Kategorie
Wychowanie Zdrowie

Pierwsza wizyta u dentysty – co zrobić, żeby dziecko chętnie odwiedzało stomatologa?

„Nie bój się”, „nie będzie boleć” – to tylko kilka spośród stereotypowych komunikatów kierowanych przez opiekunów do dzieci przed pierwszą wizytą w gabinecie stomatologicznym. Niestety, zazwyczaj wywołują one odwrotny skutek. Na efekt pierwszej wizyty, a tym samym późniejszej współpracy ze specjalistą, ma wpływ nie tylko podejście lekarza, ale przede wszystkim rodzica

„Nie bój się”, „nie będzie boleć” – to tylko kilka spośród stereotypowych komunikatów kierowanych przez opiekunów do dzieci przed pierwszą wizytą w gabinecie stomatologicznym. Niestety, zazwyczaj wywołują one odwrotny skutek. Na efekt pierwszej wizyty, a tym samym późniejszej współpracy ze specjalistą, ma wpływ nie tylko podejście lekarza, ale przede wszystkim rodzica.

Pierwsza wizyta dziecka powinna mieć miejsce zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów, około 6-8. miesiąca życia. Umożliwi to ocenę rozwoju uzębienia oraz przeprowadzenie ewentualnych działań profilaktycznych.

dentysta

Odkrywanie potrzeb dziecka – postawa lekarza

Stomatolog pracujący z dziećmi powinien posiadać rzetelną wiedzę i wysokie walory etyczne. Istotną rolę w kontakcie z dziećmi odgrywają opanowanie, poczucie humoru i zdolności obserwacyjne. Ważna jest także wiedza z zakresu psychologii, pozwala bowiem łatwiej zrozumieć dziecko i być przez nie zrozumianym.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym w większości przypadków wywołuje strach. Czasem ciekawość, też nie pozbawioną lęku, nieufność, niechęć lub opór.

Stwierdzenia typu: „nie bój się”, „nie będzie boleć”, a także używanie słów kojarzących się negatywnie (np. z bólem, strachem, wierceniem), przynoszą niekorzystny skutek w przygotowaniu do pierwszej wizyty. W ten sposób tworzy się u dziecka negatywny stosunek do leczenia

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jednakże istnieje możliwość zmiany postawy emocjonalnej z negatywnej na pozytywną pod wpływem oddziaływania adaptacyjnego. Wypróbowaną metodą przystosowania dziecka do leczenia stomatologicznego jest ujęcie wizyt u dentysty w pewne ramy, za szczególnym zwróceniem uwagi na pierwszy kontakt. Istotna jest rozmowa z rodzicami lub opiekunami, kącik adaptacyjny z zabawkami, zaproszenie – posadzenie dziecka na fotelu oraz podziękowanie i wręczenie nagrody.

Jak często odwiedzać z dzieckiem stomatologa?

Wizyty kontrolne należy odbywać średnio co 3-4 miesiące. Szczególnie przy zębach mlecznych, w których próchnica rozwija się szybciej niż w zębach stałych. Regularne wizyty umożliwiają wychwycenie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium.

Przed pierwszą wizytą u stomatologa warto porozmawiać z dzieckiem wyjaśniając, co wydarzy się w gabinecie. Istotne jest używanie zrozumiałych dla dziecka słów oraz unikanie negatywnie nacechowanych wyrazów. Warto też przeprowadzić tzw. wizytę adaptacyjną, w trakcie której lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem, rozmawia z nim, stara się poznać jego potrzeby, sporządzić indywidualny plan leczenia.

Foto

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Autor/ka: Janina Tęcza

Prowadzi ARTIDENT Klinikę Stomatologii Dziecięcej we Wrocławiu - miejsce zaprojektowane z myślą o dzieciach, przyjazne dla całych rodzin. Klinika skupia zespół lekarzy stomatologów specjalizujących się w profilaktyce oraz leczeniu dzieci.
ARTIDENT Stomatologia Dziecięca to zespół gabinetów stworzonych z myślą o profilaktyce oraz leczeniu stomatologicznym i ortodontycznym najmłodszych pacjentów. Ideą lekarzy Kliniki jest indywidualne, pedagogiczne podejście do najmłodszych pacjentów. Kluczem do wzajemnej współpracy jest zdobycie zaufania maluchów, okazanie im dużo cierpliwości i wyrozumiałości, traktowanie ich jak dorosłych - by poczuły się komfortowo i bezpiecznie. Prócz pedagogicznego podejścia do Pacjenta, w Klinice ARTIDENT stosowane są inne nowoczesne metody leczenia, takie jak sedacja wziewna (gaz rozweselający), czy też znieczulenia SleeperOne.
ARTIDENT współpracuje z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta we Wrocławiu. Od kilku lat prowadzi akcje profilaktyczne w przedszkolach. Program ma na celu ograniczenie występowania próchnicy u dzieci w wieku przedszkolnym, a także zwiększenie świadomości rodziców i dzieci w zakresie profilaktyki próchnicy.
Lek. stom. Janina Tęcza aktualnie jest w trakcie specjalizacji Master In Prosthodontics na Uniwersytecie Medycznym w Sienie we Włoszech. Opracowała i realizuje program Estetycznego Projektowania Uśmiechu, który ma na celu poprawę ogólnego wizerunku poprzez zabiegi z zakresu Stomatologii Estetycznej, Implantologii oraz Medycyny Estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.