Kategorie
Ekowiadomości

Pestycydy mogą wpływać na rozwój płodu

Działanie pestycydów na kobietę w ciąży może mieć wpływ na wagę urodzeniową dziecka

Działanie pestycydów na kobietę w ciąży może mieć wpływ na wagę urodzeniową dziecka – poinformowało pismo Pediatrics.

Przebadano krew pępowinową 494 noworodków urodzonych w Hiszpanii w latach 2003-2006. Analiza wykazała, że dzieci, u których w organizmie stwierdzono obecność węglowodorów chlorowanych wchodzących w skład pestycydów, ważyły bezpośrednio po narodzinach mniej niż te, u których tego związku nie wykryto.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

W krajach rozwiniętych stosowanie węglowodorów chlorowanych jest zabronione lub ograniczone, ze względu na ich negatywne oddziaływanie na zdrowie. Według naukowców pestycydy pozostają jednak w środowisku przez lata a ich głównym źródłem ekspozycji jest pokarm. Obecne w pestycydach związki chemiczne wchodzą w reakcję z tyroksyną, czyli hormonem produkowanym przez tarczycę, który odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju fizycznym i psychicznym.

Badaczka Maria-Jose Lopez-Espinosa z z Centrum Badań nad Zdrowiem Publicznym w Walencji podkreśla, że wyniki analiz na temat wpływu pescytydów na rozwój płodu pozostawiają jednak wiele wątpliwości. Na co dzień jesteśmy narażeni na działanie różnych związków chemicznych, dlatego podwyższony w organizmie poziom pestycydów może jedynie wskazywać na ogólnie większą ekspozycję na chemikalia.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak unikać pestycydów?

Pamiętaj aby, warzywa i owoce:

  • kupować sezonowo oraz wybierać takie, które rosły blisko miejsca zamieszkania, dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo stosowania chemikaliów używanych dla podwyższenia trwałości produktów spożywczych
  • myć dokładnie pod bieżącą wodą
  • obierać ze skórki, jeśli ich powierzchnia wydaje się błyszcząca. Wosk pokrywający warzywa i owoce posiada właściwości grzybobójcze i stosuje się go w celu przedłużenia terminu przydatności do spożycia.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Źródło
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.