Kategorie
Zdrowie

Pierwsza szczoteczka do zębów

Odpowiednia higiena jamy ustnej u dziecka to jeden z najważniejszych czynników profilaktyki przeciwpróchniczej. Do najważniejszych elementów wspomagających higienę należy szczoteczka do zębów. Rodzice stają przed wyborami: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Jaką stosować pastę? Jak przekonać dziecko do mycia ząbków?

Odpowiednia higiena jamy ustnej u dziecka to jeden z najważniejszych czynników profilaktyki przeciwpróchniczej. Do najważniejszych elementów wspomagających higienę należy szczoteczka do zębów. Rodzice stają przed wyborami: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Jaką stosować pastę? Jak przekonać dziecko do mycia ząbków?

szczotka-do-zebow

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Dziąsła powinno się przemywać np. wilgotnym gazikiem. Po pojawieniu się pierwszego ząbka należy wprowadzić zabiegi higienizacyjne z wykorzystaniem szczoteczki. Włoski powinny być przede wszystkim miękkie. Szczoteczkę należy wymieniać już wtedy gdy nastąpi nawet delikatne ugięcie włosia.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Rodzice często zastanawiają się, czy używanie szczoteczki elektrycznej jest korzystniejsze dla malucha. Szczoteczka elektryczna ułatwia doczyszczanie miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki manualnej. Wibracje, które wywołuje szczoteczka elektryczna w jamie ustnej, mogą także być dobrym wstępem do leczenia. Mogą oswajać dziecko z wibracjami wierteł towarzyszących wizytom na fotelu stomatologicznym. Jednakże nie zaleca się używania przez dzieci tylko szczoteczki elektrycznej. Najkorzystniej jest stosować ją naprzemiennie z manualną. Dziecko do 8. roku życia kształtuje bowiem umiejętności manualne związane ze szczotkowaniem. Decydując się tylko na szczoteczkę elektryczną, pozbawiamy je możliwości ćwiczeń. W konsekwencji w przyszłości może okazać się, iż będzie mieć trudności z samodzielnym efektywnym wyszczotkowaniem zębów.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jaką pastę stosować?

Ważne jest, żeby pasta dla dzieci do 6. roku życia miała obniżoną lub zerową zawartość fluoru.

Zanim dziecko nauczy się samodzielnie szczotkować zęby, należy dopilnować, aby robiło to dokładnie oraz nie połykało pasty i stosowało odpowiednią jej ilość („ziarenko grochu”). Fluor zawarty w pastach może mieć bowiem niekorzystny wpływ na inne narządy lub układy w organizmie, np. pokarmowy.

Przeczytaj: Fluor – pomaga czy szkodzi?

Jak przekonać dziecko do mycia ząbków?

Mycie ząbków warto potraktować jako zabawę, której towarzyszyć może ulubiona piosenka malucha – urozmaicenie i wyznacznik czasu szczotkowania.

U dzieci starszych (mających uzębienie stałe) należy wypracować nawyk codziennego stosowania nici dentystycznej.

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, powinniśmy dać im przykład prawidłowo myjąc swoje zęby.

Foto

Autor/ka: Janina Tęcza

Prowadzi ARTIDENT Klinikę Stomatologii Dziecięcej we Wrocławiu - miejsce zaprojektowane z myślą o dzieciach, przyjazne dla całych rodzin. Klinika skupia zespół lekarzy stomatologów specjalizujących się w profilaktyce oraz leczeniu dzieci.
ARTIDENT Stomatologia Dziecięca to zespół gabinetów stworzonych z myślą o profilaktyce oraz leczeniu stomatologicznym i ortodontycznym najmłodszych pacjentów. Ideą lekarzy Kliniki jest indywidualne, pedagogiczne podejście do najmłodszych pacjentów. Kluczem do wzajemnej współpracy jest zdobycie zaufania maluchów, okazanie im dużo cierpliwości i wyrozumiałości, traktowanie ich jak dorosłych - by poczuły się komfortowo i bezpiecznie. Prócz pedagogicznego podejścia do Pacjenta, w Klinice ARTIDENT stosowane są inne nowoczesne metody leczenia, takie jak sedacja wziewna (gaz rozweselający), czy też znieczulenia SleeperOne.
ARTIDENT współpracuje z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta we Wrocławiu. Od kilku lat prowadzi akcje profilaktyczne w przedszkolach. Program ma na celu ograniczenie występowania próchnicy u dzieci w wieku przedszkolnym, a także zwiększenie świadomości rodziców i dzieci w zakresie profilaktyki próchnicy.
Lek. stom. Janina Tęcza aktualnie jest w trakcie specjalizacji Master In Prosthodontics na Uniwersytecie Medycznym w Sienie we Włoszech. Opracowała i realizuje program Estetycznego Projektowania Uśmiechu, który ma na celu poprawę ogólnego wizerunku poprzez zabiegi z zakresu Stomatologii Estetycznej, Implantologii oraz Medycyny Estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.