Jesteś w ciąży? Wspaniale! Kliknij w ten link
| Olej z czarnuszki – niezastąpiony na alergie

Olej z czarnuszki – niezastąpiony na alergie

Późna wiosna to początek trudnego dla alergików okresu – katar sienny, wysypki, zaostrzone objawy astmy. Niestety konwencjonalne leczenie objawów alergii oznacza głównie stosowanie leków sterydowych, które mają wiele skutków ubocznych. Na szczęście istnieje dla nich naturalna i bezpieczna alternatywa – olej z czarnuszki.

Prozdrowotne właściwości czarnuszki siewnej cenione były już w starożytności. I trudno się temu dziwić. Niepozornie wyglądające nasiona tej rośliny kryją w sobie prawdziwe bogactwo substancji aktywnych. Dzięki temu znajduje ona tak szerokie zastosowanie lecznicze.

Najważniejsze czynne składniki oleju z nasion czarnuszki to:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe – stanowią aż 85% jego składu, w tym kwas: linolowy o własnościach antyoksydacyjnych, oleinowy, alfa-linolowy, eikozadienowy, palmitynowy,
 • nasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, fitosterole,
 • flawonoidy i saponiny,
 • olejek eteryczny, w skład którego wchodzą: tymochinon, tymohydrochinon, ditymochinon oraz polimer tymochinonu – nigellon, a także: karwakrol, limonen i karwon,
 • alkaloidy: nigellina, nigellamina, nigellidyna, nigellicyna,
 • aminokwasy egzogenne: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina,
 • witaminy: A, E, F, B1, B3, B6, biotyna,
 • biopierwiastki: cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas.

Działanie antyalergiczne

Czarnuszka to jeden z najbardziej przebadanych i uznanych naturalnych sposobów na walkę z alergią i łagodzenie jej skutków, szczególnie w przypadku kataru siennego, uczulenia na roztocza czy astmy. Badania kliniczne (przodują w tym kraje arabskie) wykazały, że regularne stosowanie oleju z tej rośliny istotnie zmniejszało objawy kliniczne u pacjentów uczulonych na pyłki roślin. U chorych na astmę zaobserwowano poprawę wydolności płuc oraz ustanie świszczącego oddechu.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
Olej z czarnuszki

Olej z rodzinnej, polskiej manufaktury Olini. Tłoczony na zimno, do 40°C, 100% naturalny, nierafinowany, dzięki czemu zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Tłoczony z lokalnego ziarna - na świeżo, na zamówienie.

Zobacz więcej

W terapii czarnuszką istotne jest jej regularne i długotrwałe stosowanie, aczkolwiek już po kilkunastu dniach można zaobserwować zmniejszenie objawów.

Skąd bierze się skuteczność czarnuszki w leczeniu alergii

Najistotniejszymi składnikami czynnymi w tym kontekście są tymochinon i nigellon.
Tymochinon wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, blokuje również wydziałanie histamin – białek powodujący reakcje alergiczne. Siła jego działania porównywalna jest ze skutecznością cetyryzyny – popularnego leku na alergię. W badaniach wykazano również, że olejek eteryczny obecny w nasionach czarnuszki hamuje kurczliwość tchawicy i jelit, a sterol i beta sitosterol działają obkurczająco na śluzówkę.

Olej z czarnuszki skuteczny jest również w terapii alergii skórnych i atopowego zapalenia skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe, w które jest on bogaty, zmiękczają skórę, a inne zawarte w nim składniki dodatkowo wspomagają regenerację naskórka.

Niska toksyczność – bezpieczeństwo użycia

Czarnuszka w zasadzie jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Praktycznie nie zaobserwowano reakcji alergicznych, a toksyczność wykazują dopiero duże dawki jednorazowe – około 1,5 l oleju (trudno sobie wyobrazić śmiałka). W przeciwieństwie do farmaceutyków stosowanych w leczeniu alergii, jak chociażby wspomniana wyżej cetyryzyna, nie powoduje skutków ubocznych, np. uczucia senności. Co więcej, działa ochronnie na wątrobę i drogi żółciowe, przyspieszając metabolizm i wydalanie toksyn.

Jedynym skutkiem ubocznym stosowania oleju może być nieprzyjemne odbijanie, aczkolwiek można je zniwelować, podając preparat po jedzeniu.

Olej z czarnuszki jest całkowicie bezpieczny dla dzieci. Co więcej, badania kliniczne sugerują, że dzieci reagują na terapię szybciej i mocniej niż dorośli.

Najlepsze książki dla dzieci i rodziców - księgarnia Natuli.pl

Ile oleju podawać

Jeśli chodzi o stosowanie wewnętrzne, skuteczne dawki to 1 łyżeczka dla dorosłych i ¼ – ½ łyżeczki dla dzieci podawane dwa razy dziennie, najlepiej przy posiłku. W przypadku leczenia atopii pożądane efekty przynosi dwukrotne w ciągu dnia smarowanie zmian na skórze.

Jaki olej kupować i jak go przechowywać

Kupując olej z czarnuszki, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on tłoczony na zimno, świeży, w opakowaniu z ciemnego szkła. Odpowiednio przechowywany (w lodówce, w zamkniętej butelce) zdatny jest do użycia przez 3 miesiące po otwarciu.

Choć olej z czarnuszki nie należy do najtańszych, warto się w niego zaopatrzyć. Nawet jeśli nie grozi nam katar sienny, możemy go stosować w celu poprawienia odporności organizmu, poprawy wyglądu cery, jako naturalnego filtra UV czy też w celach kulinarnych. Dla alergików natomiast czarnuszka powinna stać się niezbędnym elementem codziennej diety.

Polecamy naturalny olej z czarnuszki (tłoczony na zamówienie) z Olini.pl

Źródła:

 • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11381824
 • journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0039841
 • onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.1356/epdf?r3_referer=wol&tracking_action=preview_click&show_checkout=1&purchase_site_license=LICENSE_DENIED

 • Dzieci są ważne

  Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
  Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
  Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

  Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

  Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

  Letnie anginy u dzieci

  Juul na poniedziałek, cz.95 – “Moje dziecko je tylko makaron”, czyli kto decyduje o jedzeniu?

  Czy można urodzić bez bólu? Fragment książki “Poród naturalny”

  Przejdz do: