| Fluor – pomaga czy szkodzi?

Fluor – pomaga czy szkodzi?

Kilkadziesiąt lat temu odkryto, że naturalnie występujący w wodzie i glebie fluor dobrze wpływa na stan zębów, zaczęto zatem masowo dodawać go do wody pitnej. Już w latach 40. zeszłego stulecia amerykańskie miasto Grand Rapis w stanie Michigan zdecydowało się ulepszać wodę z kranu tym pierwiastkiem. Z czasem stało się to standardem. Słuszność tych działań potwierdzało to, że występowanie próchnicy wśród amerykańskiej młodzieży spadło o 30%. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie tylko spożywali fluor dodawany do wody, ale też łykali zawierające go preparaty. Zauważono jednak, że 40% dorosłych Amerykanów i co trzeci nastolatek (12-15 lat) ma zęby z brunatnymi plamkami i smugami, właśnie w wyniku nadmiaru fluoru. Wówczas zaczęto badać dokładny wpływ fluoru na zdrowie człowieka.
 

Według ostatnio opublikowanych raportów Agencji Ochrony Środowiska długotrwałe spożywanie tego pierwiastka może prowadzić do kruchości kości, która jest przyczyną częstszych złamań i osteoporozy. Amerykański Instytut Leków i Żywności uważa, że nieszkodliwość fluoru nie została wystarczająco udowodniona, a granica między dawką leczniczą a toksyczną jest bardzo cienka.

Fluor w dużych ilościach może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, doprowadzając do zatrucia – fluorozy.
Wpływ nadmiaru fluoru na organizm: 

 • kumulując się w kościach, może blokować wchłanianie magnezu przez organizm
 • może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów: mózgu, układu kostnego i jelita grubego
 • może powodować alergię i zmiany czynności tarczycy, prowadzić do kłótliwości i nadmiernego rozdrażnienia
 • może wpływać niekorzystnie na układ nerwowy
 • może uszkadzać układ odpornościowy: być przyczyną chorób twardzenia, powodować toczeń, zapalenie stawów
 • może potęgować działanie leków psychotropowych, powodując ospałość, uległość na sugestie, podatność na manipulacje – popularne valium zmieszane z fluorem daje nowy lek, tzw. Rohypnol, który jest składnikiem środków insektobójczych, pestycydów i trutek na gryzonie
 • może zaburzać funkcjonowanie tarczycy i wszystkich układów enzymatycznych.
Fluor jest jednym z naturalnych czynników przyspieszających starzenie. 

 

 

 

U dzieci, które są bardziej podatne na wchłanianie fluoru, jego nadmiar może również powodować:
 • chroniczne zmęczenie,
 • obniżenie poziomu IQ,
 • obniżenie umiejętności uczenia się,
 • letarg i depresję.

Po przeanalizowaniu tych danych większość krajów, które dodawały fluor do wody pitnej, zrezygnowała z tej praktyki. Również w Polsce nie stosuje się już masowej terapii fluorem.
Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie podał, że w Polsce średni poziom fluorków w wodzie wynosi ok. 0,2-0,5 mg/l. Normy unijne i polskie przyjmują, że zawartość fluoru w wodzie pitnej powinna wynosić nie więcej niż 0,5 części na milion, jednak w niektórych regionach dawka ta przekroczona jest nawet trzykrotnie (np. w okolicach Gdańska i Kielc). W takich ilościach fluor może być bardziej szkodliwy niż powodujący groźną ołowicę ołów. 

Małe dzieci mają w zwyczaju zjadać wszystko, włącznie z pastą do zębów, dlatego dorośli powinni towarzyszyć im podczas szczotkowania zębów. Pastę do zębów należy dostosować do wieku dziecka. Dzieci do siódmego roku życia nie powinny stosować pasty z dodatkiem fluoru. Trzeba też pamiętać, by na szczoteczce nie znalazło się więcej pasty, niż to konieczne, czyli kulka wielkości ziarenko grochu. Przeczytaj: Mycie zębów u dzieci.

Konsultacja: Emilia Lorenc

 

 

 


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: