Kategorie
Wychowanie

Pierwsza podróż z niemowlakiem

Przed nami wiosna i lato, pogoda sprzyja pieszym wędrówkom i dalekim wyjazdom rodzinnym. Gdy rodzina powiększy się o nowego członka, wspólne wyprawy nabierają zupełnie innego kolorytu

Przed nami wiosna i lato, pogoda sprzyja pieszym wędrówkom i dalekim wyjazdom rodzinnym. Gdy rodzina powiększy się o nowego członka, wspólne wyprawy nabierają zupełnie innego kolorytu.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Aktywne rodzicielstwo do doskonały sposób na wszechstronne wspieranie rozwoju małego dziecka. Wspólne spędzanie czasu zbliża rodziców i dziecko, pozwala na wzajemne poznanie się, buduje więź, przekazuje pozytywne wzorce ucząc aktywnego wypoczynku.

O czym warto pamiętać, planując pierwszy wyjazd z niemowlakiem?

Plan:

  • rozpocznij od niedużych wyzwań, pierwsza wycieczka nie musi być górską wyprawą z noclegiem w schronisku, możesz zacząć od wycieczki do lasu, za miasto
  • jeśli chcesz wybrać się w dalszą podróż, pamiętaj o zarezerwowaniu czasu na karmienie i przewijanie – podróż z przerwami może zająć więcej czasu
  • w trasie pieszej wędrówki uwzględnij waszą kondycję fizyczną oraz fakt, że jedno z opiekunów będzie nieść dziecko
  • planując podróż samochodem nie zapomnij o atrakcjach na czas jazdy, które zajmą uwagę dziecka na czas podróży – zabawki, przedmioty, które mogą je zainteresować, muzyka… Pamiętaj również o przerwach na „rozprostowanie kości” – dziecko nie powinno przebywać w foteliku zbyt długo
  • przemyśl sposób pakowania tak, aby potrzebne rzeczy (pieluszki itp.) były zawsze pod ręką, nie zapomnij o dodatkowym komplecie ubrań na zmianę.

Niezbędnik, czyli co w bagażu podręcznym być powinno:

  • pieluchy
  • kocyk lub mata do przewijania, żeby można było przewinąć dziecko w każdym miejscu
  • chusteczki nawilżane (najlepiej ekologiczne)
  • nieprzemakalny worek na mokre i brudne rzeczy
  • komplet ubrań na zmianę
  • ubrania na ewentualną zmianę pogody (kapelusz przeciwsłoneczny lub kurtka przeciwdeszczowa…)
  • jeśli dziecko nie jest już karmione (lub nie jest karmione wyłącznie) piersią zapas jedzenia i picia (zdrowe przekąski, np. chlebki kukurydziane, krakersy pełnoziarniste, zapas wody mineralnej)
  • chusta lub nosidło ergonomiczne – ułatwią zwiedzanie trudnodostępnych miejsc, pozwalają na piesze górskie wycieczki, to oskonałe narzędzia aby zaprosić dziecko do swojego świata i to dosłownie.

Przykre niespodzianki:

  • należy liczyć się z wypadkami typu mokra pielucha czy problemy żołądkowe, dlatego tak ważna jest łatwa dostępność dodatkowych pieluszek czy czystych ubrań
  • czasem trzeba być elastycznym i umieć rezygnować – dzieci chorują, mają gorsze dni, czasem lepiej przełożyć wspólną wyprawę na inny termin tak, żeby wyjazd był przyjemnością dla wszystkich członków rodziny.

Decydując się na wspólne wyjazdy i wycieczki pokazujemy dziecku nasz świat, oswajamy z pięknem przyrody, promujemy aktywny tryb życia. Ewentualny wysiłek przy planowaniu i organizowaniu rodzinnego wyjazdu, wart jest efektu i wyjątkowych wrażeń.

Foto

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl
Avatar photo

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.