fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| Pierwsza podróż z niemowlakiem

Pierwsza podróż z niemowlakiem

Przed nami wiosna i lato, pogoda sprzyja pieszym wędrówkom i dalekim wyjazdom rodzinnym. Gdy rodzina powiększy się o nowego członka, wspólne wyprawy nabierają zupełnie innego kolorytu.

Aktywne rodzicielstwo do doskonały sposób na wszechstronne wspieranie rozwoju małego dziecka. Wspólne spędzanie czasu zbliża rodziców i dziecko, pozwala na wzajemne poznanie się, buduje więź, przekazuje pozytywne wzorce ucząc aktywnego wypoczynku.

O czym warto pamiętać, planując pierwszy wyjazd z niemowlakiem?

Plan:

 • rozpocznij od niedużych wyzwań, pierwsza wycieczka nie musi być górską wyprawą z noclegiem w schronisku, możesz zacząć od wycieczki do lasu, za miasto
 • jeśli chcesz wybrać się w dalszą podróż, pamiętaj o zarezerwowaniu czasu na karmienie i przewijanie – podróż z przerwami może zająć więcej czasu
 • w trasie pieszej wędrówki uwzględnij waszą kondycję fizyczną oraz fakt, że jedno z opiekunów będzie nieść dziecko
 • planując podróż samochodem nie zapomnij o atrakcjach na czas jazdy, które zajmą uwagę dziecka na czas podróży – zabawki, przedmioty, które mogą je zainteresować, muzyka… Pamiętaj również o przerwach na „rozprostowanie kości” – dziecko nie powinno przebywać w foteliku zbyt długo
 • przemyśl sposób pakowania tak, aby potrzebne rzeczy (pieluszki itp.) były zawsze pod ręką, nie zapomnij o dodatkowym komplecie ubrań na zmianę.

Niezbędnik, czyli co w bagażu podręcznym być powinno:

 • pieluchy
 • kocyk lub mata do przewijania, żeby można było przewinąć dziecko w każdym miejscu
 • chusteczki nawilżane (najlepiej ekologiczne)
 • nieprzemakalny worek na mokre i brudne rzeczy
 • komplet ubrań na zmianę
 • ubrania na ewentualną zmianę pogody (kapelusz przeciwsłoneczny lub kurtka przeciwdeszczowa…)
 • jeśli dziecko nie jest już karmione (lub nie jest karmione wyłącznie) piersią zapas jedzenia i picia (zdrowe przekąski, np. chlebki kukurydziane, krakersy pełnoziarniste, zapas wody mineralnej)
 • chusta lub nosidło ergonomiczne – ułatwią zwiedzanie trudnodostępnych miejsc, pozwalają na piesze górskie wycieczki, to oskonałe narzędzia aby zaprosić dziecko do swojego świata i to dosłownie.

Przykre niespodzianki:

 • należy liczyć się z wypadkami typu mokra pielucha czy problemy żołądkowe, dlatego tak ważna jest łatwa dostępność dodatkowych pieluszek czy czystych ubrań
 • czasem trzeba być elastycznym i umieć rezygnować – dzieci chorują, mają gorsze dni, czasem lepiej przełożyć wspólną wyprawę na inny termin tak, żeby wyjazd był przyjemnością dla wszystkich członków rodziny.

Decydując się na wspólne wyjazdy i wycieczki pokazujemy dziecku nasz świat, oswajamy z pięknem przyrody, promujemy aktywny tryb życia. Ewentualny wysiłek przy planowaniu i organizowaniu rodzinnego wyjazdu, wart jest efektu i wyjątkowych wrażeń.

Foto


Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi

wychowanie
Swobodna zabawa (bez nadzoru dorosłych!) sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą!

wywiady
Każdy rodzic może być dobrym przywódcą! Rozmowa z Zofią Schacht-Petersen, cz.2

wychowanie
Jak przestać zachęcać dziecko do jedzenia, żeby mogło zacząć jeść