NOWOŚĆ: Rozwój seksualny dzieci
| Olejek eukaliptusowy Bygum Blue Mallee

Olejek eukaliptusowy Bygum Blue Mallee

Bygum Blue Mallee Eucalyptus Oil, czyli w skrócie olejek eukaliptusowy, to moje najnowsze odkrycie w kategoriach środek czyszczący i aromaterapia. Olejek przysłał nam zaprzyjaźniony sklep z produktami na bazie tej australijskiej rośliny – eukaliptusowy.pl.

olejek-eukaliptusowy

Kilka miesięcy temu poznałam spray czyszczący na bazie eukaliptusa, który dzięki swojej wielofunkcyjności bardzo przypadł mi do gustu. Tym razem poznaję działanie olejku, w którym stężenie eukaliptusa jest stuprocentowe. Eukaliptus do niedawna kojarzył mi się wyłącznie z pokarmem dla pewnych sympatycznych zwierząt i nie miałam pojęcia, że ma tak liczne zastosowania medyczne i w życiu codziennym. Ta mnogość to wielka zaleta – oszczędzam pieniądze, czas i miejsce w szafce.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy działa silnie odkażająco – niszczy wirusy, grzyby, bakterie i roztocza. Jest środkiem silnie antyseptycznym, balsamicznym, dezodoryzującym i oczyszczającym. Poniżej kilka zastosowań.

  1. Inhalacje – stosuję go często przy przeziębieniu i katarze, ponieważ oczyszcza nos.
  2. Pielęgnacja skóry – działa łagodząco na stany zapalne skóry, tłuste włosy, łupież i łuszczycę. Nakładam go bezpośrednio na skórę i delikatnie wmasowuję. W pielęgnacji włosów sprawdza się rozcieńczony z niewielką ilością wody w butelce ze sprayem – roztwór aplikuje się na całej długości włosów.
  3. Masaż – skutecznie niweluje bóle mięśniowe, reumatyczne, bóle ścięgien i głowy – to w wypadku osób dorosłych, u których można bez obaw stosować olejek bezpośrednio na skórę w połączeniu ze stosowanym olejem (u mniej najczęściej kokosowym lub oliwą z oliwek). Do masażu dziecka podchodzę z większą ostrożnością i najczęściej dodaję kroplę olejku eukaliptusowego do balsamu do ciała.
  4. Kąpiel – działa pobudzająco i oczyszczająco, lekko drażniąco, wywołując zaczerwienienie skóry i uczucie rozgrzania. Takie efekty odczułam nieraz – są bardzo przyjemne. Po takiej kąpieli następuje pobudzenie krążenia krwi, przez co skóra jest dotleniona i lepiej odżywiona. Do wanienki córki dodaję dosłownie 2 kropelki lub miksturę z olejku eukaliptusowego, lawendowego i odrobiny oliwy lub oleju.
  5. Odstraszanie owadów – nie sprawdziłam właściwości repelencyjnych olejku eukaliptusowego na własnej skórze, ale oceniając inne działania i jego zapach, mogę sądzić, że faktycznie je posiada.
  6. Sprzątanie – można stosować go bezpośrednio na zabrudzenie, np. czyszcząc sztućce, blat w kuchni, usuwając plamę z kanapy czy dywanu, lub po rozcieńczeniu – dodając do wiaderka z wodą do mycia podłogi czy okien.
  7. Pranie ręczne – pomaga usunąć plamy i radzi sobie całkiem nieźle. Dodaję kilka kropli do roztworu w czasie ręcznego prania.
  8. Odświeżanie obuwia – nawet w dobrych, skórzanych butach i bawełnianych skarpetach stopy się pocą. Olejek pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Aplikuję po kropli do każdego buta i wietrzę około godziny.
  9. Usuwanie gum do żucia – usunięcie przyklejonej do ubrania gumy jest kłopotliwe i tutaj też przychodzi z pomocą olejek eukaliptusowy. Zwilżam tkaninę przy pomocy miękkiej szmatki, pocieram, aż guma zmięknie, i usuwam jej resztki.

Dość silny zapach olejku najczęściej jest zaletą, jednak staram się nie używać go do więcej niż dwóch działań naraz, ponieważ w większym stężeniu zapach staje się nieco drażniący. Zwykle używam go do czynności rozłożonych w ciągu dnia, np. do wyczyszczenia blatów rano, po południu do prania, wieczorem do mycia podłóg. Dzięki temu przez cały dzień w powietrzu unosi się delikatny aromat, czyli przy okazji mamy aromaterapię.

Dużą zaletą jest także możliwość wyboru pojemności olejku – mała wystarczy osobom, które skupią się na jednym czy dwóch zastosowaniach olejku, z kolei pojemność 30 ml jest odpowiednia dla osób, które chcą korzystać z właściwości olejku eukaliptusowego codziennie.

Jesienna promocja w sklepie eukaliptusowy.pl – olejek eukaliptusowy 30% taniej. Zajrzyjcie TU.


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Szansą dla polskiej szkoły jest empatyczna edukacja od najmłodszych lat!

“Przybij piątkę a nie chowaj się za mamą”. Jak nie zachęcać nieśmiałego dziecka do kontaktu na siłę

Baby blues, depresja poporodowa, zespół stresu pourazowego – co warto o nich wiedzieć?

Przejdz do: