Kategorie
Oleje

Olej z czarnuszki – niezastąpiony na alergie

Późna wiosna to początek trudnego dla alergików okresu – katar sienny, wysypki, zaostrzone objawy astmy. Niestety konwencjonalne leczenie objawów alergii oznacza głównie stosowanie leków sterydowych, które mają wiele skutków ubocznych. Na szczęście istnieje dla nich naturalna i bezpieczna alternatywa – olej z czarnuszki.

Prozdrowotne właściwości czarnuszki siewnej cenione były już w starożytności. I trudno się temu dziwić. Niepozornie wyglądające nasiona tej rośliny kryją w sobie prawdziwe bogactwo substancji aktywnych. Dzięki temu znajduje ona tak szerokie zastosowanie lecznicze.

Najważniejsze czynne składniki oleju z nasion czarnuszki to:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe – stanowią aż 85% jego składu, w tym kwas: linolowy o własnościach antyoksydacyjnych, oleinowy, alfa-linolowy, eikozadienowy, palmitynowy,
 • nasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, fitosterole,
 • flawonoidy i saponiny,
 • olejek eteryczny, w skład którego wchodzą: tymochinon, tymohydrochinon, ditymochinon oraz polimer tymochinonu – nigellon, a także: karwakrol, limonen i karwon,
 • alkaloidy: nigellina, nigellamina, nigellidyna, nigellicyna,
 • aminokwasy egzogenne: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina,
 • witaminy: A, E, F, B1, B3, B6, biotyna,
 • biopierwiastki: cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas.

Działanie antyalergiczne

Czarnuszka to jeden z najbardziej przebadanych i uznanych naturalnych sposobów na walkę z alergią i łagodzenie jej skutków, szczególnie w przypadku kataru siennego, uczulenia na roztocza czy astmy. Badania kliniczne (przodują w tym kraje arabskie) wykazały, że regularne stosowanie oleju z tej rośliny istotnie zmniejszało objawy kliniczne u pacjentów uczulonych na pyłki roślin. U chorych na astmę zaobserwowano poprawę wydolności płuc oraz ustanie świszczącego oddechu.

W terapii czarnuszką istotne jest jej regularne i długotrwałe stosowanie, aczkolwiek już po kilkunastu dniach można zaobserwować zmniejszenie objawów.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Skąd bierze się skuteczność czarnuszki w leczeniu alergii?

Najistotniejszymi składnikami czynnymi w tym kontekście są tymochinon i nigellon.
Tymochinon wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, blokuje również wydziałanie histamin – białek powodujący reakcje alergiczne. Siła jego działania porównywalna jest ze skutecznością cetyryzyny – popularnego leku na alergię. W badaniach wykazano również, że olejek eteryczny obecny w nasionach czarnuszki hamuje kurczliwość tchawicy i jelit, a sterol i beta sitosterol działają obkurczająco na śluzówkę.

Olej z czarnuszki skuteczny jest również w terapii alergii skórnych i atopowego zapalenia skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe, w które jest on bogaty, zmiękczają skórę, a inne zawarte w nim składniki dodatkowo wspomagają regenerację naskórka.

Bezpieczeństwo użycia

Olej z czarnuszki jest produktem spożywczym, który jest bezpieczny dla osób go stosujących. Reakcje alergiczne na czarnuszkę należą do rzadkości. Oczywiście duże dawki – około 1,5 l oleju – nie są wskazane i mogą być wręcz szkodliwe (trudno sobie wyobrazić śmiałka). W przeciwieństwie do farmaceutyków stosowanych w leczeniu alergii, jak chociażby wspomniana wyżej cetyryzyna, nie powoduje skutków ubocznych, np. uczucia senności. Co więcej, działa ochronnie na wątrobę i drogi żółciowe, przyspieszając metabolizm i wydalanie toksyn.

Jedynym skutkiem ubocznym stosowania oleju może być nieprzyjemne odbijanie, aczkolwiek można je zniwelować, podając preparat po jedzeniu.

Olej z czarnuszki jest całkowicie bezpieczny dla dzieci. Co więcej, badania kliniczne sugerują, że dzieci reagują na terapię szybciej i mocniej niż dorośli.

Ile oleju podawać?

Olej z czarnuszki najlepiej spożywać przy posiłku w następujących dawkach:

 • powyżej 12 miesięcy – 1/4 łyżeczki dziennie
 • 2-4 lata – 1/2 łyżeczki dziennie
 • powyżej 5 lat – 1 łyżeczka dziennie
 • dorośli – 1 łyżka dziennie

W przypadku leczenia atopii pożądane efekty przynosi dwukrotne w ciągu dnia smarowanie zmian na skórze.

Jaki olej kupować i jak go przechowywać?

Wybierając olej z czarnuszki, należy zwrócić uwagę głównie na jego świeżość i sposób przechowywania. Najlepiej sięgnąć po tłoczony na zimno, maksymalnie świeży – tylko taki zachowuje pełnię swoich właściwości. Olej z czarnuszki należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętej butelce i najlepiej spożyć go w 3 miesiące od wytłoczenia.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Choć olej z czarnuszki nie należy do najtańszych, warto się w niego zaopatrzyć. Nawet jeśli nie grozi nam katar sienny, możemy go stosować w celu poprawienia odporności organizmu, poprawy wyglądu cery, jako naturalnego filtra UV czy też w celach kulinarnych. Dla alergików natomiast czarnuszka powinna stać się niezbędnym elementem codziennej diety.

Wybierając olej z czarnuszki, zwróć uwagę na to, by był:

 • maksymalnie świeży,
 • tłoczony na zimno (w temperaturze do 40 stopni),
 • nierafinowany, niefiltrowany i nieoczyszczony,
 • zamknięty w ciemnej butelce chroniącej przed światłem słonecznym,
 • przechowywany w temperaturze lodówkowej.

Polecamy naturalny olej z czarnuszki (tłoczony na zamówienie) z Olini.pl

Źródła:

 • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11381824
 • journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0039841
 • onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.1356/epdf?r3_referer=wol&tracking_action=preview_click&show_checkout=1&purchase_site_license=LICENSE_DENIED
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.