Kategorie
Wychowanie

Podstawa budowania relacji w rodzicielstwie bliskości

Czym jest rodzicielstwo bliskości?
Rodzicielstwo bliskości to podejście do wychowywania dzieci, które służy zbliżeniu się do dziecka, poznaniu go i zbudowaniu trwałej i bliskiej relacji na całe życie. Nurt ten został stworzony i opisany przez amerykańskie małżeństwo Williama i Marthę Searsów –  lekarza i pielęgniarkę, rodziców ośmiorga dzieci wychowanych w duchu idei rodzicielstwa bliskości (attachment parenting). Autorzy oparli swoje teorie i porady o doświadczenia własne oraz tysięcy swoich pacjentów i podopiecznych, a także o rzetelne dane naukowe, które potwierdziły słuszność tej „metody”. Stworzyli w ten sposób doskonałe kompendium wiedzy na temat rodzicielstwa.

Pełne doświadczenie tego podejścia jest indywidualne dla każdego rodzica i rodzi się podczas praktykowania relacji bliskości z dzieckiem. Można jednak wskazać najważniejsze elementy RB, które stanowią podstawę dla budowania tej relacji.

7 filarów rodzicielstwa bliskości

1. Bycie blisko dziecka od samego porodu

Sposób w jaki rodzice opiekują się maleństwem już od samego porodu ma ogromny wpływ na ich wzajemne relacje. Szczególnie pierwsze tygodnie po porodzie są okresem, w którym obie strony uczą się swoich zachowań oraz dostosowują do nowej sytuacji. Budowanie relacji bliskości i poczucia bezpieczeństwa to jedno z ważniejszych zadań rodzicielstwa. Spełnianie potrzeb dziecka i spędzony z nim czas jest  ogromną inwestycją, która procentuje przez całe życie.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

2. Karmienie piersią

Karmienie piersią jest niezwykłym sposobem nawiązywania relacji matki z dzieckiem. Dzięki pokarmowi mama przekazuje dziecku ogromną dawkę zdrowia i przeciwciał, które budują odporność dziecka na całe życie. Taki sposób żywienia jest również korzystny, wygodny i zdrowy dla mamy. Intymny kontakt fizyczny sprzyja budowaniu poczucia bliskości. Ważne, że karmienie piersią nie jest niezbędnym elementem rodzicielstwa bliskości – mamy, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą karmić dziecka w ten sposób mają cały szereg innych możliwości budowania więzi opartej na bliskości i bezpieczeństwie (tak budują przecież relację bliskości ojcowie).

3. Noszenie dziecka blisko siebie

Noszenie dzieci w chustach, jest doskonałym sposobem na utrzymywanie bliskiej relacji z dzieckiem. Nosić malucha można już od urodzenia. Istnieje szereg zalet takiego rozwiązania: dziecko czuje się bezpiecznie, szybciej się uspokaja dzięki kołysaniu i ruchom wykonywanym przy chodzeniu, lepiej śpi, szybciej uczy się mówić, rozwija swój zmysł równowagi… Pozwala to również rodzicom na swobodne wykonywanie wszystkich czynności w domu, a nawet na pracę.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

4. Spanie z dzieckiem

Co-sleeping jest bezpieczniejszy dla dziecka niż spanie osobno. Badania udowodniły, że dziecko śpiące z rodzicami lepiej oddycha podczas snu. Nie budzi się tak często, a ponadto czuje się bezpieczniej. Stwierdzono również mniejszy odsetek nagłej śmierci łóżeczkowej u dzieci śpiących z rodzicami.
To rozwiązanie jest również wygodne dla mamy, która nie musi wstawać na nocne karmienie, a po prostu przystawia dziecko do piersi.

5. Słuchanie płaczu dziecka

Płacz jest na początku jedynym narzędziem, za pomocą którego dziecko komunikuje się z dorosłym. Jeśli potrzeba, która stała się przyczyną płaczu zostaje zaspokojona, zazwyczaj maluch się uspokaja. Reagowanie na płacz często bywa trudne i frustrujące, lecz dzięki temu uczymy się odczytywać sygnały i potrzeby naszego dziecka. Im szybciej i lepiej je rozpoznajemy, tym wcześniej możemy na nie zareagować i tym mniej dziecko płacze.

6. Równowaga i wyznaczanie granic

Bycie blisko z dzieckiem nie oznacza rozpieszczania go, jeśli mimo bliskości potrafimy wyznaczyć granice. Rodzic znający swoje dziecko wie, kiedy zachowanie dziecka jest strategią zaspokojenia potrzeby, a kiedy stanowi eksperyment dotyczący granic rodzica. Jesper Juul podkreśla różnicę między stawianiem granic dzieciom a wyznaczaniem swoich granic. Stawiając granice dzieciom decydujemy za nie, co mogą robić, a czego nie – próbujemy w ten sposób autorytarnie sterować ich zachowaniem. Komunikując dziecku swoje granice określamy, co z naszego punktu widzenia jest dopuszczalne, a co nie, ponieważ narusza nasze potrzeby albo wartości. Dziecko znając te granice może w oparciu o nie współpracować z dorosłym.

7. Wystrzeganie się trenerów dzieci

Wszechobecne rady dla młodych rodziców i autorytarne w tonie wypowiedzi na temat tego, co powinni, a czego nie powinni robić są często frustrujące i wprowadzają dezorientację. Najlepiej zaufać swojej intuicji, ona jest najlepszym doradcą. Oczywiście należy wsłuchiwać się w potrzeby swojego dziecka i na nie reagować.

Wsparcie się na powyższych filarach pomaga wypracować swój własny styl rodzicielstwa, dostosowany zarówno do potrzeb dziecka jak i rodzica.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Zalety rodzicielstwa bliskości

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Searsów okazało się, że w porównaniu z innymi dziećmi, dziecko wychowane w duchu rodzicielstwa bliskości jest bardziej:

  • empatyczne,
  • opiekuńcze,
  • ufne i zarazem godne zaufania,
  • utalentowane,
  • ciekawe świata,
  • empatyczne,
  • stabilne emocjonalnie,
  • sprawne motorycznie,
  • zdrowsze,
  • odpowiedzialne i niezależne,
  • pewne siebie,
  • łatwo nawiązuje kontakty i tworzy więź z innymi,
  • szybko odnajduje się w nowych warunkach.

Foto

Autor/ka: Oriana Kozioryńska-Jurowicz

Szczęśliwa żona i przyszła mama Maksa. Fanka dzieci. Z wykształcenia i z zamiłowania dyplomowana opiekunka dziecięca i pedagog przedszkolny. Od niedawna właścicielka sklepu lababy.pl. Nałogowa czytelniczka książek różnorakich. Ogromna zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, naturalnego karmienia piersią, pieluchowania wielorazowego
i kangurowania. Uwielbia: swoją rodzinę, przyjaciół i pracę, odpoczynek na łonie natury, gry planszowe, podróże, owoce, zieloną herbatę, oraz kawę z mlekiem autorstwa męża.

2 odpowiedzi na “Podstawa budowania relacji w rodzicielstwie bliskości”

HALO HALO , „rodziców ośmiorga dzieci wychowanych w duchu idei rodzicielstwa bliskości ” powyzsze sformulowanie jest nieprawda.Wychowywali swoje dzieciaki „normalnie” ze tak to ujme, dopoki nie trafilo im sie dziecko ktore bylo nieodkladalne , ciagle wisialo na piersi , bylo po prostu high need baby.Wtedy zmienili sposoby wychowawcze , zaczeli pisac ksiazki , itd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.