Kategorie
Rodzina

Twórcza zabawa z ekozabawkami

Ekozabawki i pierwsze skojarzenie? Zabawki drewniane! Lecz czy aby tylko w drewnie drzemie moc? Zdecydowanie nie, choć o jego wielu zaletach w tym tekście również przeczytacie.

Ekozabawki i pierwsze skojarzenie? Zabawki drewniane! Lecz czy aby tylko w drewnie drzemie moc? Zdecydowanie nie, choć o jego wielu zaletach w tym tekście również przeczytacie.

Zabawki a rozwój dziecka

Czy świat dziecięcej wyobraźni potrzebuje plastikowych, głośnych przedmiotów, aby prawidłowo się rozwijał? Zabawki z nadmierną ilością gadżetów szybko się nudzą i rodzic może je później wykorzystać jedynie do chwilowego zajęcia uwagi dziecka. Nie twierdzę, że takie zabawki są zupełnie zbędne. Dziecko powinno nauczyć się naśladować ruchy, dźwięki, uczyć się je odtwarzać. Jeśli jednak zabawka dyktuje dziecku sposób zabawy, pozbawia je możliwości użycia własnej wyobraźni. Przedmiot, to przede wszystkim środek do przeprowadzenia całego twórczego procesu zabawy, którym sterować powinno dziecko.

Odpowiednie zabawki rozwijają procesy myślowe dziecka, uczą kreatywności i rozwijają jego sprawność fizyczną. Dziecko w pierwszych latach swojego życia, zafascynowane otoczeniem, dotyka przedmiotów, bierze je do buzi, sprawdzając w ten sposób ich fakturę oraz wytrzymałość ucząc się nowych smaków i zapachów. Najbardziej istotną cechą tzw. ekozabawek jest ich prostota,  która pozostawia miejsce na twórcze działanie. To miejsce znajduje się pomiędzy tym, co rzeczywiste, a światem dziecięcej fantazji. To, że zabawka wymaga popchnięcia, jak pociąg, pociągnięcia za sznurek w przypadku ptaszka z ruchomymi skrzydłami, albo stworzenia za każdym razem nowej wersji ułożenia, jak klocki, dostarcza dziecku wielu bodźców, np. poznania zależności przyczynowo skutkowej, czy rozwoju motorycznego, o których rodzice często zapominają, proponując dzieciom zabawki, które same dyktują sposób zabawy.

Drewna moc tkwi w prostocie

Drewniane zabawki są bezpieczne dla dziecka. Wykonane z wygładzonego drewna, pomalowane ekologicznymi farbami, solidne, dotrzymują towarzystwa dziecku przez lata, nierzadko trafiając w ręce kolejnego pokolenia. Drewno ma neutralną temperaturę, jest przyjemne w dotyku, nie przekłamuje rzeczywistości, czyli to, co duże jest ciężkie, a to co małe lżejsze (w przeciwieństwie do zabawek plastikowych, które nawet jeśli są duże, są bardzo lekkie). Pozorna statyczność drewnianych zabawek jest inaczej pojmowana przez dzieci niż przez dorosłych.

Pierwsza drewniana zabawka pokaże dziecku świat kształtów, faktury, smaków i zapachów. Kolejna odkryje przed maluchem ruch, który będzie powstawał dzięki używaniu jeszcze nie w pełni sprawnej rączki. Następne zabawki dziecko pociągnie za sobą na sznureczku w okresie raczkowania, a nieco później chodzenia. W miarę rozwoju dziecko zainteresuje się grami logicznymi i edukacyjnymi – zabawa pozbawiona przemocy zintegruje rodzinę.

Tworzenie Ecotopii, czyli nowego świata zabawek

Zabawką może być właściwie wszystko, co otacza dziecko i jest dla niego bezpieczne. Najlepsza zabawa to zabawa w robienie zabawek. Nie wymaga żadnych nakładów pieniężnych, bo do stworzenia nowego świata wystarczy kilka starych przedmiotów. Zamiast wyrzucać pudełka, porwane ubrania, puszki, kartki, korki, słoiczki i inne rzeczy, które można uznać za zbędne, namów dziecko, żeby wykorzystało je do stworzenia własnych zabawek. Ze starych ubrań zróbcie stroje ulubionych bohaterów dziecka, a z niepotrzebnych kartonów domek dla lalek, albo garaż dla samochodów. Naucz swoje dziecko korzystać z wyobraźni i dbać o środowisko, w którym żyjemy.

Autor/ka: Magdalena Kalinowska

Właścicielka sklepu ekoMaluch.pl, prywatnie mama dwójki małych dzieci. Ostatnie 11 lat spędziła poza granicami Polski, gdzie nauczyła się jak w ekologiczny sposób wychowywać dzieci. Zajmuje się promowaniem wiedzy na temat alternatywnych metod pielęgnacji dzieci oraz produktów, które tę pielęgnację wspomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.