fbpx
| Olej z czarnuszki – niezastąpiony na alergie

Olej z czarnuszki – niezastąpiony na alergie

Późna wiosna to początek trudnego dla alergików okresu – katar sienny, wysypki, zaostrzone objawy astmy. Niestety konwencjonalne leczenie objawów alergii oznacza głównie stosowanie leków sterydowych, które mają wiele skutków ubocznych. Na szczęście istnieje dla nich naturalna i bezpieczna alternatywa – olej z czarnuszki.

Prozdrowotne właściwości czarnuszki siewnej cenione były już w starożytności. I trudno się temu dziwić. Niepozornie wyglądające nasiona tej rośliny kryją w sobie prawdziwe bogactwo substancji aktywnych. Dzięki temu znajduje ona tak szerokie zastosowanie lecznicze.

Najważniejsze czynne składniki oleju z nasion czarnuszki to:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe – stanowią aż 85% jego składu, w tym kwas: linolowy o własnościach antyoksydacyjnych, oleinowy, alfa-linolowy, eikozadienowy, palmitynowy,
 • nasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, fitosterole,
 • flawonoidy i saponiny,
 • olejek eteryczny, w skład którego wchodzą: tymochinon, tymohydrochinon, ditymochinon oraz polimer tymochinonu – nigellon, a także: karwakrol, limonen i karwon,
 • alkaloidy: nigellina, nigellamina, nigellidyna, nigellicyna,
 • aminokwasy egzogenne: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina,
 • witaminy: A, E, F, B1, B3, B6, biotyna,
 • biopierwiastki: cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas.

Działanie antyalergiczne

Czarnuszka to jeden z najbardziej przebadanych i uznanych naturalnych sposobów na walkę z alergią i łagodzenie jej skutków, szczególnie w przypadku kataru siennego, uczulenia na roztocza czy astmy. Badania kliniczne (przodują w tym kraje arabskie) wykazały, że regularne stosowanie oleju z tej rośliny istotnie zmniejszało objawy kliniczne u pacjentów uczulonych na pyłki roślin. U chorych na astmę zaobserwowano poprawę wydolności płuc oraz ustanie świszczącego oddechu.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
Olej z czarnuszki Olini

Olej z czarnuszki z Rodzinnej Olejarni Olini tłoczony na zimno z polskich ziaren czarnuszki siewnej, w 100 % naturalny, nierafinowany i nieoczyszczony, dzięki czemu zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Olej tłoczony jest na świeżo, dopiero na Wasze zamówienie.

Zobacz więcej

W terapii czarnuszką istotne jest jej regularne i długotrwałe stosowanie, aczkolwiek już po kilkunastu dniach można zaobserwować zmniejszenie objawów.

Skąd bierze się skuteczność czarnuszki w leczeniu alergii?

Najistotniejszymi składnikami czynnymi w tym kontekście są tymochinon i nigellon.
Tymochinon wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, blokuje również wydziałanie histamin – białek powodujący reakcje alergiczne. Siła jego działania porównywalna jest ze skutecznością cetyryzyny – popularnego leku na alergię. W badaniach wykazano również, że olejek eteryczny obecny w nasionach czarnuszki hamuje kurczliwość tchawicy i jelit, a sterol i beta sitosterol działają obkurczająco na śluzówkę.

Olej z czarnuszki skuteczny jest również w terapii alergii skórnych i atopowego zapalenia skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe, w które jest on bogaty, zmiękczają skórę, a inne zawarte w nim składniki dodatkowo wspomagają regenerację naskórka.

Bezpieczeństwo użycia

Olej z czarnuszki jest produktem spożywczym, który jest bezpieczny dla osób go stosujących. Reakcje alergiczne na czarnuszkę należą do rzadkości. Oczywiście duże dawki – około 1,5 l oleju – nie są wskazane i mogą być wręcz szkodliwe (trudno sobie wyobrazić śmiałka). W przeciwieństwie do farmaceutyków stosowanych w leczeniu alergii, jak chociażby wspomniana wyżej cetyryzyna, nie powoduje skutków ubocznych, np. uczucia senności. Co więcej, działa ochronnie na wątrobę i drogi żółciowe, przyspieszając metabolizm i wydalanie toksyn.

Jedynym skutkiem ubocznym stosowania oleju może być nieprzyjemne odbijanie, aczkolwiek można je zniwelować, podając preparat po jedzeniu.

Olej z czarnuszki jest całkowicie bezpieczny dla dzieci. Co więcej, badania kliniczne sugerują, że dzieci reagują na terapię szybciej i mocniej niż dorośli.

Ile oleju podawać?

Olej z czarnuszki najlepiej spożywać przy posiłku w następujących dawkach:

 • powyżej 12 miesięcy – 1/4 łyżeczki dziennie
 • 2-4 lata – 1/2 łyżeczki dziennie
 • powyżej 5 lat – 1 łyżeczka dziennie
 • dorośli – 1 łyżka dziennie

W przypadku leczenia atopii pożądane efekty przynosi dwukrotne w ciągu dnia smarowanie zmian na skórze.

Jaki olej kupować i jak go przechowywać?

Wybierając olej z czarnuszki, należy zwrócić uwagę głównie na jego świeżość i sposób przechowywania. Najlepiej sięgnąć po tłoczony na zimno, maksymalnie świeży – tylko taki zachowuje pełnię swoich właściwości. Olej z czarnuszki należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętej butelce i najlepiej spożyć go w 3 miesiące od wytłoczenia.

Choć olej z czarnuszki nie należy do najtańszych, warto się w niego zaopatrzyć. Nawet jeśli nie grozi nam katar sienny, możemy go stosować w celu poprawienia odporności organizmu, poprawy wyglądu cery, jako naturalnego filtra UV czy też w celach kulinarnych. Dla alergików natomiast czarnuszka powinna stać się niezbędnym elementem codziennej diety.

Wybierając olej z czarnuszki, zwróć uwagę na to, by był:

 • maksymalnie świeży,
 • tłoczony na zimno (w temperaturze do 40 stopni),
 • nierafinowany, niefiltrowany i nieoczyszczony,
 • zamknięty w ciemnej butelce chroniącej przed światłem słonecznym,
 • przechowywany w temperaturze lodówkowej.

Polecamy naturalny olej z czarnuszki (tłoczony na zamówienie) z Olini.pl

Źródła:

 • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11381824
 • journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0039841
 • onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.1356/epdf?r3_referer=wol&tracking_action=preview_click&show_checkout=1&purchase_site_license=LICENSE_DENIED

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!

karmienie piersią
Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?

wychowanie
Dzieci nie potrzebują idealnych rodziców