. Literacko nakręceni. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Tadeusza Kościuszki

Jak zachęcić kolegów i koleżanki do czytania lektur szkolnych? Uczniowie tej podstawówki mają na to swój sposób. Postanowili nakręcić trailery, filmy i vlogi na podstawie zadanych książek. W ten sposób nie tylko sami z przyjemnością przeczytali lektury, ale także pokazali, że praca z tekstem może być dobrą zabawą.

10. Kochajmy jeże – pomagajmy krakowskim jeżom. Szkoła Podstawowa nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie

Jeże żyją nawet w miastach, a uczniowie krakowskiej podstawówki postawili sobie za cel ochronę tych małych, zagrożonych wyginięciem zwierząt. Jednym ze sposobów było ustawienie specjalnych budek w strefach dla jeży. Ale na tym nie koniec. Dzieci zorganizowały także piknik ekologiczny, happening w szkole, konkurs ekologicznego czy przygotowały artykuły do pracy i tablic informacyjnych o życiu tych zwierząt.

Więcej informacji na temat konkursu “Projektanci edukacji” znajdziesz na stronie: https://projektanciedukacji.pl/

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.